Büyük Torbalı

Torbali’nin sütü deger kazanacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali’nin sütü deger kazanacak
268 Görüntüleme
10 Nisan 2011 - 20:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarim ve Köy Isleri Bakanligi’nin üreticinin elinde kalan arz fazlasi süte talip olmasi Torbali’daki üreticiler için memnun edici bulundu. Uygulamanin Torbali’da bulunan 1300 süt üreticisi için can suyu niteligi tasidigini belirten Ilçe Tarim Müdürü Kenan Uyar: Ureticiye arz fazlasi süt için ödenecek litre fiyati piyasadaki süt fiyatlarini bir miktar arttiracaktir.

TARIM ve Köyisleri Bakanligi’nin, üretim fazlaligi nedeniyle süt fiyatlarinda yasanan asiri düsüsü önlemek için piyasaya müdahale etme karari almasi, Torbalili süt üreticilerini sevindirdi. Izmir’in en büyük süt üreten dört ilçesinden biri olan Torbali’da her gün 146 bin ton süt elde ediliyor. Bu uygulama Ege Bölgesi’nde sütün 50 kurusun altina kadar düstügü Izmir, Manisa ve Aydinda baslayacak. Bakanlik birkaç gün içinde Ege Bölgesinde, Pinar Süt araciligiyla her gün arz fazlasi yaklasik 500 ton sütü satin almaya baslayacak. Süt alimi için Hükümet’ten Egeli üreticiye günlük 300 bin lira kaynak aktarilacak. Yapilan çalismayi olumlu bulan Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu: “Uretici için büyük fayda saglayacak. Bu destek süt üreticilerine serum gibi gelecek” dedi.

HER GUN 146 BIN TON SUT URETILIYOR

SUT üretiminin giderek artmaya basladigi Torbali’da, tam 14 bin 323 adet süt inegi bulunuyor. 2362 kayitli isletmeden faal olan 1300 süt üreticisi her gün 146 bin 858 litre süt üretiyor. Ureticiler elde ettikleri sütleri Ulker, Sütas gibi büyük kuruluslarin yani sira ilçedeki 13 mandiraya satiyor. Her gün binlerce litre süt üretiminin yapildigi Torbali’da sütün litre fiyatinin düsmesi, üreticiyi kara kara düsündürürken, Tarim ve Köyisleri Bakanligi bu olaya “Dur” dedi. Süt fiyatlarindaki asiri düsüs nedeniyle bakanlik, arz fazlasi sütü satin alacak. Asiri üretimden dolayi 50 kurusun altina gerileyen süt fiyatlarinin bu uygulamayla ilk etapta 70 kurus civarina yükseltilmesi hedefleniyor.

FIYATLAR ARTACAKTIR

Izmir’in Türkiye’de süt üretiminde birinci sirada yer aldigini ve Torbali’nin il genelinde ilk 4’e girdigini söyleyen Ilçe Tarim Müdürü Kenan Uyar: “Her gün 150 bin tona yakin süt elde edilen Torbalida süt üreticileri ürünlerini rahatlikla pazarlama imkani buluyor. Birçok mandira ve büyük kurulus üreticinin elindeki sütün neredeyse tamamini aliyor. Ancak ürün fazlaligi nedeniyle fiyatlar da bir düsüs yasandi. Ureticiye arz fazlasi süt için ödenecek litre fiyati piyasadaki süt fiyatlarini bir miktar artiracak, daha sonra da düsmesini önleyecek bir seviyede belirlenecektir. Bu uygulama üreticiye yarar saglayacaktir” diye konustu.

URETICININ ELIAYAGI TITRIYORDU

TARIM ve Köyisleri Bakanligi’nin yaptigi bu çalismaya tam destek veren Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu, uygulamanin üreticiye yarar saglayacagini söyledi. Fiyatlarin asiri sekilde düstügünü ifade eden Uslu: “Uretim çok fazla ve disaridan süt tozu ithal ediliyor. Bu durum süt fiyatinin düsmesine neden oldu. Bakanligin arz fazlasi sütü almasiyla fiyatlar yeniden yükselise geçecektir. Bu uygulama memnun edici. Ureticiye büyük fayda saglayacaktir. Ureticinin eli, ayagi titremeye baslamisti. Bakanligin piyasaya müdahale etmesi hayvan sahiplerine serum gibi gelecektir” seklinde konustu.

Uygulama nasil olacak?

URETICI birlikleri ile üreti-ciden süt alimi yapan yöre-sel kooperatifler, ortaklari-nin satamadiklari süt mik-tarini Ulusal Süt Konseyi’ne bildirecek. Konsey ile Ta-rimsal Uretim ve Gelistirme Genel Müdürlügü, bu mik-tari Türkiye genelinde süt tozu üreten 17 firmaya bil-direcek. Ayrica Bakanlik, süt aliminda referans fiyat belirleyecek. Süt tozu fir-malari üreticiden aldiklari sütü, süt tozu yapacak. Süt tozunu basta kendi üretim-lerinde kullanacaklar, diler-lerse ihraç edecekler. Hükü-met süt aliminin baslama-siyla beraber 10 günde bir süt tozu firmalarina üre-ticiye ödemeleri için kaynak aktaracak. Bu rakamin Ege-de günlük 300 bin lirayi bul-masi bekleniyor. Ayrica hü-kümet yerli süt tozu ürettik-leri için firmalara kilogram basina 2 liralik tesvik vere-cek. Bu sekilde süt fiyatla-rinin düsmesi önlenecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web