Büyük Torbalı

Torbali’yi imar vurdu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali’yi imar vurdu
645 Görüntüleme
24 Ağustos 2011 - 21:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali merkezde mahkeme karari ile ruhsat verilmezken;  Yazibasi, Pancar, Karakuyu ve Subasi’da ise “tarim arazisi” gerekçesi ile sanayi imar izni verilemiyor. Ilçede sanayi ve insaat alaninda büyük bir tikanma söz konusu
TORBALI’DA son dönemde yasanan imar sorunu had safhaya ulasti. Torbali merkezde, Belediye’nin ruhsat verme yetkisinin mahkeme karari ile durdurulmasindan dolayi; Yazibasi, Pancar, Karakuyu ve Subasi’da ise “tarim arazisi” oldugu gerekçesi ile yapilasma izni verilemedigi için hem sanayiciler hem de insaat sektöründeki is kollari büyük sikinti yasiyor. Yazibasi, Pancar, Karakuyu ve Subasi’daki sanayiciler Il Tarim Müdürlügü ve Izmir Büyüksehir Belediyesi’nin sorunu bir an önce çözmesini beklerken, Torbali merkezde sözlesmeli projeleri hayata geçirmekte sikinti çeken müteahhitler de Torbali Belediyesi’ne sorunun çözümü çagrisinda bulundu. Son dönemde yatirimcilarin gözbebegi haline gelen ilçede ciddî derece imar sorunu yasanmasi tepki topluyor. Yatirimlarin durma noktasina gelmesinin ilçede issizlik sorunun yasanmasina neden olmasindan korkuluyor. Ayni sekilde merkezdeki ruhsat sorunu da yan kollarla birlikte binlerce kisiyi yakindan ilgilendiriyor.

SEKTÖR TIKANMA NOKTASINDA

TORBALI Belediyesi yaklasik 2 aydir, vatandaslarin sikâyetlerini mahkemeye tasimasindan dolayi yeni insaatlara ruhsat veremiyor. Yilda yaklasik 3 bin dairenin yükseldigi, 60′in üzerinde müteahhidin faaliyet gösterdigi Torbali’da Hizli Tren’in gelecek olmasi ile insaat yapiminda patlama yasandigi bir dönemde Belediye’nin ruhsat verememesi sektörde büyük bir tikanmaya yol açti. Dört bir yaninda yeni insaatin yükseldigi ilçede 1 aydir yeni temel atilamiyor. Ruhsatlarin durdurulmasi, en çok yatirimcilari etkiledi. 2 ayda 100’ün üzerinde ruhsat basvurusu yapildi. Müteahhitler ve insaat firmalari özellikle önceden teslim tarihi verdikleri projeleri hayat geçirmekte sikinti çekiyor. Sikinti sadece insaatçilarla sinirli degil. Yapi marketlerden, insat isçilerine kadar çok büyük sektör olan insaat alanindaki ruhsat sorununun devam etmesi durumunda sorun önümüzdeki günlerde iyice ayyuka çikacak.

SANAYICI TESIS KURAMIYOR

TORBALI’DA fabrikalarinin yogun olarak bulundugu Yazibasi, Pancar, Karakuyu ve Subasi bölgesine ‘tarim arazisi’ oldugu gerekçesiyle ek tesis kurulamiyor. Bölgedeki firmalar üretimi artirmak ve istihdam saglamak üzere arsalarina insaat yapmak istiyor. Ancak imar durumlari ‘açik’ olmasina ragmen bu bölgede yapilasma izni verilmiyor Sanayiciler yatirimlarin önünün açilmasi için kendilerine imar izni verilmesini isterken konuyla ilgili çözüm merci olan Il Tarim Müdürlü ve Izmir Büyüksehir Belediyesi’nin sorunu bir an önce çözmesi bekleniyor. Imar durumu açik olan bölgede bir türlü yeni tesis kurulamamasi sanayicilerin elini kolunu bagladi.

SANAYICININ GÖZU IZMIR’DE

ISTANBUL, Ankara, Izmir ve Koceli’nden sonra vergi rekortmenliginde Türkiye’de 5. sirada yer alan Torbali, kentte yatirimlarin önünü açacak bir karar bekliyor. Yazibasi, Pancar, Karakuyu ve Subasi bölgesinde yüzde 70 yapilasmanin oldugu fabrikalarin arasinda kalan bölgeye ‘tarim arazisi’ oldugu gerekçesiyle ek tesis kuramayan sanayiciler kendilerine imar izni verilmesini istiyor. Bu bölge üzerindeki arsalara en az 500 milyon dolar yatirimla kurulacak fabrikalarda 10 bine yakin issizin is sahibi olacagini belirten is dünyasi temsilcileri, bu sayede yüzde 8 oraninda issizi olan Torbali’da issiz kalmayacagini söylüyor.

KURUMLAR NE DIYOR?

IZMIR Tarim Il Müdürü Ahmet Güldal daha önce de bu alanlarin tarim arazisi oldugunu, ancak yapilasma gerçeklestigini hatirlatarak sorunun çözümü için sekretaryasini kendilerinin üstlendigi Toprak Koruma Kurulu’nun çalisma baslatmasi gerektigini dile getirdi. Bu çalismanin baslamasi halinde Tarim Il Müdürlügü olarak üzerlerine düseni yapmaya hazir olduklarinin altini çizen Güldal, “Konunun çözümü sadece bizde degil. Valilik, Çevre Bakanligi, Büyüksehir Belediyesi’nin yapacagi ortak çalisma sonrasinda sorun çözülebilir. Öncelikli Toprak Koruma Kurulu’nun toplanmasi ve karar almasi gerekiyor” demisti.
Izmir Büyüksehir Belediyesi yetkilileri de bölgede Izmir Tarim Il Müdürlügü’nün ‘tarim alani’ görüsü nedeniyle 1/5000’lik planin tamamlandigini belirterek Tarim Il Müdürlügü ile görüsmelerin devam ettigini ifade etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web