Büyük Torbalı

Teknoloji, bayanlarin hizi karsisinda çaresiz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Teknoloji, bayanlarin hizi karsisinda çaresiz
749 Görüntüleme
06 Haziran 2011 - 20:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaprak salamura ve yaprak sarma alaninda Dünya’ya hitap eden Gencerler Gida bünyesindeki bayanlar sarmada makineleri aratmiyor. Makinesi icat edilmeyen sarma, bayanlarin maharetli ellerinden Amerika, Ortadogu ve Avrupa ülkelerine ulasiyor.

YAZIBASI’DA 20 yili askin süredir faaliyet gösteren Gencerler Gida, yaprak sarma ve yaprak salamura alaninda sektörünün öncü firmalarindan. Yazibasi’daki tesislerinden geçtigimiz yil 1 milyon dolarlik ihracat yapan Gencerler’in bünyesinde yaklasik 150 kisi istihdam ediyor. Almanya, Rusya, Yunanistan, Romanya, Isviçre, Ingiltere, ABD, Sudi Arabistan, Israil, Libya ve Iran basta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapan firma, yaprak sarmada dünyada kendini kanitlamis yunan firmalarla da ortak is yapiyor. Yunan usulü yaprak sarma konserveler üreten firmada ürünlerin tamami el emegi ile yapiliyor. Uretimleri hakkinda bilgi veren Ihracat Müdürü Alp Usar, Torbali disinda Bayindir Canli ve Yesilyurt’ta da üretim tesisleri oldugunu, satislardan memnun olduklarini ifade etti.

IHRACAT FIRMASI

TEMELLERI 40 yil önce Bayindir’da Mehmet Genceroglu tarafindan atilan Genceler Gida, ilk kuruldugu yillarda zeytin ve zeytinyagi üretimi ile ticaret hayatina küçük bir yaghanede basladi. Ilerleyen yillarda Izmir Gida Çarsisinda faaliyetini sürdüren firma 1999 yilinda üretim tesislerini Yazibasi’ya tasidi. Her biri kendi alaninda tecrübeli yaklasik 150 kisilik bir isgücüyle, son teknoloji ve ekipman kullanimi ile hizmet veren firma, ihracat rakamlarini arttirarak 2011 yilinda dev gibi bir yatirim daha gerçeklestirdi. Izmir Yesilyurt, Alasehir yöresinde 3500 m2 alana kurulan salamura yaprak alim ve isleme tesisini hizmete açti. Ihracat agirlikli çalisan firma Yazibasi üretim tesislerinde, yaprak sarma konserve, lahana sarma konserve, salamura yaprak, kuru domates, yagda kuru domates, siyah ve yesil zeytin, fasulye pilakiler, kapari, biber çesitleri, biber ve patlican dolma, bamya konserve, közlenmis biber ve özel soslardan olusan ürünlerinin tamamini yurtdisina ihraç ediyor.

DUNYA, SARMAYI YUNANISTAN’LA TANIYOR

SARMANIN Türklerle özdeslesmis bir lezzet olmasina ragmen dünyada daha çok Yunan yemegi olarak bilindigini, bu anlamda Yunanistan’in kendisini dünyaya kabul ettirdigini söyleyen Alp Usar, “Zaman zaman Yunan firmalarla ortak çalisiyoruz. Bizim ürünlerimizi kendi markalari ile dünya pazarina gönderiyorlar. Uretimlerini kendileri yaptiklarinda zaten hammaddeyi Türkiyeden temin ediyorlar” dedi.

GUNDE 112 TENEKE SARMA SARAN BAYANLAR VAR

YAKLASIK 150 kisiden olusan personelinin büyük bir kismini torbali’dan temin eden firmada dikkat edilen en önemli unsur el becerisi. Gelisen teknolojiye ragmen dünyanin hiçbir yerinde yaprak sarmanin makinelerle yapilamadigini söyleyen Alp Usar, bayan elemanlarin hizli bir sekilde sarma sararak makineyi aratmadigini söyledi. Günde 112 teneke saran bayan personellerinin oldugunu söyleyen Usar, “Sarmanin harci ayri bir bölümde hazirlanip bayanlarimizin önüne geliyor. Hizli bir sekilde sarilan sarmalar konserve kutularina konulduktan sonra gönderilecegi ülkeye göre farkli isilarda pisiriliyor” dedi.
ORTADOGU VE AMERIKA’YA SARMA

1 gida mühendisi, 2 gida tekni-kerinin çalistigi firmada, üreti-len bütün ürünler laboratuvar-larda günlük analizlerden geçi-yor. Firma,  en üstün kalitede hammadde kullanimina özen göstermekle birlikte Türkiye’de henüz birkaç firmanin alabildi-gi, dünyanin kalite sisteminde vardigi son nokta olan TSE EN – ISO 22000:2005 Gida Güven-lik Sistemi ve gida mühendis-lerinin kesintisiz denetiminde sterilizasyon ve hijyen kosulla-rina uygun olarak üretimini ger-çeklestiriyor.  Firmanin agirlikli üretimi olan sarma ve salamura yaprak en çok Ortadogu ülkele-rine, Amerika’ya ve Yunanis-tan’a satiliyor. Her ülkeye göre sarma içini ve süresini farkli ayarladiklarini söyleyen Ihracat Müdürü Alp Usar, Yunan usulü sarmanin yogun talep gördügü-nü söyledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web