REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zeytincinin gözü bu listede

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Zeytincinin gözü bu listede
195 Görüntüleme
16 Ekim 2014 - 8:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali genelinde 80 bin dekarlik alanda üretimi yapilan ve her yil 5 milyon litre zeytinyaginin elde edildigi Torbali’da, üretici bazinda icmal listesi askiya çikti. Ureticiler 23 Ekim’e kadar listeye itiraz edebilecek.

 

TURKIYE’NIN hatta dünyanin en kaliteli zeytinyaglarindan birine sahip olan Torbali’da zeytin hasadina kisa bir süre kalirken, Gida, Tarim ve Hayvancilik Ilçe Müdürlügü de destekleme için basvurulari aldi. Torbali genelinde, zeytinyagi destekleme basvurulari tamamlanirken, listeler de askiya çikti. Desteklemeden faydalanmak isteyen üreticiler gerekli basvurulari yaparken, son kontroller için listeler, mahalle muhtarliklari ve ilçe müdürlügünde askida bulunuyor. Ureticiler, en geç 23 Ekim Persembe gününe kadar askiya çikan listelere itiraz edebilecek.

 SON BASVURU TARIHI 23 EKIM

Türkiye Tarim Havzalari Uretim ve Destekleme Modeline göre, 2013 yili ürünü yagli tohumlu bitkiler Bakanlar Kurulu Karari Uygulama Tebligi(Teblig No:2013/15) hükümlerine göre yürütülmekte olan zeytinyagi desteklemesi için, Gida, Tarim ve Hayvancilik Ilçe Müdürlügü’ne yapilan basvurular sonucu olusturulan üretici bazinda icmal listesi hazirlandi. Listeler ilgili muhtarliklara gönderildive Ilçe müdürlügü ilan panosunda askiya çikarildi. Aski icmallerinin zeytinyagi üreticileri tarafindan kontrol edilerek olasi itirazlarin aski süresi içerisinde en geç 23 Ekim 2014 Persembe gününe mesai bitimine kadar faturalarin asillari ile Ilçe Müdürlügüne sahsen yapilmasi gerekmektedir. Aski süresi sonunda yapilacak itirazlar dikkate alinmayacak.

OVANIN KRALI ZEYTIN

20 yil öncesine kadar sadece köylünün geçim kaynagi olan zeytin simdilerde büyük bir sektör olusturdu. Torbali sinirlari içerisinde 80 bin dekarlik alanda tam 2 milyon adet zeytin agacinda üretim yapiliyor. Yaklasik bin 200 üretici tarafindan gerçeklestirilen üretim kapsaminda, her yil ortalama 5 milyon litre zeytinyagi elde ediliyor. Zeytin üretimiyle Türkiye’de ilk 5 sirada yer alan Torbali’da, birçok fabrika yer aliyor. Gün geçtikçe büyüyen sektör, yeni zeytin çesitlerinin de üretilmesini sagladi. Ilçede, Gemlik, Edremit, Ayvalik, Domat ve Memeli gibi zeytin çesitlerinin üretimi gerçeklestiriliyor. Zeytin üretimi bakimindan oldukça verimli topraklara sahip Torbali Ovasi’nda zeytin yaygin olarak Ahmetli, Karakuyu, Yeniköy ve Dagtekke basta olmak üzere dag köylerinde yetistiriliyor. Geçtigimiz yil tam 23 milyon dolarlik zeytinyagi ihracati yapilirken, bu alanda büyük bir rekor kirildi. Dünyanin dört bir yanina zeytinyagi ihracati saglayan Torbali’da çiftçiler destekleme primleri ile rahat bir nefes aliyor. Ureticiler geçtigimiz yil 3,5 milyon liralik destekleme almis ve bu çiftçiler için can suyu olmustu. Geçtigimiz yil 50 kurustan 70 kurusa çikarilan destekleme primi sayesinde, çiftçiye dagitilan destekleme miktari artarken, çiftçi bu yilki destekleme miktarinin ne kadar olacagini merak ediyor. HABER MERKEZI

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web