Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

“Siyasette babamın oğlu olsa tanımam”

Torbalı Belediye Başkanvekili ve AK Parti Grup Sözcüsü Av. Özgür Erman Çağlar, ilçe gündemi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu “Gölge etmesinler, başka ihsan istemiyoruz” diyen Çağlar, “ 4 yıla sığdırılan projeler, hükümet ve belediye yatırımları, Torbalı’yı bölgenin çekim merkezi haline getirdi.  Her yıl en az 10 bin kişi yaşam kalitesini artırmak adına ilçemize yerleşiyor.  Dokunulmadık mahalle sokak,   açıklanıp hayata geçirilmeyen proje kalmadı”  ifadelerini kullandı.

05 Şubat 2018 - 9:18 'de eklendi ve 622 kez görüntülendi. A+A-

“Siyasette babamın oğlu olsa tanımam”

Torbalı Belediyesi’nin 15 kilometrelik çok geniş bir alanda, bir birinden değerli, önemli yaşam, çevre, kalkınma, büyüme ve insan odaklı 135 projeyi  hayata  geçirdiğini vurgulayan Belediye Başkanvekili ve AK Parti Grup Sözcüsü Av. Özgür Erman Çağlar  konuşmasını şöyle sürdürdü “ İnsanlar bir yeri yaşamak, yatırım yapmak, iş kurmak  için tercih ediyor ve oraya akın akın geliyorsa  orada istikrar var, güven var, hizmet var, gelecek var demektir. Oranın yaşama notu yüksek demektir. Torbalı’ya 4 yılda 40 binin üzerinde vatandaşımız yerleşti. Son 4 yılda bir Selçuk ilçesi kadar nüfusumuz artmış. Artan sadece nüfus değil, topyekun istikrarlı  bir büyümeye  öncülük ediyoruz. 4 yılda iki kat büyüme  bir slogan değil rakamlara, yaşama, alanlara yansımış bir gerçektir”

“Torbalı, hükümet ve belediye yatırımlarıyla büyüyor”

Sağlıkta, ulaşımda, eğitimde ve kentsel gelişimde Torbalı’nın büyük bir sıçrama yaptığını belirten Çağlar, “İlçemize gerek hükümetimiz tarafından kazandırılan yeni hastanemiz, SGK binamız, Fetrek projemiz, 25 civarı yeni okulumuz, duble yol çalışmaları, TOKİ yatırımları olsun, gerekse belediyemizin kendi yerel imkanları ile yaptığı köy konakları, kent meydanları, sosyal alanlar, alt geçitler, spor tesisleri, yürüyüş yolları, Belediye binası Torbalımızın yeni simgesi olmakla kalmayacak,  gelecek yıllarda da vatandaşlarımızın, ilçemizin ihtiyaçlarını karşılayacak prestij bir proje olacak. İnşaatı hızla yükseliyor.  Huzur evi, Sosyal Market, Organik Pazar, Gençlik Merkezi,   açık ve kapalı düğün salonları, Evde Bakım Birimi gibi toplamda 135 proje hayata geçirdi. İnşaatı devam edenler var, bitenler var.

Bunlar hep Torbalı’nın büyümesi sonucu ortaya çıkan ihtiyaçlar. Ve biz bu ihtiyaçların hepsinin farkındayız. Bir de bizden önceki dönemin bu tür yatırımları ihmal etmesi bizim yükümüzü iki kat artırdı. Bir taraftan kendi dönemimizin yatırımlarını yaparken, bir taraftan da bizden önceki dönemin ihmal ettiği yatırım ve hizmetlerini gidermeye çalışıyoruz. En önemlisi Torbalı’daki korku imparatorluğunu yıktık. ” dedi.

