Büyük Torbalı

TTO’dan Türk okuluna ziyaret

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TTO’dan Türk okuluna ziyaret
296 Görüntüleme
18 Kasım 2011 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pazartesi günü baslayan Makedonya is gezisinin son gününde bölgede oldukça etkili olan Balkan Universitesi ziyaret edildi. Torbali heyeti dün yurda döndü.
BALKAN pazarinda 5 gündür önemli is görüsmeleri yapan Torbali Ticaret Odasi heyeti, hem Makedonya’daki yatirim alanlarini inceleme hem de Torbali’nin sanayi ve ekonomisini tanitma imkâni buldu. Pazartesi günü baslayan Makedonya is gezisinin son gününde bölgede oldukça etkili olan Balkan Universitesi ziyaret edildi. Avrupa’nin ilk ve tek Türk Universiteler Birligi olan Balkan Universitesi’ni ziyaret eden TTO heyetini Rektör Prof. Dr. Hüner Sencan agirladi. Torbali heyeti dün yurda döndü.

KULTURUMUZU YAYIYORLAR

TURK heyet yurda dönmeden önce, 1 ay önce restorasyonu tamamlanan ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan tarafindan açilan Mustafa Pasa Camii’nde Cuma namazi kildi. Daha sonra Sultan 2. Abdülhamit tarafindan yapilan tarihi Telgraf Binasini gezdi. Gezisini Balkan Universitesi’ni ziyaret ederek noktalayan Türk heyet, burada üniversite rektörü Prof. Dr. Hüner Sencan ile görüstü.
Torbali Ticaret Odasi Meclis Baskani Abdulvahap Olgun, burada Türk okullarinin önemine dikkat çekerek “Dünyanin her yerinde faaliyet gösteren Türk okullari medari iftiharimiz olmaya devam ediyor. Bu okullar Türk kültürüne, Islam inancina bagli nitelikli ögrenciler yetistiriyor. Bu ögrenciler herkesin de bildigi gibi medeniyetimizi ve Osmanli kültürünü yayiyor. Allah bu hizmeti baslatan ve bu hizmette görev alan herkesten razi olsun. Bizler inaniyoruz ki, gelecekte bu okullar sayesinde Türkiye, Balkanlarda her alanda etkili ve yetkili olacaktir” dedi.

ILK VE TEK TURK BIRLIGI

TURK heyetinin ziyaretinden çok memnun oldugunu söyleyen Sencan, okul hakkinda su bilgileri verdi: “Balkan Universitesi, Avrupa üniversitelerinin kapilarini Türk ögrencilere açma hedefiyle 2004 yilinda yola çikti. Basta Bulgaristan olmak üzere, Balkan devletlerinin köklü üniversitelerinden yüzlerce gencin mezun olmasina, Avrupa Birligi ülkelerinde rahatça is bulmasina destek vermektedir. Balkan Universitesi, bugün neredeyse her biri bir AB üyesi durumunda olan Balkan ülkelerinde, en iyi maddi sartlarla ve AB standartlarinda egitim firsatlari olusturup Türk gençlerinin yararina sunuyor” dedi. Heyet, ziyaretin ardindan dün yurda döndü.
TICARI BAGLANTILAR KURULDU

BALKAN pazarina yönelik is gezisi düzenleyen Torbali Ticaret Odasi, Makedonya, Manastir, Usküp, Kosova ve Pristine’de önemli is görüsmeleri yapti. Heyet burada hem Balkan yatirim imkânlarini inceledi hem de Torbali ekonomisini tanitma imkâni buldu. TTO Yönetim Kurulu Baskani Behçet Çinar ve Meclis Baskani Abdulvahap Olgun, Makedonya Ankara Büyükelçisi Goran Taskovski ve Izmir Makedonya Atesesi Alev Sulejman’in da aralarinda bulundugu 25 kisilik heyet, 5 günlük gezinin sonunda olumlu gelismelerle dün yurda döndü. TTO heyeti ilk olarak  Makedonya Ekonomi Odasi’ni ziyaret ederek, burada yatirim imkânlari ve ticari isbirligi üzerine toplantilar yapti. Makedonya parlamentosunda Türk asilli Kenan Habip ile de görüsen heyet, Usküp’teki Davutpasa Hamami, Mustafapasa Camii, Muratpasa Camii, Tas Köprü ve Eski çarsi gibi Osmanli eserlerini ziyaret etme imkâni buldu. Sali günü Usküp’e geçen heyet Çarsamba günü ise Epinal Otel’de Bitola Ekonomi Odasi’na mensup isadamlari ile bulustu. Persembe günü de Pristine Ticaret Odasi’nda karsilikli is görüsmelerinde bulunuldu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web