Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Avukatıyla kameraların karşısına geçti

CHP’den Torbalı belediye başkanı seçilen İsmail Uygur bir basın toplantısı düzenledi.

05 Nisan 2019 - 17:42 'de eklendi ve 424 kez görüntülendi. A+A-

Avukatıyla kameraların karşısına geçti

Kendisi hakkında dün, cumhurbaşkanına hakaret ve tehdit ile Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in pankartının kaldırılmasıyla ilgili avukatı Hukukçu Murat Ergün ile birlikte kameraların karşısına geçen Uygur siyasetçi önemli ifadeler kullandı. İlk olarak Avukat Murat Ergün, “31 Mart yerel seçimlerde Torbalı’da İsmail Uygur birinci çıktı. Ancak bir takım nedenlerle mazbatasını alamadı henüz de alabilmiş değil. 4 Nisan itibari ile kazanmış olduğu belediye başkanlığını halk nezdinde de ortaya koymak için belediye binası önünde kısa bir açıklama yaptı. Satır satır kelime kelim harf harf bir büyün olarak incelendiğinde içinde tek bir hakaret olmayan tamamen siyasi eleştirileri maalesef başka boyutlara çektiler. Özellikle toplumda bir infial yaratmak, tepki oluşturmak için sayın başkanın, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği, tehdit ettiği gibi bir algı oluşturmaya çalışıldı. Sosyal medyada gördüğümüz üzerine bir takım trol hesaplar bu algının üstüne atladı ve o haksız suçlamaları ve yayınları pekiştirecek şekilde mesajlar paylaşmaya başladılar. Olay Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir şikayet şeklinde yansımış. Bu açıklamayı yaptıktan sonra da başsavcılığına dilekçe verip, yargılamaya ve yargı makamlarına yardım etmek istediğimizi, iftira atıldığını ama gerçekleri ortaya çıkarmaya hazır olduğumuzu ve davet edildiğimiz anda başsavcılığa gelip ifade vermeye hazır olduğumuzu dile getireceğiz” dedi.

AVUKATI AÇIKLAMA YAPTI

Açıklamalarını sürdüren Ergün, “Müvekkilimle ilgili suçlamaların merkezine sayın cumhurbaşkanımızı koydular. Hakaret ve tehdit etmiş gibi gösteriyorlar. Müvekkilim çok tecrübeli bir siyasetçi aynı zamanda yurtsever ve devlet terbiyesine hakim bir kişidir. Hiçbir zaman hiçbir yerde ya da kamu önünde devletin cumhurbaşkanına hakaret etmez, edilmesine de izin vermez. Biz de cumhurbaşkanına bir hakareti şiddetle reddederiz. Öncelikle sayın cumhurbaşkanımızın adının buralara taşınması farklı bir sebep taşımaktadır. Ortada herhangi bir suç olduğunu düşünmüyoruz. Yargıtay kararları ortada. Kullanılan sözcüklerin suç unsuru taşımadığı ortadadır. Hakaret eden değil aksine hakarete uğrayan tarafız. Olayın medyaya yansıması ile sayısız hakaret ve tehdit aldık. Bunu siyasetin önemli figürlerinden de duyduk. Eğer İsmail beyin bir iradesi olursa bunlarla ilgili de suç duyurusunda bulunacağız. Biz çok da bu meselenin ülkenin gerçek meselesini örtbas etmesinden memnun değiliz. Çünkü karalama başka şeyleri örtmek için yapılır. Bundan sonra süreci başsavcılık nezdinde takip etmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“MAZBATA’YI ALMADIM”