“En temel ihtiyacımız hastaneydi”

250 yataklı Torbalı Devlet Hastanesi’nin Torbalı’nın en büyük ihtiyacını giderdiğini belirten Çağlar, “Bizden önceki dönemde diş doktoru bulamazken şimdi Ağız ve Diş Sağlığı merkezimiz var. Bunun yanında ilçemize kazandırılan 250 yataklı devlet hastanemizin sadece bir katı, önceki hastanemizin toplam alanından daha fazla. Günde ortalama 3 bin – 3 bin 500 kişiye hizmet veriliyor. Torbalı’da iki tane özel hastanemiz de bulunuyor. Eskiden Torbalı halkı İzmir merkeze ya da diğer ilçelere giderken bugün İzmir’in her yerinden sağlık vatandaşlarımız Torbalı’ya geliyor. Bizden önceki yerel yönetim  bu işe sahip çıksaydı Torbalı bu yatırıma çok daha erken kavuşabilirdi. “Bugün Torbalı’da gecesini, gündüzüne katan, 4 yılda 4 gün tatil yapmamış ,vatandaşın derdi ile dertlenen proje ve üretim odaklı  bir belediye başkanımız ile aynı heyecanın, olağanüstü çabanın Ankara ayağında kararlılıkla çalışan  bir  milletvekilimiz var.   Bunun siyasetten tarihi bir fırsat olarak düşünüyorum” dedi.

“Genel ve yerel iktidar bir araya geldi”

Torbalı Belediyesi’nin hükümet yatırımlarını sahiplendiği yönündeki eleştirilere de yanıt veren Çağlar, “Torbalı’da zaman zaman yaptığımız hizmet ve çalışmaları açıklarken kamusal hizmetlere de yer veriyoruz. Karşı çıkıp onları hükümetin yaptığını söylüyorlar. Bu hizmetleri anlatmamızı bile içlerine sindiremiyorlar. Bu hizmetleri tabi ki devlet yaptı, hükümetin görevi. Ama bu hizmetlerin ilçemize kazandırılmasında gerek Belediye Başkanımız Adnan Yaşar Görmez olsun, gerekse de bölge milletvekilimiz Mahmut Atilla Kaya ciddi emekleri var. Adnan başkanın bir yatırım için Ankara’da 3 gün yatıp kalktığını biliyorum. Aynı şekilde Atilla Kaya vekilimizin bir projeyi haftalarca takip ettiğini biliyorum. Bu hizmetler Torbalı’ya durduk yere gelmiyor. İşin perde arkasında yine yerel yönetimin çabası var. Bu hizmetlerin hazırlanması, talep edilmesi, imkan sağlanması, yatırım bütçesine eklenmesi, öncelik sırasının üstüne taşınması bile başlı başına büyük bir mücadele. Bu yatırımları sayarken bu çabanın da görülmesi gerekiyor. Biz seçim öncesi yaptığımız miting ve konuşmalarımızda yerel iktidar ile genel iktidarı buluşturmayı vadetmiştik, çok şükür şimdi de bu buluşmanın meyvelerini ilçemize hizmet olarak kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

“Torbalı kamu yatırımlarında rekor kırdı”

Yerel ve genel iktidarın Torbalı’da buluşmasının ilçeye önemli katkılar sağladığını ifade eden Özgür Erman Çağlar, “Hükümet ve yerel iktidarın bir araya gelmesi Torbalı’ya önemli kazanımlar sağladı. Genel ve yerel hizmetler bir taraftan Torbalı’nın ihtiyaçlarını giderirken bir taraftan da ilçenin büyümesinde öncü rol oynuyor. Nüfus bu kadar artarken ilçeye hastane ve yeni okullar gelmezse sağlık ve eğitimdeki ihtiyaçları nasıl karşılayacağız? Aynı şekilde ilçeye İZBAN gelmemiş olsaydı belki de Torbalı’da bu kadar nüfus artışı olmazdı. Yapılan hizmetler biraz da birbirlerini tetikliyor. Bize düşen görevde ilçemizin ihtiyaçlarını önceden tespit edip, henüz sorun olmadan çözüm üretmek. Genel ve yerel iktidarın bir araya gelmesi bunu sağlıyor. Torbalı’da yerel kaynaklarla yapmamız mümkün olmayan birçok kamusal yatırıma kavuştuk. Geride bıraktığımız 4 yıllık süreçte Torbalı’ya gelen kamusal yatırım, bugüne kadar Torbalı’ya gelmiş olan toplam yatırımdan çok daha fazla” dedi.

