Büyük Torbalı

Yilmaz’lar ‘iktisatçi yegen’ ile siçrama yapacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yilmaz’lar ‘iktisatçi yegen’ ile siçrama yapacak
603 Görüntüleme
18 Ocak 2011 - 22:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ekonomik canlanmanin devam ettigi Torbali, yatirimcilarin ilgisini çekiyor. 20 yili askin süredir ilçede dinlenme tesisi, akaryakit ve besicilik sektöründe faaliyet gösteren Ismail Yilmaz’in yegeni iktisatçi Ali Coskun, Yilmaz Grubu’nun yeni ekonomi vizyonunu belirleyecek.

TORBALI’NIN önde gelen is adamlarindan Sakir Yilmaz’in sahibi oldugu benzinhane, dinlenme tesisi ve besicilik alanlarindaki sirketlerin basina yine ayni aileden basarili bir iktisatçi getirildi. Ismail Yilmaz’in yegeni olan basarili iktisatçi ve ekonomist Ali Coskun ayni zamanda ünlü köse yazari Bekir Coskunun da amcasinin oglu. Urfali Çiftligi, Beyzade Otel ve Total’in sahibi Ismail Yilmaz’in sirketlerinin yeni vizyonunu belirleyecek olan Coskun, gelisen teknolojiyi, Torbali’nin artan cazibesi ve degisen ekonomik beklentileri hesaba katarak yeni bir isletme anlayisi gelistirecek. Dokuz Eylül Universitesi ekonomi bölümü mezunu olan ve  Iktisat Bilimleri Bölümünde uzun yillar Satis ve Pazarlama dersleri veren Coskun ile Yilmaz ailesinin yeni hedeflerini, Torbali’ya bakisini ve bölgeye iliskin tespitlerini konustuk.

Sayin Coskun bölgemiz hakkindaki düsüncelerinizi alabilir miyiz?
Tabii, Torbali cografik açidan çok sansli, kolay ulasilabilen bir konuma sahip, iklimi benzersiz, tarihini ve geleneklerini birlikte yasatabilmis. Halki çaliskan, topragi cömert,  cazibe merkezi olacak, gözde bir ilçemiz. Yatirima uygunluk kriterlerine göre bir çok avantaja sahip. Yatirimci veya arastirmaci olup da Torbali’ya ilgi duymamak imkansiz.

Sizin Torbali ile tanismaniz nasil oldu?
Torbali ile yaklasik alti ay önce tanistim. Aile içinden gelen bir is teklifini degerlendirerek Tire yolundaki Urfali Çiftligine geldim ve gelis o gelis. Simdi de Beyzade Otel’de gelecege dair senaryolar üreterek bölgeye yapacagimiz yatirimlari sekillendirmeye çalisiyoruz.

Bölgenin gelecegini nasil görüyorsunuz?
Bölge çok verimli tarim arazilerine sahip. Verimlilik yasasina göre, rekabet kosullarinin vazgeçilmez belirleyicileri kalite ve maliyettir. Dogru strateji ve teknoloji ile Torbali’nin pazarda söz sahibi olmasi kaçinilmaz. Ureticimiz, devlet destegi ile programli üretimini ambalaj teknolojisi ile birlikte isleyerek, sadece Avrupa’ya degil Arap ülkelerine de satacaktir. Torbali’nin ulasim rahatligi, otoban, demiryolu, liman ile birlesince gelisen uluslar arasi ticarette dünya elimizin altinda olacaktir. Sanayici bu firsati kaçirmaz. Burada önemli olan bölge insanina bu faydanin nasil dagitilacagidir. Düsünün ki, bölgeden satin aldiginiz tarim ürünü, bölgede islenerek katma deger yaratiyor. Bölge halkina gelir getiren bu üretim zinciri, harcamaya dönüserek bölge esnafina, isçisine yani tabana yayiliyor.

Siz bu üretimin   neresindesiniz?
Biz simdilik bu üretime katilacak sanayici ve isadamlarini otelimizde konuk ediyoruz. Ama yakin bir gelecekte kendi otelimizde konuk olabiliriz. Otelimizi büyüterek gelismeler konusunda ne kadar umutlu oldugumuzu ispat etmis oluyoruz. Kendi üretimimize Torbali’nin hak ettigi üretime, ticarete ve konukseverlige ev sahipligi yaparak basliyoruz

Bölgede neler olacak sizce?
Altyapi çalismalarina baslanan Torbali Organize Sanayi Bölgesi, Adnan Menderes Hava limanina olan yakinligi ve henüz gerçek degerini bulmamis arazi fiyatlari nedeniyle tercih sebebi. Izmir limaninin büyütülmesi, demiryolu ulasimi, otoban baglantisi gibi deger arttirici öngörüler Torbali’yi isaret etmekte. Metropolis gibi farkli zenginlikler, dogal güzellikler, bölgeye olan ilgiyi arttiracak ve kit kaynaklarin getirdigi deger artisi bölgenin zenginlesmesini saglayacaktir. Siraladigim bu avantajlar kehanet degil, tespittir. Tipki ’20 yil önce buralar bedavaydi’ serzenisi gibi. Dogru yatirim planlayan yatirimci avantaj arayislarinda genellikle farkindaligi yüksek danismanlik kurumlarina ya da kisilere basvurur. Ulkemizde fazla kullanilmayan bu yöntemin faydalari, uzun vadeli ve kalici basarinin formülüdür. Benim önerim de Torbali.

Beyzade de neler oluyor?
Beyzade çok sik bir otel. Kurallari ve hedefleri olan konuklarini rahatsiz edecek hiçbir davranisi onaylamayan, neredeyse gayri ticari bir kurulus. Bizim için akaryakit istasyonu ve restaurant ile birlikte bir üçleme. Kompleks olarak çok degerli. Gelisen Torbali’nin kent meydanindaki misafir odasi gibi. Ayrica bu tesise ait çok degerli, çok özel bir proje üzerinde çalisiyoruz. Yakinda bu sürprizi sizin vasitanizla tüm bölge halki ve misafirlerimizle paylasacagiz.

BEKIR COSKUN’UN AMCASININ OGLU

Aile derken açiklamakta bir sa-kinca yok sanirim, ünlü gazeteci Bekir Coskun ile kuzensiniz…
Bekir Coskun, Türkiye’nin en taninan köse yazari. Benim agabeyim. Kalemi çok güçlü, bazen ‘bu düsünce ancak böyle anlatilabilirdi’ dedirten bir tarzi var. Ama ben de fena degilim! Bu bi-zim aile de kronik bir hastalik. Düsün-celerimizi yazarak aktariyor ve rahatli-yoruz. Bir kitap hazirligim var ancak en çok çagdas yöntem olarak inter-aktif yazilar yaziyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web