Büyük Torbalı

Tatli mesai basliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tatli mesai basliyor
312 Görüntüleme
01 Kasım 2011 - 22:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu kurban bayrami da yine tatli geçecek. Torbali’daki tatlicilar hazir kita siparisleri yetistirmek için çalisiyorlar. Ramazan Bayrami’na nazaran fiyatlarda bir iki liralik oynama olsa da; tatli yapiminda kullanilan maddelere gelen asiri zammi, tatlicilar fiyatlara yansitmadi.

TATLICILARIN bayram mesaisi basladi. Torbali’daki pastanelere, tatlicilara siparis yagiyor. Talebi karsilamak için fazladan çalisan tatlicilar vatandasin tatli isini son gün birakmamasini öneriyor. Tatli dini bayramlarin vazgeçilmezidir ve bayram denince akla ilk gelen seylerdendir. Bayramlarda Müslüman âlemi birbirini ziyaret eder, darginlar barisir; tatli yenir, tatli konusulur. Bu kurban bayrami da yine tatli geçecek. Torbali’daki tatlicilar hazir kita siparisleri yetistirmek için çalisiyorlar. Ramazan Bayrami’na nazaran fiyatlarda bir iki liralik oynama olsa da; tatli yapiminda kullanilan maddelere gelen asiri zammi tatlicilar fiyatlara yansitmadi. Kurban bayraminda tatlilar 12 ila 30 lira arasinda degisim gösteriyor. Soguk bir mevsimde oldugumuz için tatli tercihleri de baklava, kadayif, tulumba gibi serbetli tatlilar yönünde oluyor.

BAKLAVALARIN UNU ANTEP’TEN
YIRMI alti senedir Torbalilara hizmet eden Nasreddin Pastanesi kurban bayramina kisa bir süre kala siparisleri yetistirmeye çalisiyor. Nasreddin Pastanesi’nden Habibe Özbay en çok baklavalarina talep oldugunu; baklavalarin Antep unundan yapildigi için, lezzetinin de çok farkli oldugunu dile getirdi. Ramazan bayramina oranla fiyatlarda ufak bir artis oldugunu belirten Özbay, “Ceviz, un ve sekere büyük oranda zam geldi ancak bunun tatlilara yansimasi 2 lira civarinda oldu” dedi. Bayram sekeri hariç tüm ürünlerin kendi imalathanelerinde üretildigini belirten Özbay, “26 yildir Nasreddin Pastanesi kendi imal ettigi ürünleri halka sunuyor. Torbali’da bir damak tadi olusturduk. Yillardir her bayramda oldugu gibi bu bayramda da pastanemizin ürünleri sohbetleri tatlandiracaktir” dedi.

TATLININ DOGDUGU YERDEN GELIYOR
SAIT Usta birkaç hafta önce Torbali’da ikinci subesini açmisti. Büyümenin mutlulugunu yasayan Maaruf Gök, bu bayramda, üstadi oldugu kadayif ve baklava çesitlerini Torbali halkinin damak zevkine sunacak. Sait Usta’da sütlü Antep fistikli, fistikli, burma ceviz, çubuk ceviz, basma fistikli ve künefe olmak üzere pek çok kadayif çesidinin yaninda; fistikli, cevizli, Antep sarma, havuç dilimli, kusgözü, bülbülyuvasi gibi çesit çesit baklava var. Çikis yeri güneydogu olan bu tatlilarin erbabi olan Maruf Usta, “25 yildir bu tatlilari yapiyorum. Tüm püf noktalarini ezbere biliyorum. Dogdugumuz yer, bu tatlilarin da dogdugu yer” diye konustu.

ELINIZI ÇABUK TUTUN
BRÖVE Patisserie ise müsterilerine bu bayramda, kadayif ve baklava çesitleri ile tulumba tatlisini sunacak. Ayrica Bröwe’ye has olan Bröwe Özel tatlisi da oldukça ilgi görüyor. Bröwe’den Özgehan Demirci, “Bayramlar tatlicilarin en çok sevdikleri dönemlerdir. Kurban bayraminda Ramazan’da oldugu kadar talep olmuyor ancak yine de siparisleri yetistirmek için çok çalismamiz gerekiyor” dedi. Vatandasin tatli isini arife günü gelmeden halletmesi gerektigini belirten Demirci, “Bayrama çok az bir süre kaldi. Hala tatli almayanlar ve ya siparis vermeyenler varsa ellerini çabuk tutsunlar” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web