REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Uretim azaldi fiyatlar tavan yapti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Uretim azaldi fiyatlar tavan yapti
547 Görüntüleme
18 Ocak 2014 - 7:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Ovasi’nda geçtigimiz yila göre sebze ve meyve üretiminde düsüs yasandi ve fiyatlarda artis gözlendi. Yüz binlerce ton sebzenin üretildigi Torbali, tek basina Istanbul’u besleyerek “1” numara oldugunu kanitladi

KISLIK sebze ve meyvelerde ürün hasadi yogun sekilde devam ederken fiyatlar üreticileri memnun etti. Geçtigimiz yila göre üretimde yüzde 20’lik bir düsüs yasandi ve fiyatlarda ise yüzde 100’e yakin artis oldu. 2013 yilinda üretim fazlaligi fiyatlarin düsmesine neden oldu. Uretim miktarini azaltan çiftçinin bir kismi tarlasini bos birakirken, bir kismi da bugday ekince eldeki ürünlerin fiyatlari da bir anda yükseldi. Türkiye’nin dört bir yanina sebze ve meyve satisi yapan, gida fabrikalarinin ürün ihtiyacini gideren ve bazi ülkelere de ihracat yapan Torbali Ovasi’ndaki çiftçinin yüzü gülüyor. Havalarin erken sogumasiyla birlikte piyasada yogun bir hareketlilik yasayan üretici pirasadan lahanaya, kerevizden brokoliye kadar birçok ürünü, geçtigimiz yila göre yüzde 100’lük bir fiyat artisiyla satisa sunmanin mutlulugunu yasiyor.

 SULU TARIM YAPILIYOR

Bereketli topraklara sahip olan ve her yil üç farkli ürünün hasat edildigi Torbali’da 550 bin hektar araziden 313 bini tarim amaçli kullaniliyor. Akdeniz iklimine uygun her türlü ürünün yetistirildigi ovada yüzde 48 oraninda sebze yetistiriciligi yapiliyor. Sebze üretimini yüzde 23 ile zeytin, yüzde 20 ile meyve yetistiriciligi takip ediyor. Ilçe tariminin büyük çogunlugu “sulu tarim” seklinde yapiliyor. Torbali Ovasi’nda 3 mevsim ürün elde ediliyor. Geçtigimiz yillarda hem kislik hem de yazlik sebze ve meyve üretiminde umdugunu bulamayan çiftçi büyük sok yasamisti. Ovadan para kazanamayan üreticinin yüzü geçtigimiz yilin yaz döneminden beri gülüyor. Domates, misir ve bugday ile baslayan iyi fiyat, bu sene kislik sebze ve meyvelerde de devam etti. Uretilen çesit çesit sebze ve meyveler, hem pazarlardaki tezgâhlari süslerken hem de tarimsal sanayi de kullanildi.

 SEBZEDE “1” NUMARA

Sadece Ege Bölgesi’nin degil, Türkiye’nin en verimli topraklarina sahip Torbali, tarim ile sanayinin harmanlandigi ilçelerin basinda. Torbali’daki 31 bin 304 hektar olan kültür arazisinin 22 bin 529 hektarinda da sulu tarim, 8 bin 775 hektarinda da kuru tarim yapiliyor. Ilçede sulanabilir arazinin çoklugu nedeniyle çesitli sebze ekimi ve dikiminin yaninda pamuk, incir, zeytin, seftali, hububat ekimi ve dikimi ile son yillarda yogun olmak üzere çiçek ve sebze seraciligi da yapilmakta. Ilçede tarim arazileri üzerinde yilda 2 ürün alinabilmektedir. Hatta bazi sebze rotasyonlarinda 3 ürüne kadar çikilabilmekte. Geçmiste tütün ve pamuk üretimi ile anilan Torbali, son 20 yilda sebze ve meyve yetistiriciligi ile anilmaya baslandi. Torbali Ovasi yazin domatesin, kisin da kislik sebzelerin üretim merkezi haline geliyor. Sebze üretiminde Türkiye’nin “1” numarasi olan Torbali, Ege Bölgesi’nin de sebze ihtiyacinin yüzde 75’ini tek basina karsiliyor.

 GEÇEN YILI IKIYE KATLADI

Binlerce dekarlik alana ekilen pirasa, lahana, karnabahar ve brokoli gibi ürünler, çiftçiye bu sene iyi para kazandiriyor. Sebze olarak, karnabahar, enginar, Brüksel lahanasi, kirmizilâhana, marul, lahana, biber, brokoli, ispanak, kabak, turp, pirasa, kereviz ve maydanoz toprakla bulustu. Meyve olarak da ilçenin bazi bölgelerinde bulunan armut, nar, mandalina ve ayva yetistiriliyor. Geçtigimiz yil kilosu 40 kurus olan pirasada yüzde 100’lük bir artis yasandi ve bu yil 80 kurustan satisa sunuldu. En büyük siçrayisi yasayan ürünlerin basinda lahana geliyor. Beyaz lahananin tanesi 1,5 liradan alici buluyor. Lahananin geçen sene en yüksek fiyati 75 kurustu. Kirmizilâhana yüzde 120’lik artisla 1 lira, brokoli de 70 kurustan 1,5 liraya yükseldi. Karnabahar da brokoli gibi fiyati 70 kurustan 1,5 liraya yükselenlerden. Kereviz ve Brüksel lahanasinin fiyatinda da büyük bir artis yasandi.

ISTANBUL’U TORBALI BESLIYOR

TORBALI’DA yetistirilen sebze ve meyveler, çesitli firmalar araciligiyla basta Istanbul, Ankara, Bursa ve Izmir olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanina gönderiliyor. Çesitli ülkelere ihracatin da yapildigi Torbali’da, tarimsal sanayinin de ürün ihtiyaci ovadan gideriliyor. Ancak ilçede yetisen ürünlerin büyük bir kismi Istanbul’a gönderiliyor. 17 milyon nüfusa sahip Istanbul, ilçede yetistirilen sebze ve meyvelerin yüzde 50’sini tek basina aliyor. Torbali adeta Istanbul’u tek basina besliyor. Her dönem Istanbul Sebze ve Meyve Hal’ine büyük bir satis gerçeklestiren Torbalili çiftçiler, ürünlerinin kalan kismini da diger pazarlara satiyor.

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web