Büyük Torbalı

Süte zam, üreticiyi bile memnun etmedi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Süte zam, üreticiyi bile memnun etmedi
216 Görüntüleme
25 Kasım 2011 - 21:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Toz ithalatinin durdurulmasindan sonra sütün litresi son 1.5 ayda 2 kez zam gördü. Uretici neredeyse karsiz satis yapiyor, Vatandas ise fiyatlarin biraz daha indirilmesi gerektigini düsünüyor.

SUT tozu ithalatinin Bakanlik karariyla durdurulmasi üzerine süt fiyatlari da atti. Son 1,5 ayda ise süte iki kez zam geldi. Normalde 3 ayda bir ihaleye çikilip fiyat belirlenirken, dönem itibariyle arzin az olmasi, süt tozu ithalatinin durmasi ve Irak ve Iran gibi ülkelere ihracatin artmasi nedeniyle süt ve süt ürünlerinde artis yasaniyor. Yüzde 40’a yakin bir artisla litresi 62.5 kurustan 80 kurusa çikti. Yatirim maliyetlerinin kar marjini karsilamamasi da fiyatlarin yükselmesine gerekçe olarak gösteriliyor. Ureticiler, devletin yem maliyetlerine destek olmasi ve arzdaki azalmaya çözüm bulmasi halinde fiyatlarin yeniden düsebilecegini söylüyor.

YASAK IYI OLDU

ITHALATIN durdurulmasinin çok yerinde bir karar oldugunu belirten üreticiler, “Süt tozu, yurtdisindan çok ucuza geliyordu. Ithalat, üreticileri köseye sikistiriyordu. Eskiden süt diye süt tozu içiliyordu. Artik bunun önüne geçiliyor. Ureticiler süt tozu denilen hammaddeyi kendileri üretiyor. Ancak bu bir yandan da istihdam giderlerini zorluyor” ifadelerini kullandi. Ureticiler, “Yazin süt verimi düsüyor, ama talep artiyor. Çünkü yazin süt ve süt ürünleri, sütlü tatlilar, dondurma ile ayran ve yogurt çok tüketiliyor. Bu da süte olan talebi artiriyor. Kis döneminde de süt verim olarak artiyor ama talep azaliyor. Belediyeler arztalep dengesi kurmak için okullarda süt dagitma kampanyalari baslatiyor” dediler.

6 AYDA 4 KEZ ZAM

TORBALI’DA Yörükoglu Mandira’nin isletmecisi Mehmet Güzel, süte son 6 ayda 4 kez zam geldigini belirtti. Hükümetin ithalati, üreticiyi desteklemek için durdurdugunu belirten Güzel, “Ureticiye yem ve saglik kosullari gibi destekte bulunulmadi. Süt 70 kurus, yemin çuvali 20 kurustu. Sütün litresi bir liraydi. Simdi yem 44 kurus oldu. Biz su an kar etmiyoruz, elde etmemiz gereken kardan yiyerek neredeyse maliyetten satis yapiyoruz. Kaliteye önem verdigimiz için de dalgalanmalardan dogal olarak etkileniyoruz. Bunu müsteriye izah edemiyoruz. Müsteriler özellikle peynir alirken çok dikkat etsinler. Her kosulda peynirin içerigini sorsunlar” dedi. Güzel, mart ayina kadar devam edecek ithalat yasaginin kaldirilmasinda sonra fiyatlarin düsmeyecegini, aksine yaz sezonu ile daha da artabilecegini söyledi.

AÇIK SUT GERI GELIYOR

HAYVANSAL ürünlerin satis ve denetimiyle ilgili düzenlenen yönetmelik, 3 Aralik’a kadar yürürlüge girecek. Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligi’nin yeniden düzenledigi gida yönetmeligine göre; en önemli degisiklik sütte yasanacak. Buna göre tüketiciler, marketlerden tencereyle açik süt alabilecekler. Uygulama ile özellikle kirsal kesimde yaygin olan açik süt kullanimi da mercek altina alinacak. Tüm bu uygulamalar, çiftlik asamasindan sütün islendigi ve satildigi asamalara kadar soguk zincirin kirilmamasi ve hijyen sartlarinin yerine getirilmesi oldugu takdirde gerçeklesebilecek.

PEYNIR FIYATLARI DA ARTTI

ATATURK Sanayi Sitesi’nde üretim fabrikasi olan Koç Mandira’da peynir ustasi Ihsan Pinar, süt tozu ithalatinin durdurulmasini yerinde bir karar olarak degerlendirdi. Bunu tüketiciye kötü yönde yansidigini belirten Ihsan Pinar, “Vatandaslar, süte zam geldi diye üzülmesinler. Daha önce içtikleri süt degil süt tozuydu. Artik daha besleyici sütten faydalanacaklar. Buradaki yatirim maliyetlerini de düsünsünler. Bize hak verecekler” dedi. Pinar, süte gelen zamlarin dogal olarak peynir fiyatlarini da etkiledigini belirterek, “Bir kilo teneke tulum peyniri 10 litre sütten üretiliyor. Daha önce 1012 liradan satilirken bu fiyat 1415 liraya yükseldi. Bir kilo kasar peyniri için en az 9,5 litre süt gerekiyor. 3 ay öncesine kadar 910 lira olan kasar peyniri, bugün 1213 lira civarinda. Ucuz satilan ve köy peyniri olarak tabir edilen peynir çesidi ise, dayaniksiz oluyor. Yüksek isida mayalanan sütten yapilan peynirin 15 gün içinde tüketilmesi gerekiyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web