Büyük Torbalı

Torbali ovasi sebze üssü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali ovasi sebze üssü
575 Görüntüleme
11 Aralık 2011 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçmiste tütün ve pamuk üretimi ile anilan Torbali, son 15 yilda gida devi fabrikalarin ilçeyi tercih etmeye baslamasi ile sebze üretimi yayginlasmaya basladi. Resmi rakamlara göre Ege Bölgesi’nin kislik sebze ihtiyacinin Yüzde 75’i Torbali ovasindan saglaniyor.

VERIMLI tarim arazileri ile ön plana çikan Torbali’da 550 bin hektar araziden 313 bini tarim amaçli kullaniliyor. Akdeniz iklimine uygun her türlü ürünün yetistirildigi ovada yüzde 48 oraninda sebze yetistiriciligi yapiliyor. Sebze üretimini yüzde 23 ile zeytin, yüzde 20 ile meyve üreticiligi takip ediyor. Ilçe tariminin büyük çogunlu ‘sulu tarim’ seklinde yapiliyor. Torbali ovasinda 3 mevsim ürün elde ediliyor. Ilçe sinirlari içerisinde faaliyet gösteren Özgörkey araciligi dünyaya dondurulmus sebze, Tat ve Tukas araciligi ile salça; VSM ve Bapa Gida gibi fabrikalar araciligi ile kurutulmus domates üretimi yapiliyor.

EGE’NIN SEBZE IHTIYACINI KARSILIYOR

MENDERES Havzasi’nin gözbebegi ilçelerinden Torbali, tarim ile sanayinin harmanlandigi ilçelerin basinda geliyor. Dünyaca ünlü dev firmalara ev sahipligi yapan ilçede bir yanda ‘metal sanayi, mobilya, mermer ve tekstil’ sanayi gelismeye devam ederken, tarim alanindaki üretim de hiz kesmeden devam ediyor. Torbali Ovasi yazin domatesin, kisin ise kislik sebzelerin üretim merkezi haline geliyor. Geçmiste tütün ve pamuk üretimi ile anilan Torbali, son 15 yilda gida devi fabrikalarin ilçeyi tercih etmeye baslamasi ile sebze üretimi yayginlasmaya basladi. Ilçenin ikliminin uygun olmasi nedeniyle topraklarinda 3 mevsim ürün elde ediliyor. Özellikle sebze yetistiriciligi son yillarda tavan yapmis durumda. Resmi rakamlara göre Ege Bölgesinin kislik sebze ihtiyacinin %75’i Torbali ovasindan saglaniyor.

URUNLER NASIL SATILIYOR?

TORBALI genelinde tarimsal ürünlerin; % 30′u tüccarin ürünü tarlada çiftçiden almasi ve kendi olanaklariyla isleme tesisine ve pazara ulastirmasi yoluyla, % 25′i hazir gida üreticisi isletmelerin sözlesme yaptigi üreticiden ürünü direkt almasi yoluyla, % 25′i pamuk ve üzüm üreticileri olarak TARIS’e üye olanlarin birlige teslim etmeleri yoluyla, % 20′nin ise kendi olanaklariyla sebze ve meyve haline ve pazara ulastirmasi yoluyla pazarlaniyor. Torbali’da isletme kapasitesi 17.000 ton olan 3 faal, 10.000 ton kapasiteli 2 gayri faal soguk hava deposu mevcut.

DOMATES OVANIN KRALI

Torbali’da en çok ekilen sebzelerin basinda domates geliyor. Tarimsal sanayinin hammaddesi tarim ürünü oldugu için çiftçinin ürünün elde kalmasi riski ortadan kalkiyor. Ilçede Tat ve Tukas gibi salça fabrikalari faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin önde gelen salça fabrikalari günde binlerce ton domates isleyip salça yapiyor. Ilçe disindan da çok sayida salça fabrikasi Torbalili çiftçilerden alim yapiyor. Diger taraftan son yillarda yurt disinda kurutulmus domates oldukça fazla tüketilmeye baslayinca Torbali’da kurutulmus domates sektörü olustu. Ilçede TAT, TUKAS, VSM Gida gibi firmalarin sektörde bu alanda önemli pazar payina sahip.

BROKOLI TUTUNUN TAHTINI KAPTI

BROKOLININ rahatça satilmasi ve tütünden devletin destegini çekmesi, ürüne çiftçilerin ilgisini artirdi. Özellikle Torbali’da Özgü Özgörkey ve Merko Gida gibi firmalar brokoli üretimini tesvik ediyorlar. Brokolinin Torbali iklim kosullarina uygun olmasi ise bu bölgedeki üreticilere ayri bir avantaj getiriyor. Brokoli dönüm basina verimi az olmasina karsilik fiyati ve kolay pazar bulmasi nedeni ile üretimi tercih ediliyor ve üretimi hizla yayginlasiyor.

MARKETLERE: BRUKSEL’IN LAHANASI

BRUKSEL Lahanasi ilçede yaklasik 500 dönümlük bir arazide üretiliyor. Oldukça yararli olan bu ürünün ülkede genis bir pazar payi olmamasi nedeniyle genellikle ihraç ediliyor. Pazar payi olmamasi nedeniyle genellikle yurt disina ihraç edilen bu ürün, Torbali’da oldukça genis bir alanda üretiliyor. 1 dönümde yaklasik 15002000 ton ürün elde ediliyor. Bu minik lahana türü de büyük marketlerin raflarini süsleyen ürünler arasinda.

TARIMSAL SANAYI GELISIYOR

TORBALI’DA 31.304 hektar olan kültür arazisinin 22.529 hektarinda da sulu tarim, 8.775 hektarinda da kuru tarim yapiliyor. Buna dayali olarak tarima dayali sanayi de büyük bir gelisme içerisinde. Tarimsal sanayinin ana ürünü ise zeytin, pamuk ve domates. Ilçemizde sulanabilir arazinin çoklugu nedeniyle çesitli sebze ekimidikimi yaninda pamuk, incir, zeytin, seftali, hububat ekimidikimi ve son yillarda yogun olmak üzere çiçek ve sebze seraciligi da yapilmakta. Tütün ekimi kota nedeniyle bitme noktasina geldi. Ilçede tarim arazileri üzerinde yilda 2 ürün alinabilmektedir. Hatta bazi sebze rotasyonlarinda 3 ürüne kadar çikilabilmekte. Ilçemizde hazir gida tesisleri, sebze ve meyve isleme tesisleri kurulmasi ile birlikte ihracatta artis gözlenebilmekte. Buna bagli olarak da ihracata ve hazir gida sanayinde ihracata dönük üretimde artis gözlemlenmekte.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web