“Fetrek, Torbalı’nın marka değerini artırdı”

Torbalı’nın en önemli kazanımlarından birinin de Fetrek olduğunu belirten  Belediye Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, “Toplam uzunluğu 22 kilometre olan Fetrek  Çayımız bizden önceki yönetimlerin dokunmaya dahi cesaret edemedikleri, yıllarca kirletilen, ihmal edilen bir bölgemizdi. Orada Çevre ve Orman Bakanlığımız aracılığı ile Devlet ve Su İşleri Genel Müdürlüğü’müzün başlattığı çalışma 100 yıllık bir temizliği kapsıyor. Hem ıslah çalışması ile hem çevre düzenlemesi ile hem de rekreasyon alanları ile Fetrek Torbalı’nın yeni yaşam alanı olacak. Fetrek projesi, DSİ’nin bu bölgedeki en önemli kalemlerinden biri. Tabi bunun yanında belediyelerin asli görevlerinden biri de ilçenin kent ve marka değerini artırmaktır. Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi projesi tamamlandığında Torbalı’nın marka değeri artacak”

“İki değerli marka pancar’da buluştu”

Göztepe Spor Kulübü’nün Pancar’a inşa edeceği spor kompleksinin sözleşmesine Torbalı’nın faydasına olacak birçok özel maddeler eklettiklerini belirten Çağlar, “Torbalı, ekonomisi ile potansiyeli ile Türkiye için değerli bir marka kent, Göztepe Spor Kulübü de zaferlerle dolu tarihi ve camiası ile Türkiye’nin gözde kulüplerinden biri. Bu iki değerli markayı Pancar’da buluşturmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Göztepe Spor Kulübü’ne tahsis ettiğimiz yaklaşık 100 dönümlük alan bizden önceki yönetim tarafından Altay Kulübü’ne verilmişti. Uzun yıllar hiçbir çalışma yapılmayınca biz bu kararı iptal ettik ve atıl durumda bırakılan bu yerimizi geri aldık. Göztepe Spor Kulübü Süper Lig’e yükselince de bu alanı kendilerine tahsis ettik. Tabi bu tahsis kararını alırken de sözleşmeye özel maddeler koydurduk. Özellikle Torbalılı gençlerimizin, çocuklarımızın bu tesislerden yararlanabilmesi için özel bir sözleşme yaptık. Sözleşmeyi yaparken tüm belediye meclis üyelerimize bu konuda bilgi verdik. Ortak akıl ile şeffaf bir şekilde sözleşmeyi imzaladık. Bu tahsis sonrası yöre halkından bize iletilen olumlu görüşler ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha göstermiş oldu” dedi.

“1 sattıysak 10 aldık”