Avukatından sonra açıklamalarına ilk olarak mazbata konusuna açıklık getiren Ramazan İsmail Uygur “AK Parti İzmir genelinde birçok ilçede geçersiz oyların sayılmasıyla ilgili itiraz gerçekleştirdi. Tabi geçersiz oylar bizim sonuçlarımız için bir şey ifade etmiyor. Hepsi AK Parti lehine sonuçlansa dahi bizim başkanlığımızla ilgili sıkıntı bulunmuyor.  İlçe Seçim Kurulu Torbalı için bu itirazı reddetti. Bunun üzerine İl Seçim Kurulu’na gitmişler. İl de ilçeye bekleme talimatı vermiş. Bizimle ilgili yapılan itiraz netilenince mazbatamızı alacağız. Çarşamba günü İlçe Seçim Kurulu bizi arayıp saat 16.00’da mazbatamızı alabileceklerimizi söyledi. O arada ilçe başkanımızla konuyu paylaştık kendisi de partililerimize mesaj attı göreve başlayacağımızı belirtip saat verdi. Ancak İl Seçim Kurulu’na yapılan itiraz nedeniyle mazbatayı alamadık. Tabi millet de toplandı, insanlara önce haber verildiği için belediyeye gitmek durumunda kaldık. Orada bir konuşma yaptık. Hiçbir hakaret, iftira hele hele tehdit sözcüğü yoktur konuşmamızda. Sadece seçim sürecinde bize ve bize gönül verenlere yapılan hakaretlere cevaben siyasi bir konuşma yaptık.” dedi.

UYGUR: CUMHURBAŞKANI’NI KAST ETMEDİM

Kendileri hakkında terörist denildiğini hatırlatan Uygur, “Bunlar kapı kapı gezip bizi terörist olmak, Kandil’in temsilcisi olmakla suçlayıp hakaretlerde bulundu. Biz bunlara cevap vererek ‘Millete hakaret etmeyin, herkes haddini bilsin’ dedik. Bir milletvekilimiz var ilçemizde. Daha önce de bu vekil başkan adayı olmuştu ve kiki kez bize yenilmişti. Oradan gelme bir kuyruk acısıyla kapı kapı gezip bizlere hakaret ettiler. Demedik laf bırakmadılar. Onlar söyleyince çok güzel; biz cevap verince mi cumhurbaşkanına hakaret. Ne alakası var? Cumhurbaşkanıyla ne ilgisi var? Biz sadece buradaki muhataplarımıza söyledik. Herkes de buna şahit. Bu milletin yüzde 53’lük salt çoğunluğunun desteğini alan bir insan bunlara cevap vermeyecek mi? Afişlerimizi yırttılar, araçlarımıza saldırdılar, arkadaşlarımızı dövmeye kalkıştılar sesimizi çıkarmadık ama yeter. Seçim bitti. 8 bin oy fark var. İzin verin de ‘Bizi tehdit etmeyin’ diyebilelim” ifadelerini kullandı.

UYGUR: ŞİKAYETTE BULUNACAĞIM

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kastetmediğini ifade eden Uygur, “Özetle konunun cumhurbaşkanıyla bir ilgisi yok. Sayın cumhurbaşkanının adını bile anmadık.  Bizim siyasi muhatabımız Torbalı’dan vekil seçilen Atilla Kaya ve partisinin başkan adayıdır. Ne söylediğimizi biliyoruz. Ağzımızdan çıkanı kulağımızın duyduğu yaştayız. ;Ancak onlar hala bize saldırma telaşında işte ‘Adam ol kıvırma’ diyor vekil. Hani ‘Adam ol’ demek hakaretti. Biz söyleyince mi suç? İşte Kandil’in türküsünü okuyoruuşum. Ya ne alakası var. Bunlara biri dur demeyecek mi? Bunlara bir cevap verilmeyecek mi? Savcılığımıza ayrıca sadece bize yapılan suç duyurusu için yapmayacağız. Bize karşı yapılan saldırılar da var. Hakaret ve tehditleri de savcılığa taşıyacağız.” İfadelerini kullandı.

AFİŞİ KİM İNDİRDİ?

