REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Terziler ufak islere bakiyor  

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Terziler ufak islere bakiyor  
356 Görüntüleme
14 Temmuz 2014 - 8:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gelisen ve artan sanayilesme bir meslegi daha yok olma noktasina getirdi. Terzilik mesleginin eski anlam ve önemini yitirdigini ifade eden terzi Kamil Selçuk, bu meslegi yasatmak adina yetistirecek çirak bulamadiklarini söyledi.

Gelisen teknoloji ve sanayilesme karsisinda yok olma tehlikesi ile karsi karsiya kalan mesleklerden birisi de terzilik. Tekstil sanayinin gelismesi, terzilige olan ragbetin azalmasina ve eskiden aranilan bu meslegin yavas yavas kaybolmaya baslamasina neden oluyor. El emegi göz nuru ile yapilan birçok meslek gibi terzilik de bu gelismelere yenik düstü. Eskiden insanlarin temel ihtiyaçlarindan olan kilik ve kiyafetlerini diken terziler simdilerde pantolon paçasi dikme, elbise daraltma ya da fermuar dikme gibi küçük isleri yapiyor. Torbali’da yaklasik 45 yildir terzilik yapan Kamil Selçuk, terzilik meslegini icra ettiren birçok esnaftan biri. 25 – 30 yil öncesine kadar en geçerli meslekler arasinda yer alan terziligin günümüzde anlam ve önemini yitirdigine deginen Kamil Selçuk, meslekte çirak ve kalfa yetistirecek eleman bulamadiklarini ve önümüzde ki yillarda bu meslegin sona erebilecegini vurguladi.

ÖNEMINI KAYBETTI

45 yillik terzilik mazisi olan Kâmil Selçuk, terzilik mesleginin eskiden çok önemli meslek dallarindan biri oldugunun altini çizdi. Terzilige 9 yaslarindayken çirak olarak basladigini dile getiren Selçuk, “ Bu meslekte 45 yilimi devirdim. Ilk basladigim da 9 yaslarindaydim. Simdi ise emekli oldum. Bu meslekle çocuklarimi yetistirdim geçimimi sagladim” dedi. Elbise sanayisinin gelismesiyle birlikte terziligin anlam ve önemini yitirdigini dile getiren Kamil Selçuk, “ Insanlar artik hazir giyime yöneliyor. Eskiden takim elbiseleri, gömlekleri ve birçok kiyafeti biz dikerdik. Simdi hazir alip giyiniyorlar. Insanlar aliskanliklarindan ve davranislarindan çok çabuk vazgeçebiliyor” seklinde konustu.

ELBISE DIKIMI TARIH OLDU

Eski dönemlerde insanlarin elbise, takim ve pantolon diktirdigini dile getiren terzi Kamil Selçuk, artik elbise diktiren insanlarin çok az oldugunu dile getirdi. Genellikle yas ortalamalarinin 60’in üzerinde olan vatandaslarin kiyafet diktirdigini belirten Selçuk, “ Artik kimse elbise diktirmiyor. Eskiden islerimizi yetistiremezdik. Simdi tek tük kiyafet diktiren oluyor. Onlarda belli yaslarda ki insanlar. Eski aliskanliklarini yitirmemis olan vatandaslarimiz” seklinde konustu. Simdilerde terziligin daha küçük islerle gün geçirdigini ifade eden Kamil Selçuk, “ Simdi terziler paça yapiyor. Pantolon daraltiyor. Fermuar tamir ediyor. Bu gibi küçük isler yapiyor. Ileride terzi yetistirecek ne çirak kaldi ne eleman. Yok, oluyor bu meslek” ifadelerini kullandi.

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web