Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Çocuğun cinsel istismarı evrensel bir sorundur

Çocukların cinsel istismara maruz kalmalarının, psikolojik ve sosyal sonuçlarının yanısıra, ahlaki ve yasal boyutları olan bir sorun olduğuna dikkat çeken başarılı avukat Ercan Çobanoğlu önemli tespitlerde bulundu.

02 Mart 2018 - 14:09 'de eklendi ve 351 kez görüntülendi. A+A-

Çocuğun cinsel istismarı  evrensel bir sorundur

SON günlerde yapılması gündemde olan yasal düzenlemelerle gündeme taşınan ve sosyal medyadaki kampanyalarla kamuoyu oluşturulmaya çalışılan çocuk istismarı ile ilgili özellikle hukuki adımlar merakla bekleniyor.  Torbalı’nın önde gelen avukatlarından Ercan Çobanoğlu, konunun sosyal ve hukuki boyutu ile ilgili oldukça önemli tespit ve uyarılarda bulundu. Çobanoğlu, “Özellikle son yıllarda cinsel istismara uğrayan çocuklara dair haberlerin kamuoyunda ve ulusal basında sıklıkla yer aldığını üzülerek müşahede ediyoruz. Evvelemirde ‘çocuk’ kime denir, bunun tarifini yapmak gerekir. Uluslararası sözleşmelere ve iç hukukumuza göre çocuk, ‘18 yaşını tamamlamamış kişi’ olarak tarif edilmektedir. Dolayısıyla 18 yaşını ikmal etmeyen herkes yasalar karşısında ‘çocuk’ olarak kabul edilmektedir.  Türkiye, öteden beri çocuk hakları ve çocuğun cinsel dokunulmazlığı yönünden hassas bir kamuoyuna sahip. Bilindiği üzere çocuklara bir bayram hediye eden ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Türkiye ayrıca BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni kabul etmiş ve yürürlüğe sokmuştur. Ama tüm bunlara rağmen çocuk istismarı olaylarına ve çocuk yaşta yapılan evliliklere engel olmakta zorluk çekilmektedir. Aslında bu sorun sadece ülkemize mahsus olmayıp, her yaşta, her sosyo-ekonomik düzeyde, her türlü etnik grupta ve kültürde yaşanabilen evrensel bir sorundur” dedi.

AİLE İÇİNDE YAŞANAN ÇOCUK İSTİSMARI DAHA ZOR AÇIĞA ÇIKIYOR

Çocukların cinsel istismara maruz kalmalarının, psikolojik ve sosyal sonuçlarının yanısıra, ahlaki ve yasal boyutları olan bir sorun olduğuna dikkat çeken başarılı avukat, “Uzmanlara göre, çocukluk döneminde karşılaşılan cinsel saldırı, kurbanın duygusal dünyasını derinden sarsmakta, yaşantısını köklü olarak değiştirebilmekte ve bu travmanın etkileri hayat boyunca sürebilmektedir. Cinsel istismara uğramış çocuklar ve bu durumu öğrenen aile bireyleri çoğu zaman yaşadıkları bu olumsuz deneyimi saklayabilmektedirler. Bunun nedenleri arasında, çocuğun yaşadığı utanç ve suçluluk duygusu, sevilmeyeceği ya da istenmeyeceği korkusu, ailenin dağılacağı ya da rezil olabileceği düşüncesi, fail tarafından çocuğun kendisinin ve ailesinin tehdit edilmesi hususları sayılabilir. Özellikle karşılaşılan bu baskı nedeniyle aile içi cinsel istismar eylemlerinin çoğu zaman gizlendiği ya da daha geç ifşa edildiğini söylemek hatalı olmayacaktır” dedi.

CİNSEL İSTİSMAR CEZALARI ARTIRILACAK

Konunun hukuki boyutunu da detaylar ile anlatan Çobanoğlu, “Cinsel istismar deyiminden; 15 yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış, anlaşılmalıdır. 15-18 yaş grubundaki çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar, cinsel istismar olarak kabul edilmektedir. Bir başka ifadeyle 15 yaşını tamamlamış çocuklar yönünden rıza ile cinsel ilişkide bulunulması durumunda eylemin soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete tabidir.  Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar kapsamında çocukların cinsel istismarı, yetişkinlerden farklı tutulmuş ve Türk Ceza Kanunu m.103’de özel olarak düzenlenmiştir.   Bu hükme göre, çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. Cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması hâlinde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasına hükmolunmaktadır. Mağdurun 12 yaşını tamamlamamış olması hâlinde verilecek ceza, istismar durumunda 10 yıldan, sarkıntılık durumunda 5 yıldan az olmamaktadır. Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, 16 yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur. Mağdurun 12 yaşını tamamlamamış olması hâlinde verilecek ceza 18 yıldan az olamaz.  Bugün için bu cezaların yeniden artırılması yönünde Bakanlar Kurulu tarafından bir tasarı hazırlığı yapıldığı bilinmektedir.

EN BÜYÜK GÖREV ANNE VE BABALARA DÜŞÜYOR

Ailelere ve özellikle annelere büyük görev düştüğünü söyleyen Çobanoğlu, “Çocuklarını mutlaka yakından takip etmeleri ve onlarla sürekli olarak konuşmaları gerekmektedir. Çocuğa, her dokunuştan hoşlanmayabileceğini; bu yüzden de karşısındaki kendisine hoşlanmadığı bir şekilde dokunuyorsa bunu da ifade edebilmesi, engelleyemediği takdirde de bir büyüğüne söylemesi gerektiğini öğütlemek çok önemlidir. Ona istemediği şekilde dokunan kişi ısrar etse bile kesinlikle bunu “sır” olarak saklamaması gerektiğini ve ancak gerçeği söylerse onu koruyabileceğinizi vurgulamak önem taşır. Anne-babalar iyi ve kötü dokunuşları anlatırken çocuklarını korkutup kaygılandırmadan, sakin ve yumuşak bir ifadeyle açıklama yapmaya özen göstermelidirler. Cinsel istismarın varlığına dair bir emareyle karşılaşıldığında derhal Cumhuriyet Savcılığı’na gidilmeli ve şikayette bulunulmalı, hangi nedenle olursa olsun bu olumsuz durum gizlenmemelidir” dedi.

 

 

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şafak baskını: 16 gözaltı! Şafak baskını: 16 gözaltı!

UYUŞTURUCU satıcılarına yönelik dün düzenlenen şafak operasyonunda 16 şüpheli gözaltına alındı. ...

Fabrikalarda kışlık  ürün alarmı! Fabrikalarda kışlık ürün alarmı!

Yazlık mahsullerde oluşan tuta, mildiyö ve mantar hastalıkları nedeniyle verim kaybının yaşandığı Torbalı'da, ekim alanlarının düşmesi ...

AK kadınlar, yerli  üretime dikkat çekti! AK kadınlar, yerli üretime dikkat çekti...

Yerel seçim nabzının attığı Torbalı'da, AK kadınlar çalışmalarını iyiden iyiye yoğunlaştırdı. Sosyal sorumluluk projelerinin bir bir uy...

CHP – İYİ Parti ittifakında   ilçe formülü CHP – İYİ Parti ittifakında ilçe...

CHP ve İYİ Parti’nin yerel seçimlerde işbirliğine ilişkin büyükşehirde uzlaşmasının ardından ilçelerde yapılacak ittifakın da formülü b...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Şafak baskını: 16 gözaltı! Şafak baskını: 16 gözaltı...

UYUŞTURUCU satıcılarına yönelik dün düzenlenen şafak operasy...

Fabrikalarda kışlık  ürün alarmı! Fabrikalarda kışlık ürün...

Yazlık mahsullerde oluşan tuta, mildiyö ve mantar hastalıkla...

AK kadınlar, yerli  üretime dikkat çekti! AK kadınlar, yerli üreti...

Yerel seçim nabzının attığı Torbalı'da, AK kadınlar çalışmal...

CHP – İYİ Parti ittifakında   ilçe formülü CHP – İYİ Parti itt...

CHP ve İYİ Parti’nin yerel seçimlerde işbirliğine ilişkin bü...

Pamukyazı’da dehşet! Pamukyazı’da dehşet...

TORBALI, dün sabaha karşı korkunç bir olaya daha ev sahipliğ...

Soba can aldı Soba can aldı

Kış aylarının kabusu soba zehirlenmeleri hortladı. Ayrancıla...

2 bin 801 engelli öğrenciye rehber oldu! 2 bin 801 engelli öğrenci...

Kurulması için çeşitli kurumların yoğun mücadele verdiği RAM...

Damlaya damlaya  bir ton oldu! Damlaya damlaya bir ton ...

Sık sık ses getiren sosyal sorumluluk çalışmalarında yer ala...

Hastane, cihazı tamir eden firmadan şikayetçi oldu Hastane, cihazı tamir ede...

Torbalı Devlet Hastanesi'nde, anestezi sırasında oksijen yer...

Düğüm, bu  hafta çözülüyor Düğüm, bu hafta çözülüyo...

AK Parti ve CHP’de bu hafta sonuna kadar Torbalı adaylarının...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan