Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

1895 yılında Çamlık’ta bir at yarışı fotoğrafı

Dün sosyal medyada dolaşan, aynı zamanda Torbalı Kent Arşivi’nde der sergilenen nostaljik bir fotoğraf Torbalı’nın geçmişine keyifli bir yolculuk yaptırıyor. 122 yıl öncesine ait bu fotoğraf ilçede asırlar önce bile sosyal yaşamın ne kadar canlı olduğunu gözler önüne seriyor.

11 Ağustos 2017 - 12:46 'de eklendi ve 1014 kez görüntülendi. A+A-

1895 yılında Çamlık’ta  bir at yarışı fotoğrafı
300Reklam

DÜN sosyal medyada Yusuf Şenyüz tarafından paylaşılan, daha önce de yerel tarihçiler Necat Çetin ve Yasin Kayış’ın uzun çabaları sonucu Kent Arşivi’ne kazandırılan tarihi at yarışları fotoğrafları ilçe halkına geçmişe yolculuk yaptırıyor. Yerel tarihçi Yasin Kayış, son olarak, Torbalı’da 1894-1916 yılları arasında at yarışları yapıldığını tespit etti. İzmir’deki İngiliz ve Rumların gerçekleştirdiği at yarışına rakip olarak yapılan bu organizasyon tam 22 yıl sürdü. At yarışları kapsamında şenliğe dönüşen etkinlik için Torbalı’ya civar il ve ilçelerden binlerce kişi özel tren seferleri ile akın ediyordu. Yasin Kayış, bu dev organizasyonu ‘Tepeköy Çiftliği Hümayunu At Yarışları’ adli kitapta derlemişti.

PANAYIRIMIZ VARDI
İzmirli Levanten aileler tarafından düzenlenen at yarışları 1895 yılında Tepeköy’de, 1896 yılında Torbalı Mahallesi’nde düzenlenmiştir. Fotoda görülen at yarışları 1895 yılında Tepeköy Çamlıkta düzenlenmiştir. At yarışlarında 1500,2100 ve 2500 m belirlenmiş ikramiyeler ise 35,50,ve 115 sim gümüş Mecidiye şeklinde ilan edilmiştir. Torbalı-Tepeköy’de her yıl yapılmaya başlanan at yarışlarının da çevrenin büyük ilgisini çektiği anlaşılmaktadır. 1898 yılının mayıs ayının 8’ınde burada yapılacak yarışların adları ‘Ticariye’, ‘Köylü’ ve ‘Teselli’ koşuları olarak saptanmıştı. 1800’lü yıllarda İzmir’deki İngiliz ve Rumlar, sadece yabancıların katıldığı bir at yarışı organize ediyordu. Sirinyer’deki Levanten At Yarışları, Paskalya Bayramı’na getirilirken, yarışlar şölen havasında geçiyordu. Yarışmayı hangi atin sahibi kazanırsa, o ülkenin marşı çalınıyordu. Yarışmayı İzmirliler sadece izlemekle yetiniyordu. 40 yıl boyunca bu yarışmayı izlemekle yetinen İzmirliler sonunda harekete geçti. İzmir Valiliği, Aydin Vilayeti Emlaki Hümayunu Müdürlüğü ve Evliyazadeler, yabancıların düzenlediği at yarışına rakip olması amacıyla bir at yarışı tertiplemek için harekete geçti. İlk at yarışı tam 122 yıl önce gerçekleştirildi.
BÜYÜK ÖDÜL
Şimdilerde Yedi Eylül Stadyumu’nun bulunduğu alan, at yarışları için belirlendi. Yarışmalar Hıdırellez Şenlikleri’ne denk getirildi. At yarışları öncesinde Sultan II. Abdülhamit adına hazırlanmış mars çalınırken, her taraf Osmanlı bayraklarıyla donatılıyordu. Yarışmaya sadece yerli atlar ve yerli at sahipleri katılabiliyordu. Arap ve İngiliz atlarına ise kısıtlamalar getiriliyordu. Buna göre Arap atlarına 8, İngiliz atlarına ise ilaveten 12 kilogram yük bindiriliyordu. Yarışmalar 1250 metre ile 3250 metre arasındaki çeşitli etaplarda yapılıyordu. Teselli koşusu, Köylü koşusu, İzmir koşusu, Çiftlikatı Hümayunu koşusu ve Vilayet koşusu adi altında 6 koşu gerçekleştiriliyordu. Yarışmada ise kazanana ödül olarak 125 gümüş mecidiye veriliyordu.