Torbalı Belediyesi’nin arazi satışları ile gündeme gelmesini değerlendiren Çağlar, “Bugüne kadar sattığımız yerleri de, satın aldığımız yerleri de masaya yatıralım, 1 sattıysak 10 aldık. Gerek tahsis gerekse de satın alma yolu ile belediyemize kazandırdığımız toplam alan Bin 200 dönümü geçti. CHP grubu, belediye meclisinde hizmet yapılması şartıyla bu satışlara destek vereceğini açıklamıştı. Biz olaya ticari gözle bakmıyoruz, hizmet etme noktasında kaynak yaratmamız gerekiyorsa tüccar gibi arsa biriktirecek halimiz yok. O zaman belediye değil, şirket oluruz. Hiçbir hizmet de üretemeyiz. Unutulmamalıdır ki belediyeler kamu görevi yapan ve vatandaşa hizmet etmek için var olan kurumlardır. Bana göre önemli olan sattığımızın yerine ne koyduğumuz ve parasının nereye harcandığıdır. İlçemizin bir ihtiyacını giderme noktasında harcandıktan sonra satışında da bir sorun görmüyorum. Bu anlamda yapılan eleştirilerin siyasi sebeplerle yapıldığını düşünüyorum. Çünkü sattığımızın 10 katını da satın aldık. Bu alımların önemli bir kısmını da şehir merkezinde satın alıp, hizmet ürettik. Sadece Sağlık Meslek Lisesi’nin bulunduğu alanı 8 Milyon liraya aldık şimdi paha biçilemiyor. Ticari olarak düşünsek burayı satıp kar edebiliriz. Ama biz o bölgenin, ilçemizin, halkımızın ihtiyaç duyduğu bir proje ile burayı Torbalı’ya kazandıracağız. Bizim belediyecilik anlayışımız bunu gerektiriyor”

“Kalpleri mühürlü olanlar yapılan hiçbir hizmeti beğenmez”

Torbalı’da yapılan hizmetleri beğenmeyen bir kesimin olduğunu dile getiren Çağlar, “Ne yaparsanız yapın takdir edenlerin olduğu gibi eleştirenler de olacaktır. Bugün Türkiye genelinde bile denizin altından tüp geçit yapılıyor, dünyanın en büyük havalimanı yapılıyor bunlara bile karşı çıkanlar var. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay kendi ağzıyla açıkladı, ‘bu hükümet dünyanın en doğru işini bile yapsa bizim bu hükümeti alkışlayacak halimiz yok, milletin bize verdiği görev bu kardeşim’ dedi. Aynı zihniyetin Torbalı’daki yansımaları da ne yaparsak yapalım beğenmiyorlar, yaptığımız en doğru işlere bile aynı zihniyetle çamur atıyorlar. Kalpleri mühürlü olanlara yaptığımız hizmetleri göstermenin bir yolu yok. Bu istemezükçü yaklaşım Türkiye’ye çok şey kaybettirdi ama Torbalı’ya kaybettirmesine izin vermeyeceğiz. Kim ne dersin desin, biz doğru olduğuna inandığımız yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Bizim için önemli olan halkımızın ne düşündüğüdür. Ben halkımızın da en azından çabamızı, gayretimizi gördüğünü ve takdir ettiğini düşünüyorum” dedi.

“Kamuoyu araştırmaları bizim için çok olumlu”

Torbalı’da sürekli kamuoyu araştırmalarının yapıldığını ve sonuçların çok olumlu olduğunu belirten Özgür Erman Çağlar, “Biz göreve geldiğimizde kurumsal bir belediye yoktu. Yanlış devam eden bir düzeni yıkıp, yerine doğru işleyen bir sistem kurduk. Bu da tabi 1-2 yılımızı aldı. Bir taraftan da ilçemizin ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına projeler ürettik. Bunların sayısı 150’yi buluyor. Mesela 27 adet basketbol ve futbol sahası yaptık.

AK Parti Belediyesi’nin 4 yılda ilçemize kazandırdığı 150 projeyi tek tek sayıyorken bizden önceki yönetimin 10 yılda yaptıklarına bakalım. Bizim Belediye hizmetlerimizi eleştirenler geçmiş döneme ait meclis tutanaklarını incelesinler. Belediyeye alınan saksıları bile yatırım listesine koymuşlar nereden nereye geldiğimizi bu bile göstermeye yeter. Borcunu bir kısmını bizim ödediğimiz kültür merkezi, kaçak yapılan bir havuz ve birkaç kafeterya dışında gözle görülür bir projeleri var mı? Ama ne yazık ki CHP siyasetinde iki tane heykel bile diksen efsane başkan edasıyla dolaşabiliyorsun. Bu tezatlığı da anlamak mümkün değil. Bizden önceki 10 yıllık dönemi yapmış olduğumuz yatırımlarla çok geride bıraktık. Tabi bunları vatandaşlarımız da görüyor. Bizim 4 yılımızla bizden önceki 10 yılı kıyaslayan vatandaşlarımız AK Parti belediyesinin Torbalı’ya kazandırdıklarını görüyor. Sadece 30 köyümüzü gezip dolaşsanız, ilçenin her yerinde bir hizmetimizin, bir eserimizin olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle ilçede yapılan kamuoyu araştırmaları da bizim için çok olumlu sonuçlar gösteriyor. Allah’ın izniyle 2019 yılında AK Parti yerelde yine iktidar olacak” dedi.

“Siyasette babamın oğlu olsa tanımam”

CHP’li Övünç Demir’in yerel siyasette kayınbiraderi olarak anılmasının kendisi için bir anlam ifade etmediğini belirten Özgür Erman Çağlar, “CHP’li siyasetçiler arasında bir yarış var, AK Parti’ye, belediyeye, hükümete kim daha fazla eleştiri yaparsa kendi partisinde bir adım daha öne çıkacak gibi bir görüş hakim. AK Parti’den önceki siyasi bir dönemde bir kuruma iki müdür atanmıştı, sabah kim erken gelirse koltuğa o oturuyordu. CHP’deki mücadeleyi de ona benzetiyorum. Haklı ya da haksız kim daha fazla konuşursa aday ona göre belirleniyor her halde. Hiçbir parti kendi iç siyasetine şahsımı ya da partimi alet etmesin. Siyasette babamın oğlu olsa tanımam. Övünç Demir de eşimin kardeşidir, kendisiyle olan bağımız bundan ibarettir, siyasi olarak kendisiyle başka da hiçbir ortak noktamız yoktur” dedi.

“Önemli OLAN OLDU-BİTTİYE GETİRMEK değil, usulüne uygun yapmak”

Torbalı Belediyesi’nin bazı hizmetlerde yavaş kaldığı eleştirilerine de yanıt veren Çağlar, “Biz bir proje üretirken doğru ve usulüne uygun olmasına gayret gösteriyoruz. Amacımız halkımızın, ilçemizin, belediyemizin bizden sonra da mağduriyet yaşamaması. Tabi bu da biraz süreç gerektiriyor. Bakın bizden önceki dönemde seçim yatırımı olsun diye onlarca insanı yasadışı ve kanuna aykırı bir şekilde kadrolusun diyerek işe almışlar. Daha sonra yapılan bu işlemin usulsüz olduğu anlaşılınca bu kardeşlerimiz aileleri ile beraber mağdur oldu. Biz bu görevlerin vebalini taşıyarak hareket ediyoruz. Bakın 4 yılda bir tane ihalemizde sorun olmadı, bir tane projemiz yarım kalmadı. Ama bizden önceki yönetimi bütün Torbalı halkı biliyor. Önce yapalım sonra kitabına uydururuz anlayışı ile bu ilçe çok şey kaybetti. Sağlam olsun, düzgün olsun, dedikodulara mahal vermesin, birkaç gün geç olsun önemli değil” dedi.

