Büyük Torbalı

Yazibasi’da yatirimlar durdu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yazibasi’da yatirimlar durdu
291 Görüntüleme
27 Ekim 2010 - 22:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1994 yilindan bu yana imara açik olan ve 300’e yakin fabrikanin oldugu Yazibasi’da yatirimlar durdu. 19 aydir yüzlerce is adami, sanayi arazisi sifatiyla aldiklari alanlara, ‘Tarim arazisi’ raporu verildigi için fabrika kuramiyor.

IZMIR Büyüksehir Beledi-yesi’nin kapanan belde belediyelerdeki 1/5000’lik imar plan çalismasi, Yazibasi’ya yatirim yapmak isteyen onlarca is adamini zor durumda birakti. Il Tarim Müdürlügü tarafindan bölgeye gönderilen mühendisin, bölgeye ‘Tarim arazisidir’ raporu vermesiyle birlikte Kusçuburun’ndan Ayrancilar’a kadarki Izmir-Aydin karayolunun saglisollu tüm bölgesindeki sanayi arazileri, bir anda tarim arazisi oldu. Ruhsat verme islemi de durdu. Yüzlerce is adami, sanayi arazisi sifatiyla aldiklari yerlerde simdi fabrika kuramiyor. Yatirimlarin önünün kesildigini söyleyen AK Parti Ilçe Baskani Adnan Yasar Görmez, bu yanlistan bir an önce dönülmesi gerektigini belirtti. CHP’li Belediye Meclis Uyesi Ibrahim Cinkiliç ise sanayicinin çok büyük zarara ugradigini söyledi.

19 AYDIR RUHSAT VERILMIYOR

YAZIBASI Belediyesi’nde dönemin belediye baskani rahmetli Vedat Filiz, 1994 yilinda bölgeyi sanayi imarina açti. Bölgenin sanayi imarina açilmasiyla birlikte fabrikalar tek tek açilmaya basladi. 2010 yili sonunda açilan fabrika sayisi 300’e ulasti. Yaklasik 150 yeni fabrikanin da kurul-masi bekleniyordu. Ancak kapanan beldelerin, Büyükse-hire dahil edilmesiyle birlikte bu beklenti bosa çikti. Büyük-sehir, sinirlarina dahil edilen bölgelerde 1/5000’lik imar plani çalismasi baslatti. Bu ça-lisma için resmi kurumlardan da görüs talebinde bulundu. Il Tarim Müdürlügünden Yazi-basi’ya gönderilen mühendis, bölge için ‘Tarim arazisidir’ raporu verince, yatirimlar bir anda durdu. 2009 nisandan itibaren bölgede ev ve is yeri ruhsat verilmiyor.

FABRIKALARI NASIL OLUR DA GÖRMEZ?

IL Tarim Müdürlügü’nden gönderilen bir mühendisin böyle bir rapor hazirladigina anlam veremedigini söyleyen Adnan Yasar Görmez: “Bu mühendis yüzlerce fabrikayi nasil olur da görmez? 150’ye yakin arazi bosta bekliyor. Eger bu karar verilmeseydi, su anda bu arazilerin çogunda fabrikalar yükselmis olacakti. Gelen yatirimcilar, imar sorunu nedeniyle baska böl-gelere gidiyor. Sorunun çözü-mü için Torbali Belediyesiyle birlikte çalismalarimiz devam ediyor” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web