Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Artık onun ismi pilli bebek

Çocuk yaşta tedavi edilmesi gereken kalp hastalığı İzmirli Hatice Eskin’de 55 yaşında bulgu gösterdi. Özel Medifema Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi ekibi tıp literatürüne girecek hastayı ameliyatla sağlığına kavuşturdu.

17 Kasım 2017 - 11:43 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi. A+A-

Artık onun ismi pilli bebek
300Reklam

Tıp literatüründe ender yaşanabilecek bir durum İzmir’de görüldü. Normal şartlarda yeni doğan çocuklarda görülen ve çok erken yaşta tedavi edilmesi gereken “Atriyoventriküler Kanal Defekti” yani kalp kapakçığı deliği ve deformasyonu hastalığı 55 yaşındaki Hatice Eskin isimli vatandaşta görüldü. Eskin, Özel Medifema Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde ameliyat edilerek sağlığına kavuştu. Hastane personeli ve hasta yakınları ise kalbine pil takılan Eskin’e “Pilli Bebek” lakabını taktı. Eskin’in ameliyatını gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahı Prof.Dr. Hakkı Kazaz ise adeta bir tıp mucizesi olan bu durumu ve hastalığın tedavisini anlattı.

“HATİCE HANIM’IN MUCİZESİ”

Hastalığın normal şartlarda çocuk yaşta tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizen Prof.Dr. Kazaz, Eskin’de görülen durumun bir mucize olduğunu ifade etti. Yüksek riskli bir ameliyatı başarıyla gerçekleştirdiklerini söyleyen Kazaz, “Atriyoventriküler (AV) kanal defekti ismi verdiğimiz hastalık, kalbin hem üst dolaşımı hem de alt dolaşımının ortak birleştiği duvarda delik olmasıdır. Bu hastalık genellikle çocukluk çağında saptanan ve ilk 5 yaş içerisinde ameliyat edilerek tamamen kapatılması istenilen bir hastalıktır. Çünkü hastalık ilerleyen yaşlara kaldığı zaman, ileri kalp yetmezliği ve akciğerin basıncının yükselmesiyle kalp kapakçıklarının birbirine dayanmasıyla kapakçıklarının fonksiyonunun bozulması sonucu seyrediyor. Genellikle de ölümle sonuçlanabiliyor. Hastalığın Hatice Hanım’da bu yaşına kadar çok da bulgu vermeden görülmüş olması, ayrıca hastamızın 3 çocuk doğurmuş olması tamamen bu hastalık bazında bir mucizedir. Normalde 30’lu yaşlar civarında bu hastaların sıkıntı yaşaması, hatta can kaybı yaşanması beklenir. Hastamızda bir iki yıldır kalp yetmezliği ve akciğer ile ilgili sıkıntıların ortaya çıkmasıyla hastalık fark edildi. Biz de hastalığın detaylarını anlattıktan sonra çok yüksek riskli bir ameliyat olmasını önerdik” dedi.

HASTA NORMAL YAŞANTISINA DÖNDÜ

Uyguladıkları tedavi aşamasını da aktaran Kazaz, “Ameliyatta, kalp kapakçıklarının da arasını ayıracak şekilde üst ve alt odacıkların birleşme noktası ve mesafeyi suni bir yamayla kapattık, kalp kapakçıklarının normal fonksiyonlarına dönmesini sağladık ve kalp ile akciğerin işlevini normal sürdürebilmesi için var olan şekil bozukluklarını düzelttik. Burada bir kalp kapakçığını tamamen onarma şansımız oldu. İkinci kapakçığı ise değiştirmek zorunda kaldık. Çünkü yaş ile beraber kapakçıklar deforme olur hatta taşlaşır. Dolayısıyla suni kalp kapakçığı takarak hastayı sağlığına kavuşturduk. Şu anda performans olarak 10 gün sonunda hastamız normal hayatına dönmüş vaziyette. Önümüzdeki bir yıl içerisinde de normal hayat aktivitesinde yüzde 30 ila 40 arasında bir artışla yaşantısına devam etme şansı oluştu” ifadelerini kullandı.

İz Gazete

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Dolandırıcıları yakalattı Dolandırıcıları yakalattı

Son dönemde artan dolandırıcılık olayları kadın-erkek demeden birçok kişi mağdur ediyor....

Asgari ücrete zam Asgari ücrete zam

Asgari ücret 1 Ocak'ta zamlanacak. Doğrudan 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücrete zam için görüşmeler, Aralık ayının ilk h...

“Ekmeğe gizli zam” iddiasına cevap “Ekmeğe gizli zam” iddiasına...

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmekte fiyat tartışmalarına açıklık getirdi. Balcı, 200 gram ekmeğin 1 lir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Artık onun ismi pilli bebek Artık onun ismi pilli beb...

Çocuk yaşta tedavi edilmesi gereken kalp hastalığı İzmirli H...

Dolandırıcıları yakalattı Dolandırıcıları yakalattı...

Son dönemde artan dolandırıcılık olayları kadın-erkek demede...

Olgun’un önerisi İzmir’i harekete geçirdi Olgun’un önerisi İzmir’i ...

TORBALI Ticaret Başkanı Abdulvahap Olgun geçtiğimiz günlerde...

Asgari ücrete zam Asgari ücrete zam

Asgari ücret 1 Ocak'ta zamlanacak. Doğrudan 7 milyon çalışan...

“Ekmeğe gizli zam” iddiasına cevap “Ekmeğe gizli zam&#...

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ...

2018’de 50.8 milyar TL sosyal yardım yapılacak 2018’de 50.8 milyar TL so...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 20...

NATO’ya kumaş! NATO’ya kumaş!

Her alanda geniş ürerim ağına sahip Torbalı’dan dünyaya açıl...

Kezziban ne demek? Kezziban ne demek?

        Bir dostumuz “Hocam Kur’anda sürekli kezziban kelime...

Futbol federasyonu Torbalı’da toplanacak Futbol federasyonu Torbal...

TORBALI yarın spor alanında oldukça önemli bir toplantıya ev...

Hafta sonuna dikkat! Yağmur geliyor Hafta sonuna dikkat! Yağm...

2. Bölge Müdürlüğü’nden alınan son verilere göre, hava sıcak...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan