Büyük Torbalı

Tukas ile lezzete yolculugun öyküsü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tukas ile lezzete yolculugun öyküsü
216 Görüntüleme
04 Kasım 2011 - 21:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’dan 28 yildir 22 ülkeye ihracat yapan Tukas, kornison, kapya biber, salatalik konserve üretimi yapiyor. Firma, ilçenin ev sahipligi önemli markalardan

TORBALI ovasindaki tarlalardan özenle toplanan sebze ve meyveleri mevsiminde üreten, tarladan sofraya güvenli gida ürünleri sunan Tukas, 1962 yilinda kuruldu. Genel Müdürlügü’nün de içinde yer aldigi Izmir’in Torbali ilçesindeki fabrikasi ve Balikesir’in Manyas ilçesindeki Manyas Fabrikasi olmak üzere iki fabrikada üretim yapan Tukas’in 1962 yilinda kuruldugunda ilk ürünü domates salçasiydi. Bugün sektöründe önemli bir paya sahip olan Tukas; salça ve domates ürünleri, konserve, sos, reçel, tursu ve dondurulmus ürün kategorilerinde 48 yildan bu yana tüketicilere lezzetli, saglikli ve kaliteli ürünler sunan güçlü bir gida markasi oldu. “Güvenli gida, tarladan baslar“ diye yola çikan Tukas, tarimsal ham maddelerini “kontrollü tarim sistemi” ile tedarik etti. Böylece mevsiminde tarlalardan özenle toplanan sebze ve meyveler, “Tukas” markasiyla tarladan sofraya güvenli gida olarak tüketicilere sunuldu Tukas, 1967 yilindan bu yana, ekonomiye sagladigi katki ve ülkemizin sosyal yasaminda oynadigi aktif rol ile güçlü bir kurum olan OYAK’in bünyesinde faaliyetlerini sürdürmekte.

TURGUTLU’DA KURULDU
TUKAS, 1962 yilinda Turgutlulu 5 mütesebbis tarafindan Manisa’nin Turgutlu ilçesinde kuruldu. O yillarda bölgede domates tarimi yapilmiyordu. Tukas’in 1962 yilinda kurulmasiyla Turgutlu ve civarinda domates tarimi basladi.
1966-1967 yillarinda ekonomik sorunlarini çözemeyen mütesebbislerden, fabrikayi 1967 yilinda OYAK (Ordu Yardimlasma Kurumu) satin aldi. OYAK’in Tukas’i satin almasiyla, basta domates tarimi olmak üzere Ege Bölgesi’nde sebze ve meyve üretimi hizla gelisti ve binlerce köylüye geçim kaynagi, binlerce çalisana is olanagi saglandi.

TORBALI FABRIKASI 28.YILINDA
TUKAS’IN ikinci fabrikasi, Torbali ilçesinde 1984 yilinda kuruldu. Kurulus asamasinda süt ürünleri üretimi yapilmak üzere günlük 100 ton çig süt isleme kapasitesiyle kurulan Torbali fabrikasinda 1989 yilindan itibaren, istikrarli ihracat pazarinin da olusmasiyla kornison, kapya biber, salatalik konserve üretimi yapilmaya baslandi.

BUYUME GRAFIGI DEVAM EDIYOR
TUKAS, 2009 yilinda Ege Yas Meyve Sebze Ihracatçilari Birligi üyesi firmalar arasinda en fazla ihracat gerçeklestiren firma olarak Ege Ihracatçi Birlikleri (EIB) tarafindan ödüle layik görüldü.
OYAK’in sirketteki %72’lik sermaye orani, 2009 yilinda %82.5’a yükseldi.
Tukas, 2009 yili itibariyle;
*  Istanbul Sanayi Odasi (ISO) tarafindan açiklanan “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kurulusu” listesine 378. siradan yeniden giris yapti.
*  Capital Dergisi ve Brand Finans isbirligi ile yapilan “Türkiye’nin En Degerli 100 Markasi” arastirmasi sonuçlarina göre, en degerli markalar listesinde 79. sirada yer aldi. *  Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) tarafindan açiklanan “Türkiye’nin Ilk 500 Ihracatçi Firmasi” listesinde 461. sirada yer aldi.* EBSO’nun açikladigi “Ege Bölgesi’nin 100 Büyük Sanayi Kurulusu” listesinde Tukas, 2009 yilinda 47. sirada yer aldi.

TORBALI’DAN 22 ULKEYE IHRACAT
48 yillik lezzet yolculugunda Tukas; salça, konserve, tursu, reçel, sos ve dondurulmus gida ürünleri üreticisi olarak günümüzde sektöründe önde gelen sirketlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir. Ulkemizde “güvenilir gida markasi” olarak tüketicilerin tercihi olan Tukas; AB ülkeleri, ABD, Avustralya, Japonya, KKTC, Afrika ülkeleri ve Orta Dogu ülkeleri agirlikli olmak üzere 22 ülkeye ihracat yapmaktadir. Tukas, sektöre kazandirdigi ilklerin yani sira tüketici odakli büyüme stratejileriyle ülkemizin gida devi olma yolunda hizla ilerlemektedir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web