 6 BİN KİŞİ TAKİP EDİYORDU
Her yıl 6 Mayısta yapılan at yarışlarında, 1900 yılından itibaren Ziraat Şenliği ve panayır düzenlenmeye başladı. Tam 5 gün süren şenlikte yeni çıkmış olan tarım aletleri sergileniyordu. Panayırda ise iyi tarım ürünü yetiştirenler ödüllendiriliyordu. En iyi peynir, en iyi yoğurt, en iyi bağ asi bıçağı yapanlar, en iyi dana yetiştirme, en iyi tereyağı gibi çeşitli kategorilerde yarışmalar yapılırken, vatandaşında hem çiftçilik hem de hayvancılıkla uğraşması teşvik ediliyordu. Günde 6 at yarışı yapılırken, bu at yarışlarının aralarında ise velespit (bisiklet) ve ayak (kros) yarışmaları düzenlenirdi. 5 günlük şenliği 6 bin kişi takip ediyordu.

AMERİKADAN FOTO SATIN ALINDI: Bu foto orijinal negatiften tab edilmiş olup Mary Evans, Grenville Collins Kartpostal Koleksiyonu Yoonıq arşividir. Aynı orijinal negatiften tab edilen başka bir fotoğraf, Necat Çetin Hoca’nın katkıları ile Torbalı kent arşivi kuruluşu aşamasında Necat Hoca ve arkadaşları tarafından tespit edilip Torbalı Belediyesi tarafından 120 Amerikan doları karşılığında ABD’lerinden satın alınmış ve Torbalı kent arşivinde sergilenmekte.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Oyun oynarken canından oldu! Oyun oynarken canından oldu!

Son günlerde Torbalı'da trafik kazası eksik olmuyor. ...

Fikstür belli oldu Fikstür belli oldu

2017-2018 sezonunda 12 grupta oynanacak Spor Toto Bölgesel Amatör Lig Fikstür Çekimi, İstanbul’Da yapıldı.....

AK Parti’li Kaya’dan 30 Ağustos mesajı AK Parti’li Kaya’dan 30 Ağus...

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. ...

Bayramlıklar Barış’tan Bayramlıklar Barış’tan

30 yıldır giyim sektöründe yer alan Mehmet Kodaman, geçtiğimiz yıllarda Torbalı'da açtığı Barış Konfeksiyon ile marka olmayı başardı. K...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Oyun oynarken canından oldu! Oyun oynarken canından ol...

Son günlerde Torbalı'da trafik kazası eksik olmuyor. ...

Fikstür belli oldu Fikstür belli oldu

2017-2018 sezonunda 12 grupta oynanacak Spor Toto Bölgesel A...

AK Parti’li Kaya’dan 30 Ağustos mesajı AK Parti’li Kaya...

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya 30 Ağustos Zafer Bay...

Bayramlıklar Barış’tan Bayramlıklar Barış’...

30 yıldır giyim sektöründe yer alan Mehmet Kodaman, geçtiğim...

Dikkatsizlik ölüm getirdi Dikkatsizlik ölüm getirdi...

İzmir-Aydın otobanı Yeniköy Mahallesi mevkinde bugün sabah s...

İzmir’de ulaşıma ‘bayram şeker’ : Yarı fiyatına! İzmir’de ulaşıma &#...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin Kurban Bayramı ziy...

7 defa kalbi duran Murat direniyor 7 defa kalbi duran Murat ...

Evli ve iki çocuk babası Murat Menci Kalp Krizi geçirdi. Men...

Oğlunun düğün sabahı  beyin kanaması geçirdi Oğlunun düğün sabahı bey...

TORBALI’NIN tanınan ve sevilen isimlerinden olan 65 yaşındak...

Kale gibi binalar Yeşilbaş Beton’dan Kale gibi binalar Yeşilba...

İlçenin en önemli firmalarından olan Yeşilbaş İnşaat'ın sahi...

3 hektar zeytinlik yok oldu 3 hektar zeytinlik yok ol...

Yazıbaşı Mahallesi’nde çıkan yangında 3 hektar zeytinlik ala...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan