Büyük Torbalı

Torbali Ovasi’nin krali: Sebzecilik

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali Ovasi’nin krali: Sebzecilik
277 Görüntüleme
05 Kasım 2010 - 22:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yüzde 48 oranindaki sebze yetistiriciligini yüzde 23 ile zeytin,yüzde 20 ile meyve üreticiligi takip ediyor

VERIMLI tarim arazileri ile ön plana çikan Torbali’da 550 bin hektar araziden 313 bini tarim amaçli kullaniliyor. Akdeniz iklimine uygun her türlü ürünün yetistirildigi ovada yüzde 48 oraninda sebze yetistiriciligi yapiliyor. Sebze üretimini yüzde 23 ile zeytin, yüzde 20 ile meyve üreticiligi takip ediyor. Ilçe tariminin büyük çogunlu ‘sulu tarim’ seklinde yapiliyor.

TARIMSAL SANAYI GELISIYOR

31.304 hektar olan kültür arazisinin 22.529 hektarinda da sulu tarim, 8.775 hektarinda da kuru tarim yapiliyor. Buna dayali olarak tarima dayali sa-nayi de büyük bir gelisme içe-risinde. Tarimsal sanayinin ana ürünü ise zeytin, pamuk ve d-mates. Ilçemizde sulanabilir arazinin çoklugu nedeniyle çesitli sebze ekimidikimi yaninda pamuk, incir, zeytin, seftali, hububat ekimi-dikimi ve son yillarda yogun olmak üzere çiçek ve sebze seraciligi da ya-pilmakta. Tütün ekimi kota nedeniyle bitme noktasina geldi. Ilçede tarim arazileri üzerinde yilda 2 ürün alinabilmektedir. Hatta bazi sebze rotasyonlarinda 3 ürüne kadar çikilabilmekte. Ilçemizde hazir gida tesisleri, sebze ve meyve isleme tesisleri kurulmasi ile birlikte ihracatta artis gözlenebilmekte. Buna bagli olarak da ihracata ve hazir gida sanayinde ihracata dönük üretimde artis gözlemlenmekte.

URUNLER NASIL SATILIYOR?

TORBALI genelinde tarimsal ürünlerin; % 30’u tüccarin ürünü tarlada çiftçiden almasi ve kendi olanaklariyla isleme tesisine ve pazara ulastirmasi yoluyla, % 25’i hazir gida üreticisi isletmelerin sözlesme yaptigi üreticiden ürünü direkt almasi yoluyla, % 25’i pamuk ve üzüm üreticileri olarak TARIS’e üye olanlarin birlige teslim etmeleri yoluyla, % 20’nin ise kendi olanaklariyla sebze ve meyve haline ve pazara ulastirmasi yoluyla pazar-laniyor. Torbali’da isletme kapasitesi 17.000 ton olan 3 faal, 10.000 ton kapasiteli 2 gayri faal soguk hava deposu mevcut.

Zeytinyagi fabrikalari YUKSELISTE

TORBALI  sinirlari içinde 6 adet çirçir fabrikasi, 21 adet zeytinyagi fabrikasi (bunlarin 10 adedi kontüni, digerleri sulu sistemdir.), 10 adet tarimsal kalkinma kooperatifi, 11 adet tarimsal sulama kooperati-fi, 6 tarim kredi kooperatifi ile 1 tarim satis kooperatifi faaliyetini sürdürmektedir. Ilçe Tarim Müdürlügünde 1 müdür, 1 memur, 7 mü-hendis, 3 veteriner hekim, 3 veteri-ner saglik teknisyeni, 7 teknisyen, 3 çevre saglik teknisyeni,1 isçi ve 1 soför olmak toplam 30  personel; 4/C’ye bagli 1 adet sözlesmeli isçi, 4/B’ye bagli 3 adet sözlesmeli mühendis görev yapiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web