REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TTO, zeytinyagini tanitacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TTO, zeytinyagini tanitacak
163 Görüntüleme
12 Aralık 2012 - 7:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Ticaret Odasi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi’nin (TOBB) zeytin ve zeytinyagi tüketiminin arttirilmasi ile ilgili baslattigi kampanyada yer alacak. Zeytin cenneti Torbali’yi temsilen toplantiya katilan TTO, kampanyaya tam destek veriyor.

TORBALI Ticaret Odasi Baskani Behçet Çinar, Türkiye’de artan zeytinyagi üretimine karsin tüketimin çok düsük seviyede oldugunu ve bunun arttirilmasi için Türkiye Odalar Borsalar Birligi önderliginde kampanya baslatilacagini belirterek, “Türkiye, hizli bir sekilde zeytinyagi tüketimini arttirmak mecburiyetindedir” dedi. Çinar, yaptigi açiklamada zeytin ve zeytinyagi üretiminin, Türkiye’de oldugu gibi Torbali’da da çok sayida üretici, tüccar ve sanayiciyi ilgilendiren önemli bir alan oldugunu belirtti.

ZEYTINYAGI TUKETIMI ARTTIRILACAK

TOBB, zeytinyaginin daha genis bir kitle tarafindan taninip, kisi basi tüketiminin arttirilmasi için ülke çapinda ‘milli seferberlik’ baslatacak. TOBBun hedefi halen 1,5 litre olan kisi basi zeytinyagi tüketimini 10 litreye kadar çikarmak. Bu projeyi hayata geçirmek için TOBB Baskani Rifat Hisarciklioglu’nun baskanliginda, zeytin üretiminin yapildigi il ve ilçelerdeki oda ve borsa baskanlarinin katilimiyla bir toplanti yapildi. Zeytin agaci varligindaki son yillarda saglanan artis sonucunda, zeytin ve zeytinyagi üretiminde de önemli ölçüde artis beklendigini ifade eden Çinar, iç piyasa tüketimi sinirli olan zeytinyaginda 2000 yilinda 110 bin ton olan yillik üretimin 180 bin tona çiktigini ve bu üretimin yakin zamanda 350 bin tona çikmasinin öngörüldügünü isaret etti. Çinar, dünya zeytinyagi üretiminde ikinciligi hedefleyen Türkiyede yillik zeytinyagi tüketiminin kisi basina 1,5 litre olmasina karsin, Yunanistan’da bu rakamin 20 litre seviyesinde, zeytinyagi üretimi olmayan Almanya’da ise 5 litre seviyesinde oldugunu belirterek, “Türkiye hizli bir sekilde zeytinyagi tüketimini arttirmak mecburiyetindedir” dedi.

4 MILYON BUTÇELI KAMPANYA

BUNU saglamak üzere, yogun olarak zeytinyagi üretiminin yapildigi bölgelerdeki 35 oda ve borsa baskani olarak, tüketimi arttirmaya yönelik kampanya düzenleme fikrini ortaya atiklarini ve bunu Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi  (TOBB) Baskani Rifat Hisarciklioglu ile paylastiklarini anlatan Çinar, bu fikirlerinin kabul görerek, “Türkiye’nin Saglik Kaynagi Zeytinyagi” adi altinda bir kampanya baslatilmasina karar verildigini bildirdi. Çinar, 1 yil boyunca yürütülecek olan kampanya için 4 milyon lira büyüklügünde bütçe yapildigini, bu bütçenin 2,5 milyon lirasinin kampanya paydasi olan oda ve borsalar, geri kalanin da TOBB tarafindan karsilanacagini belirtti. Kampanyada tüketimi arttirmaya yönelik çesitli tanitim etkinlikleri yapilacagini ifade eden Behçet Çinar, ayrica zeytinyagi üreticisi firmalarin yapacaklari indirimlerle kampanyaya destek vermelerinin saglanacagini söyledi.

ZEYTIN CENNETI TORBALI

20 yil öncesine kadar ilçede sadece köylünün geçim kaynagi olan zeytincilik, son yillarda ilçedeki zeytinyagi fabrikalarinin da artisi ile birlikte yüzlerce kisiye is kapisi oldu. Çiftçinin bilinçli üretim yapmasi, zeytinyaginin öneminin daha iyi anlasilmasi gibi etkenlerle popüler hale gelen zeytin üreticiligi, Torbali’da gözde bir sektör haline geldi. Tarimsal sanayinin ana ürünü olan ve üretilmesi ilçenin kurulus tarihi ile es olan zeytin, Torbali Ovasi’nda yaklasik 80 bin dekar alanda yetistiriliyor. 1 milyon 122 bin 520 adet zeytin agacinin bulundugu ilçede, bir dönümden 150 litre ürün elde ediliyor. Hasadina su günlerde baslanan ve yaklasik 2 ay boyunca toplanacak zeytindeki zengin potansiyel, fabrikalarin da dikkatini çekiyor. Ilçede 28 fabrika zeytinyagi sikimi üzerine hizmet veriyor. Fabrikalarin yani sira köylerde kurulan zeytin ve zeytinyagi kooperatifleri ile TARIS de ilçedeki zeytincilere hizmet veriyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web