Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

81 milyona 81 müjde

81 milyon vatandaşın cebine ve yaşamına doğrudan yansıyacak son dönemin en kapsamlı ekonomi reform paketi tamamlandı. 81 maddelik pakette 7’den 70’e tüm kesimi ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor

03 Şubat 2018 - 10:35 'de eklendi ve 255 kez görüntülendi. A+A-

81 milyona 81 müjde
300Reklam

Hükümet, 81 milyon vatandaşın cebine doğrudan yansıyacak son dönemin en kapsamlı ekonomi reform paketini tamamladı. Pakette 7’den 70’e herkesi ilgilendiren düzenlemeler yer alırken, çeyiz ve konut hesabına devlet katkısı artırılıyor. Asgari ücretli vergi diliminde korumaya alınıyor, 16 yaş üstü 6 milyon araca 10 bin lira hurda indirimi geliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Meclis’e gönderilen ekonomi paketine ilişkin bilgi verdi. Ekonomiyi canlandıracak 81 maddelik pakette dikkat çeken başlıklar şöyle:

ASGARİ ÜCRETLİ VERGİ DİLİMİNE TAKILMAYACAK: Vergi yükü sabitlenerek, asgari ücretin yıl içinde azalması önlendi. Asgari ücret yıl boyunca vergi dilimi artışından etkilenmeyecek.

MAKİNE VE TEÇHİZATA KDV İADESİ: Sanayi işletmelerinin kullandıkları yeni makine ve teçhizat alımlarına 2019 sonuna kadar KDV istisnası getiriliyor.

KADIN-ENGELLİ İSTİHDAMINA 18 AY TEŞVİK: İlave istihdam sağlayan özel sektör işverenleri için 12 ay süreyle, gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği getiriliyor. Kadın, genç ve engelli istihdamında teşvik süresi 12 ay yerine 18 ay oluyor.

100 LİRALIK DESTEĞE DEVAM: Asgari ücrete 100 liralık destek bu yıl da sürecek. Bu yıl imalat sektöründe 18-25 yaş arası en fazla iki kişi ilave istihdam sağlanması durumunda gelir vergisi stopajı, damga vergisi, sosyal güvenlik primi ve asgari ücret üzerinden iki ayda bir ücret desteği verilecek.

İŞVEREN KREŞ DESTEĞİ: İşverenin kreş desteğine doğrudan veya asgari ücretin yüzde 15’ini geçmemek üzere gelir vergisi istisnası getirilecek.

​BES’TE CAYMA SÜRESİ UZADI: Bireysel emeklilik sisteminde iki ay olan cayma süresi üç katına çıkarılıyor.

AMATÖR SPOR DESTEKLENECEK: Amatör kulüplerin desteklenmesi amacıyla sporculara verilen ücret için gelir vergisi kesintileri iade edilecek.

NÜKLEERE YATIRIM TEŞVİKİ: Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi kapsamında stratejik yatırımlar, öngörülen teşvik ve desteklerden yararlandırılacak.

DOĞALGAZA ESNEKLİK: İthal edilebilen doğalgaz arzına esneklik kazandırmak için uzun dönemli kontrat şartı aranmaksızın spot boru gazı ve CNG ithalatına imkân sağlanacak.

BOR ENSTİTÜSÜNE FİNANSMAN: Eti Maden’in Ulusal Bor Araştırma Enstitüsüne finansman desteği verebilmesi sağlanacak. Enstitü yurt dışında da Ar-Ge yürütecek.

ÇATIDA ELEKTRİĞE KDV MUAFİYETİ: Sahibi oldukları veya kiraladıkları meskenlerde, kurulu gücü azami 10 kW olan, çatı ve cephe uygulamalı yenilenebilir enerji üretim tesislerinden üretilen elektrik enerjisinin tedarik şirketlerine satılmasına gelir vergisi ve KDV muafiyeti getiriliyor.

ELEKTRİK MOTORLU OTOMOBİLE DÜŞÜK VERGİ: Elektrik motorlu, otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin, panelvanların ve motosikletlerin, daha düşük olarak, diğer taşıtlar için uygulanmakta olan motorlu taşıtlar vergisi tarifesinin yüzde 25’i oranında vergilendirilmesi sağlanacak.

KANTİN KİRALAMASINA KDV İSTİSNASI: Okullarda, Okul Aile Birlikleri tarafından yapılan kantin kiralaması işlemleri KDV’den istisna tutulacak.

AYNI MALA ÜÇ AY TEKRAR HACİZ KONULAMAYACAK: Kamu alacaklarının tahsilâtında etkinliğin artırılması amacıyla haczedilen malların tespit edilen değerinin yüzde 10 fazlasının ödenmesiyle haciz kaldırılacak. Aynı mala 3 ay müddetle tekrar haciz konulmaması yönünde düzenleme öneriliyor.

EV HİZMETLERİNE KOLAY SİGORTA: Ev hizmetlerinde çalışanlarla ilgili getirilen kolaylaştırılmış sigorta bildirim ve prim ödeme işlemleri kapıcılık işyerleri için de uygulanacak.

5 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATANACAK: Eğitim hizmetleri için ilave 5 bin sözleşmeli öğretmen atama hakkı veriliyor.
Terör mağduruna ikinci istihdam : Paketle terör eylemleri ve maden kazaları sonucu ölenlerin yakınlarıyla koruma ve bakım altındaki çocukların istihdamında yeni hak ve iyileştirmeler yapılıyor.

KONUT HESABINDA DEVLET KATKISI 20 BİN LİRA: Konut hesabına devlet katkısı tutarı 15 bin liradan, 20 liraya çıkarılıyor. Yüzde 20 olan azami devlet katkısı oranı yüzde 25 oluyor. Bu kapsamda alınacak konutların tapu harcında indirim yapılması, daha düşük kredi faizi imkânı sağlayacak sözleşmelere ilişkin esasların düzenlenmesi için Bakanlar Kuruluna yetki alınıyor.

ÇEYİZ DESTEĞİ ARTIRILIYOR: Çeyiz desteğinin artırılması ve bu alanda tasarrufların özendirilmesi için devlet katkısı oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, azami katkı 5 bin liradan 7 bin 500 liraya yükseltiliyor

YETİM ÇOCUKLARINA KORUMA: Öğrenci olan yetim çocukların çalışmaları halinde aldıkları aylıkları kesilmeyecek. Kesilmiş olanlardan da şartlara haiz olanlara yeniden aylık bağlanacak.

6 MİLYON ARACA ÖTV İNDİRİMİ: 2019 sonuna kadar uygulanmak üzere, 16 yaş ve üzerindeki otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların hurdaya ayrılması karşılığında, araç sahiplerine 10 bin lirayı geçmemek kaydıyla ÖTV indirimi sağlanıyor.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
THY’den bayramda 164 ek sefer THY’den bayramda 164 ek sefer

Türk Hava Yolları (THY) yarın başlayacak ve 9 gün sürecek olan Kurban Bayramı tatili için yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplam 164 ...

‘Karaborsacıları deşifre edeceğiz’ ‘Karaborsacıları deşifre edeceğiz&...

Türk ekonomisine yönelik kur saldırısını fırsat bilenlerin, kriz bahanesiyle piyasaya ürün vermeyerek karaborsacılığı hortlatmaya çalış...

Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni tedbir paketini duyurdu Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni tedbir p...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, uygulanan aksiyon planı kapsamında reel sektörün bankakredilerine yönelik yeni tedbirler açıkladı. Buna gör...

Sisteme siber saldırı yapıldı iddiası Sisteme siber saldırı yapıldı iddiası...

Tüm yurtta olduğu gibi Torbalı'da da  birçok kişiye 'Mersin 153' çağrı merkezi üzerinden bölücü terör örgütü PKK'nın propagandasını içe...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
THY’den bayramda 164 ek sefer THY’den bayramda 16...

Türk Hava Yolları (THY) yarın başlayacak ve 9 gün sürecek ol...

‘Karaborsacıları deşifre edeceğiz’ ‘Karaborsacıları de...

Türk ekonomisine yönelik kur saldırısını fırsat bilenlerin, ...

Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni tedbir paketini duyurdu Hazine ve Maliye Bakanlığ...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, uygulanan aksiyon planı kapsamın...

Sisteme siber saldırı yapıldı iddiası Sisteme siber saldırı yap...

Tüm yurtta olduğu gibi Torbalı'da da  birçok kişiye 'Mersin ...

Yılandan kaçış! Yılandan kaçış!

Çaybaşı’da yaşayan ve hurdacılık yaparak geçimini sağladığı ...

Teşkilatlarda yerel seçimin  yol haritası şekilleniyor Teşkilatlarda yerel seçim...

AK Parti İl Başkanının ardından, CHP, MHP ve İyi Parti İl Te...

Yazıbaşı’lı pizza  pizza artık Avrupalı Yazıbaşı’lı pizza pizza ...

ABD ile yaşanan ekonomik krizin ardından yabancı yatırımcıla...

Büyük vurgun! Büyük vurgun!

Son ayların en büyük vurgunu Ayrancılar'da gerçekleşti. Bir ...

Adıyaman kırsalında çatışma: 4 şehit Adıyaman kırsalında çatış...

Adıyaman’da el yapımı patlayıcıyla yapılan saldırı sonucu bi...

Türk Telekom logar kapağı pimi çekilmiş bir bomba Türk Telekom logar kapağı...

Torbalı Mahallesi Dokuz Eylül Caddesi üzerinde yıllardır hiz...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan