REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yatirimcinin son gözdesi: Zeytin

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yatirimcinin son gözdesi: Zeytin
315 Görüntüleme
30 Kasım 2010 - 22:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali ovasinda en çok yetistirilen ürünlerin basinda gelen zeytin, yatirimcilarin da gözbebegi oldu. Gülcü Zeytin Yaglarinin sahibi Hüseyin Gülcü, zeytinin yatirima deger bir ürün oldugunu söyledi.

TEMELLERI 44 yil önce Ödemisin Birgi ilçesinde atilan Gülcü Zeytin Yagi Fabrikasi, 1996 yilinda ikinci fabrikasini Çakirbeyli Köyü mevkiinde faaliyete açti. Gülcü Zeytinyaglari adi ile ülke pazarina her yil tonlarca ürün gönderen firma öte yandan ihracatçi firmalarin tedarikçiligini yapiyor. 650 metrekare kapali alanda üretim yapan isletme, zeytin sezonunun açilmasi ile birlikte ha-reketli günler yasiyor. Fabrika sahibi Hüseyin Gülcü, Torbali’nin ülkedeki zeytin bölgelerinin basinda geldigini söyledi.

ILÇENIN ILK ZEYTINYAGI FABRIKALARINDAN

TORBALI’NIN ilk zeytinyagi fabri-kalari arasinda yerini alan Gülcü Zeytin Yagi Fabrikasi 1966 Yilinda Ödemis Birgi ilçesinde Ekrem Gül-cü tarafindan temelleri atildi. 1986 yilinda kontinü sisteme geçen islet-me 1996 yilinda Çakirbeyli Köyü mevkiinde ikinci fabrikasini faaliye-te açti. Günlük 80 ton üretim kapasi-tesine sahip olan isletmede günlük 16 ton zeytin yagi üretiliyor. 2002 yilindan bu yana ‘Gülcü Zeytin Ya-gi’ ismini tescilletten isletme, gida üretim izinli belgesini alarak amba-lajli yag üretimine basladi. Kendi ismi ile yurt içi piyasasina ürünlerini gönderen isletme ithalatçi firmalara da ürün tedarik ediyor. Zeytin hasadinin basladigi su günlerde yogun bir tempo ile çalisan fabrika 3 aylik zeytin sezonunda ortalama 1000 ton zeytin yagini piyasaya gönderiyor. Babasindan devir aldigi fabrikayi basarili bir sekilde yürüterek ismini tüm ülke çapinda duyuran basarili is adami Hüseyin Gülcü, Torbali’nin yatirima deger bir bölge oldugunu söyledi. Zeytin potansiyelini göz önünde bulundurarak buraya yatirim yaptigini ifade eden Gülcü: “Bu bölgeden daha önceki yillarda zeytin alimi yapiyorduk. Buranin fabrikaya ihtiyaci oldugunu gördük. Yatimlarimizi buradan yana kullandik” dedi.

TORBALI OVASI ÇOK KIYMETLI

GULCU Zeytin Yagi Fabrikasi üret-tigi ürünleri yurt genelinde kurulan fuarlarda müsterilerine tanitiyor. Ilçedeki zeytin ve zeytin yaginin tüm ülke ve dünyaya tanitilmasi gerektigini dile getiren Hüseyin Gülcü: “Firma olarak sürekli yurt içindeki fuarlara katiliyoruz. En son Antalyada Yöreks fuarina katildik. ‘Sizin Oranin Nesi Meshur?’ sloganiydi. Biz de bu yörenin insani olarak Torbali’da ürettigimiz zeytin yagini tanittik. Bu yil da katilacagiz. Ve-rimli topraklari ile ön plana çikan bir ilçe olan Torbali’yi tüm Türkiye’ye tanitmaya devam edecegiz” dedi. Firma olarak müsterilerine bir çok kolaylik sagladiklarini dile getiren Gülcü: “Çogu çiftçimizin saklama yeri olmadigindan dolayi biz, fabrikamizin bünyesinde saklama kosullarina uygun depolar yaptik. Uygun kosullarda müsterilerimizin zeytinlerini bünyemizde depoluyoruz” dedi.

TUTUN, YERINI ZEYTINE BIRAKTI

ILÇEMIZDE özellikle son 7 yil-da ekilen ‘gemlik’ zeytin agaçla-rini da degerlendiren Gülcü: “Son 5 yilda çok iyi bir zeytin agaci dikimi var. 1980 yillarinda zeytincilik çok gerilerdeydi. 2003 yilindan sonra büyük bir zeytin agaci dikimi var. Tütün tarlala-rinin zeytin agaçlari ile kaplan-masi son derece sevindirici. Ilerleyen yillarda sofralik zeytinin üretimine ve pazarlamasina basla-yacagiz. Yine ileri ki yillarda bu-nunla ilgili yeni yatirimlar düsü-nüyoruz. Gemlik zeytini hem sof-ralik kalitesi hem de fiyati açisin-da üreticileri yatirima zorluyor” diyerek sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web