Büyük Torbalı

Sigorta bilgilerinin görünmesini istemeyen SGK’ya basvuracak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sigorta bilgilerinin görünmesini istemeyen SGK’ya basvuracak
3.817 Görüntüleme
30 Aralık 2011 - 22:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Sube Müdürü Ismail Kaygusuz, bir yil önce internet üzerinden iptal edilen sorgulamalarin yeniden kurum sitesine tasindigini söyledi.

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nda (SGK) kurumun internet sitesinde ”kisisel verilerin korunmasi’ amaciyla geçen yil kapatilan bazi sorgulamalar, kurumlarda yogunluga neden olmasi ve vatandas magduriyetinin artmasi nedeniyle yeniden hizmete girdi. Kurum Baskanligi, kaldirilan sorgulamalardan bazilarini tekrar kurumun internet sitesine koyma karari aldi. Buna göre sigortali tescil kaydi tespiti, hizmet hesabi ve hizmet dökümü, sigortali hizmet listesi, emekli aylik bilgisi, müstehaklik sorgulama sigorta kurumunun internet sitesinden yapilabilecek. SGK Torbali Sube Müdürü Ismail Kaygusuz, kisisel verilerinin görülmesini istemeyen vatandaslarin bir defaya mahsus olmak üzere kuruma bir dilekçe ile basvurmalari gerektigini söyledi.

BABA ADI DA GEREKLI

ÇALISANLAR uygulamanin geçen yil sona erdirilmesinin ardindan kurumla ilgili bazi sorgulamalarini PTT’den aldiklari kisisel sifre ile edevlet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresinden yapiyordu. Kurum Baskanliginin yaptigi degerlendirme sonucunda bazi sorgulamalar yeniden kurumun internet sitesine tasindi. Bu çerçevede 15 Aralik’tan bu yana sigortalilar yeniden sgk.gov.tr adresinden sorgulama yapabilme imkanina kavustu. Ancak daha önce vatandaslik ya da sigorta sicil numarasi ile yapilan sorgulamalar için yeni dönemde kisinin baba adi, nüfusa kayitli oldugu il/ilçe, cilt no, aile sira no gibi herkes tarafindan bilinemeyecek özel bilgiler de istenecek.

ISTEMEYEN DILEKÇE YAZACAK

KISISEL bilgilerinin internet sitesi üzerinden sorgulanmasini istemeyenlerin de uygulamada unutulmadigini kaydeden Kaygusuz, “Bilgisinin görülmesini istemeyen vatandas bir defaya mahsus olmak üzere kuruma gelmeleri gerekiyor. Vatandastan sgk.gov.tr adresinde yer alan dilekçeyi doldurmalarini istiyoruz. Bu islemi vatandasin sahsen yapmasi gerekiyor. Sahsen müracaatinda dilekçeyi dolduran vatandasin kisisel bilgileri talebi sitede yer almiyor. Sigortalilar bilgilerini istedikleri zaman aktif, istedikleri zaman pasif hale getirebilecekler” diye konustu. Kaygusuz, uygulama sayesinde kayit disilikla mücadelede de önemli bir adim atildigini anlatti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web