Büyük Torbalı

Zeytinyagi tüketimi artmali

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Zeytinyagi tüketimi artmali
334 Görüntüleme
03 Şubat 2014 - 8:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Torbali Zeytin ve Zeytinyagi Ureticileri Birligi Baskani Turgut Bulus, son yillarda zeytinyaginda yasanan gelismelerin çok olumlu oldugunu ifade etti. Bulus, ülke genelindeki tüketimin daha fazla desteklenmesi gerektigini savundu

ZEYTINIYLE Türkiye’nin en önemli tarim bölgelerinden olan Torbali’da her yil ortalama 5 milyon litre zeytinyagi elde ediliyor. Uretimde büyük artis yasanirken ihracat rakamlari da üreticiyi bir hayli memnun ediyor. 2013 yili içerisinde 1200 çiftçiye 3,5 milyon liralik destekleme pirim ödemsi yapilirken ayni yil tam 23 milyon dolarlik ihracat gerçeklestirilirek bu alanda rekor kirildi. Torbali Zeytin ve Zeytinyagi Ureticileri Birligi Baskani Turgut Bulus, ilçede üretilen zeytinyaglarinin yurt içi ve yurt disinda büyük ilgi gördügünü belirtti. Zeytinyaginda kalici basarilar elde etmek için zeytinyagi üretiminin ve ihracatinin yaninda iç tüketiminin de desteklenmesi gerektigini söyleyen Bulus, “Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligi’nin sagladigi desteklerle zeytin dikimi çok hizli bir biçimde artti. Türkiye genelinde 6 yil öncesine kadar 90 milyon olan zeytin agaci sayisi bugün 160 milyonun üzerine çikmis durumda” diye konustu.

 EN KALITELI ZEYTINYAGI BU OVADA 

Türkiye genelinde10 yil öncesine kadar sadece köylünün geçim kaynagi olan zeytin, simdilerde büyük bir sektör olusturdu. Torbali sinirlari içerisinde 80 bin dekarlik alanda tam 2 milyon zeytin agacindan üretim yapiliyor. Yaklasik bin 200 üretici tarafindan gerçeklestirilen üretim kapsaminda her yil ortalama 5 milyon litre zeytinyagi elde ediliyor. Zeytin üretimiyle Türkiye’de ilk 5 sirada yer alan Torbali’da, birçok fabrika bulunuyor. Gün geçtikçe büyüyen sektör, yeni zeytin çesitlerinin de üretilmesini sagladi. Ilçede, Gemlik, Edremit, Ayvalik, Domat ve Memeli gibi zeytin çesitlerinin üretimi gerçeklestiriliyor. Zeytin üretimi bakimindan oldukça verimli topraklara sahip Torbali Ovasi’nda zeytin yaygin olarak basta Ahmetli olmak üzere Karakuyu, Yeniköy ve Dagtekke gibi dag köylerinde yetistiriliyor. 2012’de 9 milyon dolarlik zeytinyagi ihraç eden fabrikalar, bu yil tam 23 milyon dolarlik bir ihracat gerçeklestirdi. Öte yandan hükümet de yaptigi desteklemelerle zeytin üreticisini ihya ediyor. Geçtigimiz yil 3,5 milyon dolarlik bir destekleme yapilarak rekor kirildi.

 EN ÖNEMLI PAZAR TURKIYE 

Ulkemizin zeytinyagi tüketiminde diger üretici ülkelere göre çok gerilerde oldugunun altini çizen Turgut Bulus, “Kisi basina tüketim yillik 1,5 litre civarinda. Tüketimin en az 5 litreye çikarilmasi gerekiyor. Nüfusu 75 milyona yaklasan Türkiye’nin kendisi tüketim için en önemli pazar. Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesi’nin bir bölümü ile zeytinyagi üretiminin yapildigi Gaziantep Nizip, Antakya, Mersin ve Adana’nin bir bölümü disinda zeytinyagi tüketimi ya hiç yok ya da çok yetersiz. Ulke genelinde zeytinyagi tüketiminin artirilmasi gerekli. Bu konuya agirlik verilmesi gerekiyor. Su anda ilçemizde yetisen zeytinlerden elde edilen zeytinyaglarimiz iç ve dis pazarda büyük begeni kazaniyor” dedi.

 IHRACATIN YAPISI DA DEGISTI 

Ihracatin yapisinda da ciddi bir degisim yasandigini belirten Birlik Baskani Turgut Bulus açiklamasini söyle sürdürdü: “Geçmis yillarda zeytinyaginin önemli bir bölümü ‘dökme’ olarak ihraç edilirdi. Italyan ve Ispanyol firmalar dökme olarak aldiklari yagi ambalaja koyar ve kendi markalari ile ihraç eder veya kendi iç piyasalarinda tüketiciye sunardi. Son yillarda yapilan çalismalarla bu yapiyi degistirmeyi; Ispanya ve Italya’nin tedarikçisi bir ülke olmak yerine kendi markalarimizla tüm dünyada varlik göstermeyi basardik. Ihracatta ilçedeki firmalarin yakalamis oldugu basari da oldukça sevindirici. Umarim üretimdeki artis tüketime de yansir ve çiftçinin kazanci yükselir” seklinde konustu.

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web