Belediye meydanındaki Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in afişinin indirilmesiyle ilgili ise Uygur, “O durum tam bir komedi. Bu reklam panoları ve totemler seçim süresince Seçim Kurulu’nun sorumluluğunda oluyor. Kurul eşit olarak dağıtıyor. Şehit Ömer Halisdemir’in bulunduğu totem de AK Parti’ye verildi. Burada Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da resimleri bulunuyordu. Bunların üzerine Nihat Zeybekçi ve Adnan Yaşar Görmez afişleri ile kapattılar. Seçimden bir ay önce asıldı. Bize de düşen bilboardlara da biz kendi afişlerimizi astık ama altında bir şey yoktu. Bunu bir suçlama anlamında demiyorum ama o resimleri onlar kapattı. Bunu bile bile çıkıp sosyal medyada sanki dün ben indirtmişim gibi abuk subuk hakaretler, ayıptır. Şunu belirtelim indiren biz değiliz, öyle bir yetkimiz de yok. Mazbatamızı aldıktan sonra şehidimizin Torbalı’da nerede afiş indirildiyse kampanya süresince yenisini asacağız. Bunu bile bile bize yüklemek hangi vicdana sığar. İnsaf ya. Hakikaten  siyasi nezaket ve terbiye sınırlarını aşan bir tavır. Bu yaptıkları vicdana sığmaz. Yeter artık ya. Bunların son bulacağına inanıyorum. Hukuki anlamda hesaplaşacağız. Ortalık boş değil artık” ifadelerine yer verdi.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Y-EA puanı ile  Torbalı birincisi oldu Y-EA puanı ile Torbalı birincisi oldu

Torbalı Bahçeşehir Anadolu Lisesi, 12. Sınıf öğrencisi Gaffar Osman Turgut 513 Y-EA puanı ile Türkiye 192.’si ve Torbalı 1.’si oldu. İl...

Sessiz ölüm: Hepatit! Sessiz ölüm: Hepatit!

Torbalı İlçe Sağlık Müdürlüğünden 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada hastalığın nasıl bulaştığı ve korunm...

5315 kişi başvuru yaptı 5315 kişi başvuru yaptı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Torbalı – Ayrancılar’da hayata geçirilecek olan TOKİ projesinde kura çekil...

Liseler, tercihler için hazır! Liseler, tercihler için hazır!

Torbalı’da YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte birçok lisede üniversiteye geçiş için tercih danışmanlık merkezleri kuruldu. Mesle...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Y-EA puanı ile  Torbalı birincisi oldu Y-EA puanı ile Torbalı b...

Torbalı Bahçeşehir Anadolu Lisesi, 12. Sınıf öğrencisi Gaffa...

Sessiz ölüm: Hepatit! Sessiz ölüm: Hepatit!

Torbalı İlçe Sağlık Müdürlüğünden 28 Temmuz Dünya Hepatit Gü...

5315 kişi başvuru yaptı 5315 kişi başvuru yaptı...

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından...

Liseler, tercihler için hazır! Liseler, tercihler için h...

Torbalı’da YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte birçok ...

Tarihi ağaç,  TV  programlarında Tarihi ağaç, TV program...

Osmanlı Padişahı Sultan ikinci Abdülhamid'e 140 yıl önce İsp...

Polisler, pazarcı kılığına girdi Polisler, pazarcı kılığın...

Polis memurları pazarcı esnafı kılığına girerek ilçenin en b...

Turnuvanın galibi: Mü’min Mesci Cami Turnuvanın galibi: Mü’min...

Torbalı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz ...

Hizmette sınır tanımayan müdür Hizmette sınır tanımayan ...

Torbalı Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Tuncel Dağdelen vefat...

Bakan Soylu, şehidimizin nasıl vurulduğunu anlattı Bakan Soylu, şehidimizin ...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Habertürk yazarı Muharrem Sa...

Yıldırım Baytekin ‘Bahçeşehir’i anlattı Yıldırım Baytekin ‘...

Torbalı Bahçeşehir Koleji Kurucusu Yıldırım Baytekin, 18 yıl...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan