Büyük Torbalı

Tüccar Taris’ten kaçiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tüccar Taris’ten kaçiyor
331 Görüntüleme
31 Ekim 2011 - 22:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali ovasinda pamuk üretim alani geçen seneye göre %100 artti ama bu artis Taris’e kar olarak yansimadi. Taris’in basi, Torbalili üreticilerin pamugunu pesin parayla alan pamuk tüccarlari ile dertte

PAMUK alim sezonuna büyük umutlarla giren Tepeköy Taris, ortaklarinin ürününü bu sefer de pamuk tüccarlarina kaptirdi. Ureticiden pamugu pesin parayla alan tüccarlar, Taris’in pamuk alim rekoltesinin düsmesine neden oldu. Torbali ovasinda pamuk üretim alani geçen seneye göre yüzde yüz artti ama bu artis Tepeköy Taris’e kar olarak yansimadi. 596 ortagi bulunan Tepeköy Taris’in basi, Torbalili üreticilerin pamugunu pesin parayla alan pamuk tüccarlari ile dertte. Tepeköy Taris Yetkilisi Mustafa Filiz, Torbalili pamuk üreticisine “Zamaninda biz size sahip çiktik simdi de siz bize sahip çikin” dedi.

HEDEFLENEN REKOLTE UZAK

GEÇEN sene pamuk sezonunda 1060 ton pamuk alan Tepeköy Taris sezonun bitmesine sayili günler kala ortaklarindan sadece 550 ton pamuk alabildi. Tepeköy Taris için bu sezon için hedeflenen 4000 ton rakami hayal oldu. Taris’in çirçir fabrikasi beklenen ürün elde edilemedigi için yüzde elli kapasiteyle ve tek vardiya çalisiyor. Bu sene hedefledikleri rekoltenin elde edilememesinde en büyük etkenin çiftçinin pamugu tüccara vermesi oldugunu ifade eden Mustafa Fidan “Biz ortaklarimizdan pamugun kilosunu 1 lira 70 kurusa aliyoruz, tüccarlar pamugu üreticiden daha düsük fiyata 1 lira 50 kurusa aliyor ama onlar parayi pesin verdigi için ortaklarimiz pamugu tüccara veriyor” dedi. Tepeköy Taris’in yeniden eski günlere dönmesi için ortaklara büyük görev düstügünü ifade eden Mustafa Fidan “Parayi pesin veremesek de Taris’ten kimsenin alacagi kalmaz. Biz ortaklarimiza yillarca her türlü destegi sagladik. Simdi de sira onlarda. Simdi ortaklarimizin Tepeköy Taris’e sahip çikma zamani” dedi.

ORTAK SAYISI YARIYA INDI

TORBALI’DAKI pamuk üretiminin son yillarda azalmasiyla birlikte kan kaybeden Tepeköy Taris, eski günleri özlemle aniyor. Kooperatif, geçen sene yönetmelik geregi üst üste 5 yil boyunca pamuk ekmedikleri için 597 ortagin ilisigini kesti. Su an kooperatif bünyesinde bulunan 596 ortagin büyük kismi da elindeki pamugu tüccara pazarliyor. Bu durum Tepeköy Taris’in bu sezonu da hüsranla noktalamasi anlamina geliyor. Ziraat Odasi rakamlarina göre Torbali’da pamuk ekim alaninda geçtigimiz seneye nazaran yüzde yüzlük bir artis olduguna deginen Mustafa Fidan “Torbali’da geçen sene 12.000 dönüm olan pamuk ekimi bu sene 24.000 dönüme firladi. Bizler bu artisa bakarak rekoltenin de artacagini umduk ama bu sefer de çiftçinin pamugunu tüccar kapti.” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web