Büyük Torbalı

Zeytinyagi sikiminda indirim

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Zeytinyagi sikiminda indirim
287 Görüntüleme
30 Kasım 2012 - 7:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zeytin sektöründe yasanan zam tartismalari yeni bir boyut kazandi. Uretici temsilcileri ile fabrikacilar bir araya geldi. Zam orani yüzde 10-12’ye çekildi. Uretici temsilcileri yaptiklari açiklamada, zam kararinin Ticaret Odasi’yla bir ilgisi olmadigini belirtti.

ZEYTINYAGI fabrikalarinin aldigi zam karari günlerce konusulurken, bu konuda yeni gelismeler yasandi. Firmalarin zeytinyagi sikim oranini yüzde 1215’e yükseltmesi, üreticilerin tepkisine neden olmustu. Bunun üzerine Tepeköy Taris Zeytincilik Kooperatifi Baskani Ejder Candan ve Yazibasi Tarimsal Kalkinma Kooperatifi Baskani Memduh Kor, fabrika sahipleriyle bir araya geldi. Yapilan zam oraninin düsürülmesi için görüs bildiren üretici temsilcileri, olumlu yanit aldi. Bunun üzerine sikim oranlari yüzde 1012’ye düsürüldü. Bu oranin hem üreticiyi hem de fabrikaciyi memnun edecegini söyleyen Ejder Candan, “Zamla ilgili itirazlarimiz meyvesini verdi. Her iki taraf da memnun. Zam konusunda iddia edildi gibi Ticaret Odasi Baskani Behçet Çinar’in hiçbir alakasi yok. Zam, tamamen fabrikacilarin ortak aldigi bir karardi” diye konustu.

SIKINTILAR TOPLANTIDA DILE GETIRILDI

ILÇEDEKI 20 zeytinyagi üreticisi geçtigimiz hafta bir araya gelerek sorunlarini iletmek üzere Torbali Ticaret Odasi’na giderek, Ticaret Odasi Yönetim Kurulu Baskani Behçet Çinar ve Meclis Baskani Abdulvahap Olgun’la görüstüler. Oda yöneticileri de bunun üzerine Çetineller Otel’de bir toplanti gerçeklestirerek sektör temsilcilerini dinledi. Sektörün sorunlarinin masaya yatirildigi toplantida, Ticaret Odasi’nin yasanan sikintilarla ilgili olarak ilgili bakanliklara rapor hazirlamasi karari alindi. Isletme sahipleri ise kendi aralarinda yaptiklari görüsme sonrasinda zeytinyagi sikim oranini yüzde 1215’e çikarmaya karar verdiler. Maliyetlerin artmasi nedeniyle böyle bir karar aldiklarini açiklayan fabrika sahipleri, oranin makul oldugunu belirtti.

 “ZAM ORANINI DUSURDUK”

AÇIKLANAN zam orani sonrasinda üretici temsilcileri, firma sahipleriyle bir araya gelerek itirazlarini iletti. Önceki gün aksam üretici temsilcileri ile fabrikacilar bir toplanti yapti. Toplantida zam oraninin düsürülmesine karar verildi ve yeni sikim orani yüzde 1012 olarak açiklandi. Özel sektör temsilcileriyle yaptiklari görüsme sonrasinda indirime gidildigini ifade eden Ejder Candan, “Zeytinyagi fiyatinin düsük olmasi, fabrikaciyi oldugu kadar üreticiyi de olumsuz etkiliyor. Görüsmelerimizde sikim orani makul bir seviyeye indirildi. Yeni oran herkesi memnun etti. Ayrica Ticaret Odasi’nin zam karariyla hiçbir ilgisi yok. Fabrika sahiplerinin hepsi, odanin mensubu durumundalar. Bu nedenle odanin önderliginde bir toplanti yapildi. Ancak, sikim oraninin yükseltilmesi tamamen fabrika sahiplerinin bizzat aldigi bir karar” dedi.

BEHÇET ÇINAR’IN ZAMLA ILGISI YOK

ZEYINYAGI sikim oraninin düsürülmesinde emegi olan bir diger isim de Yazibasi Tarimsal Kalkinma Kooperatifi Baskani Memduh Kor. Zammin düsürülmesi için siki bir sekilde çalistiklarini ve itirazda bulunduklarini ifade eden Kor: “Zammin düsürülmesi üretici adina sevindirici bir durum. Son günlerde, zeytinyagi sikim oraninin arttirilmasi konusu gündemden düsmüyor. Yanlis bilgilendirmelerle insanlar kandiriliyor. Zammin yapilmasinda ne Ticaret Odasi’nin ne de Ticaret Odasi Baskani Behçet Çinar’in hiçbir ilgisi yok. Bu konunun siyasete alet edilmemesi gerekir. Yapilanlar çok ayip. Behçet Çinar, ilçede en az zeytinyagi isleyenlerden birisidir. Asilsiz bir iddiadir. Bu karar fabrikacilar tarafindan alindi. Zamin düsürülmesi de onlarin karari”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web