Büyük Torbalı

Universitedeki oda arkadasligi mezun olunca ortakliga dönüstü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Universitedeki oda arkadasligi mezun olunca ortakliga dönüstü
191 Görüntüleme
21 Ağustos 2011 - 21:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TARIM Torbali insaninin en büyük gelir kaynagi. Ilçemiz sanayi devlerine ev sahipligi yapiyor olsa da verimli topraklari sayesinde bu diyarda tarim her zaman gözbebegi olacak. Nüfusun ve tüketimin artmasiyla tarim ürünlerine olan ihtiyaç tüm dünyada artista. Talebi karsilamaya çalisan çiftçi, ürünlerinin kalitesini ve verimliligini yükseltebilmek için; ziraat alanindaki gelismeleri yakindan takip ediyor. Ilçemizde de çiftçi halka daha iyi ürün sunmak için büyük çaba içerisinde. Çiftçimizin bu çabasi sonucu, Torbali’nin zirai ilaç ve gübre tedariki saglamak için yeni yeni isletmeler kuruluyor. Bu isletmelere en son örnek Birlik Tarim.

KEPLERI DUSMEDEN TOPRAGA ADIM ATTILAR

BIRLIK Tarim, tarimhayvancilik sektöründe bir merkez haline gelen Inönü Caddesi üzerinde hizmete girdi. Birlik Tarim’i iki ziraat mühendisi isletiyor. Ayberk Çelikel ve Harun Albayrak, Adnan Menderes Universitesi Ziraat Mühendisligi Fakültesi’nden bir buçuk ay önce mezun oldu. Iki arkadas, henüz kepleri yere düsmeden topraga adim atti. Ögrenim süreleri olan 4 yil boyunca ayni evde kalan ikili is hayatina da birlikte devam edecek.

TORBALI’DAKI ÇIFTÇILER BILINÇLI

GENÇ ziraat mühendislerini buraya çeken nedenlerden biri Torbali’nin Izmir’e en yakin tarim bölgesi olmasi. Ayberk Çelikel: “Torbali’nin potansiyelinin çok büyük olmasi ve toprak yapisinin  ‘polikültür’ özellikte olmasi” diyerek Torbali’ya gelis sebeplerini özetledi. Bölgedeki çiftçinin yeni zirai yöntemlere ilgili olusu ve bilinci ikiliyi memnun etmis. Harun Albayrak: “Torbali’daki çiftçiler gerçekten bilinçliler. Örnegin tarladaki ürünle ilgili bir sorunla bize geldiklerinde, karsilikli fikir alisverisi yaparak çözüm üretiyoruz. Bizim onlara yardimci oldugumuz kadar, onlar da bize sorunun çözümünü bulabilmemiz konusunda yardimci oluyor” dedi.

ILÇEDE BIR ILK

FAALIYETE geçeli sadece birkaç hafta olmasina ragmen çiftçilerin ilgisini çeken isletmede tohum, zirai ilaç temini; toprak, su, yaprak analizi yapiliyor. Ayrica teknik hizmette veriyorlar. Torbali’da neredeyse bütün tarim isletmeleri çiftçilere teknik hizmet vermekte. Ancak Abayrak Çelikel ikilisi, bu hizmetin sadece kendi isletmelerinde ‘2 ziraat mühendisi’ tarafindan verildigini belirterek bu alanda Torbali’da ilk olduklarini dile getirdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web