Büyük Torbalı

Yeni Türk Ticaret Kanunu devrim niteliginde

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yeni Türk Ticaret Kanunu devrim niteliginde
227 Görüntüleme
02 Mart 2011 - 21:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TTO’nun davetlisi olarak ilçede seminer veren Özkan Cengiz, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun ülkede ticari yasamin gelecegine damga vuracak bir degisim oldugunu ifade etti. Devrim niteliginde degisikliklerin yapildigi kanunun 56 yil sonra ilk kez degistirildigi belirtildi.

TORBALI Ticaret Odasi(TTO) sirketlerin yapisini güçlendirecek ve kurumsallasmaya ve ‘Kayit Disi Ekonomiyle Mücadeleye’ ivme kazandiracak yeni Türk Ticaret Kanunu’nun özel sektör nezdindeki farkindaligini artirmak amaciyla dün bir seminer düzenledi. Ticaret Odasi üyelerinin, muhasebecilerin, banka müdürlerinin ve firma yetkililerinin katildigi seminerde Izmir Serbest Muhasebe Standartlari Komitesi ve Bagimsiz Denetim Komisyonu Uyesi Özkan Cengiz konusmaci olarak katildi. Cengiz, konusmasinda Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun ülkede ticari yasamin gelecegine damga vuracak bir degisim oldugunu ifade etti. Devrim niteliginde degisikliklerin yapildigi kanunun 56 yil sonra ilk kez degistirildigi belirtildi.

SEFFAF VE GUVENLI TICARET

KANUNDAKI degisiklikler için ilk adim 2000 yilinda Bilim Komisyonu’nun kurulmasiyla atildi. 2011 yilina kadar siki bir sekilde çalisan komisyonun hazirladigi rapor sonrasinda 181 önerge Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylamaya sunuldu. 11 yillik serüven bu kanunun yasallasmasiyla sona erdi. 1535 madde ve 6’da geçici maddeden olusan yasa hakkinda bilgilendirme yapan Özkan: “Kanunda düzenlemeler yapilirken 5 zorunlu hedef vardi. Bu hedefler üzerine çalismalar yapildi. Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüge girmesiyle daha seffaf ve daha güvenli ticari hayat için de start verilmis oldu. Özellikle muhasebe hayati bilmedigimiz bir sekilde degisti” diye konustu.

DEVRIM NITELIGINDE

ÖZKAN, Türk Ticaret Kanunundaki yenilikler hakkindaki konusmasinda, ticaret isleri kayitlarinin elektronik ortamda tutulmasinin yolu açildigini söyledi. Özkan Cengiz, “Yeni kanun degisiklikleriyle birlikte her sermaye sirketi bundan sonra web sayfasi olusturmak zorunda. Yillik faaliyet raporlari, yönetim kurulu üyelerinin aldigi ücretler, tazminatlar gibi mali tablolar sitede yayinlanacak. Bu madde devrim niteliginde bir olay. Bunun yani sira degisiklikler kapsaminda ilk kez para ve hapis cezasi yolu da açiliyor. Eger sirketler 3 ay içerisinde mali tablolari web sayfasinda yayinlamaz ise 6 aya kadar hapis cezasi ve 100 bin ile 300 bin lira arasinda para cezasi var”

BILESIK FAIZ SINIRLANDIRILDI

KANUNDA bilesik faizin sinirlandirildigina ve haksiz rekabet kurallarinin yeniden düzenlendigine dikkat çeken Cengiz, “Artik yeni kanunla yönetim kurulu tek kisiden olusabiliyor ve tüzel kisiler de yönetim kuruluna seçilebiliyor. Ayrica ticari defterler düzeni ve ticari defterlerde ispat degistirildi. Ultra vires ilkesi, tüm ticaret sirketleri yönünden kaldirilmistir” diye konustu. Kanundaki yenilikleri anlatmasindan sonra sorucevap sunumunun ardindan seminer son buldu.

56 YIL SONRA ILK KEZ DEGISTIRILDI

1954 tarihinde yürürlüge giren ve 56 yili askin süredir uygula-mada olan Türk Ticaret Kanunu degistirildi. Ticaret Odasi da ya-pilan degisiklikler hakkinda Tor-balili sanayicileri, banka yetkili-leri ve muhasebecileri bilgilen-dirmek adina bir seminer ger-çeklestirdi. Ticaret Odasi Baska-ni Behçet Çinar ve Meclis Bas-kani Abdulvahap Olgun’un da katildigi seminere ilgi oldukça yogundu. Türk Ticaret Kanunu-nun ilk defa degistirildigini söy-leyen Özkan Cengiz, “Geçen 56 yillik süre içerisinde hem Türki-ye’de hem de dünyada yasanan çok önemli ekonomik gelismeler karsisinda çagin gereksinim-lerine ayak uydurmakta yetersiz kalmisti. Bu vesileyle yeni çikan Türk Ticaret Kanunu ülkemizde yatirim ortaminin iyilestirilmesi, dogrudan dis yatirimin ülkemize daha fazla çekilebilmesi, sirketle-rimizin sürdürülebilirliginin sag-lanmasi ve kayit disi ekonomi ile mücadele için çok büyük öneme sahiptir. 56 yil önce Torbalili bir tüccar Izmir’e ürün sattiginda bu-nu basari olarak görebiliyordu. Ancak simdi dünyanin en ücra kösesine bile ürün satisi gerçek-lestirilebiliyor. Bu degisiklikler ile Türk isletmelerinin uluslar arasi ticarette yabanci sermayelerle rekabet edebilir hale gelmistir” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web