“Siyaset körü körüne eleştirmek değildir”

Siyasette doğruluğun çok önemli olduğuna vurgu yapan Özgür Erman Çağlar, “Biz her zaman siyasette doğruluk ve dürüstlükten yanayız. Bütün prensiplerimiz temel değerlerimizle örtüşmeli. Yapılan bir hizmet varsa teşekkür etmesini de biliriz. Mesela borcunun önemli bir kısmını bizim ödediğimiz Belediye Kültür Merkezi için bizden önceki döneme teşekkür ediyoruz. Siyaset körü körüne eleştirmek değildir. Bizim siyasi anlayışımız doğruya doğru, yanlışa yanlış demeyi gerektiriyor. Torbalı’mız için taş üstüne taş koyan kim olursa, halkımızın yararına olan her hizmetin yanında ve destekçisi oluruz. Ancak bunun yanında Büyükşehir Belediyesi’nin tavrını da konuşmamız gerekiyor. Sayın Aziz Kocaoğlu her fırsatta hükümeti şikayet ediyor, ama kendisi de AK Partili ilçe belediyelere üvey evlat muamelesi yapıyor. Torbalı olarak Büyükşehir Belediyesi’nden hak ettiğimiz yatırım ve hizmetleri alamadığımız gibi bir de onların hendeklerini kapatmakla uğraşıyoruz. Tam seçim yılında Torbalı’nın her yerini kazmaya başladılar. CHP’li ilçe belediyeleri asfalta para vermezken biz aynı yolu kendi bütçemizden 3 defa asfaltlamak zorunda kalıyoruz. Bu konudaki Büyükşehir’in olumsuz tavrını halkımız da görüyor. Önemli değil, 3 defa da olsa, 10 defa da olsa bütün yollarımızı asfaltlayıp, Torbalı halkını mağdur etmemek için elimizden geleni yapacağız. Büyükşehir’in yaptığı bu hendek siyasetini de İnşallah halkımızla beraber 2019’da sandığa gömeceğiz” dedi.

“Parti içinde küslük olmaz”

Parti içinde bir kesimin küs olduğu eleştirilerine de değinen Özgür Erman Çağlar, “Unuttuğumuz, ihmal ettiğimiz, bilmeden kırdığımız bir vatandaşımız küsebilir, bunu saygıyla karşılar, kapısına gidip gönlünü almaya çalışırız. Ama siyasette küslüğü kabul etmiyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi söz konusu vatansa, gerisi teferruattır. Şu anda da ülkemiz zorlu bir süreçten geçiyor. Önümüzde Türki siyasi tarihi açısından çok büyük öneme sahip 2019 yılı var. Hem yerelde, hem de genelde çok önemli iki seçim gerçekleştireceğiz. Böyle bir süreçte gerekçe ne olursa olsun davaya küsülmemesi gerekir. Torbalı’da tüm AK Parti teşkilatı olarak, belediye meclis üyeleri olarak, Belediye Başkanımız ve bölge milletvekilimizle beraber her zaman bir aradayız, el ele omuz omuzayız. Bu birlik ve beraberliğimizi sonuna kadar koruyacağımıza inanıyorum. Bizler bu davada hesabi olmadık, makam ve mevkilerin geçici olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Bizim tek hedefimiz bu davanın önce 2023 sonra da 2071 hedeflerine ulaşmasıdır. Bunun içinde var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Oğlumun anne demesini özledim” “Oğlumun anne demesini özledimR...

Göz ameliyatı öncesi oksijen yerine azot gazı verildiği için beyin felci geçirdiği belirtilen 5 yaşındaki Ege Avcı'nın annesi İpek Avcı...

8 hatim bitti 8 hatim bitti

Eğitim alanındaki başarılarının yanında sosyal faaliyetlerle de dikkat çeken Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 60 öğrencinin başlattığı...

Belediyede 30 meclis üyesi bulunuyor Belediyede 30 meclis üyesi bulunuyor

Belediye başkan adaylarının belli olması ve ittifakların kesinleşmesinin ardından gözler meclis üyesi listesine çevrildi. Liste, en geç...

Sergi açılacak Sergi açılacak

Erasmus çerçevesinde Cumhuriyet Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’ne 4 ülkeden 33 öğrenci ve öğretmen geldi. Okula erken terkin sonuçlar...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
“Oğlumun anne demesini özledim” “Oğlumun anne demes...

Göz ameliyatı öncesi oksijen yerine azot gazı verildiği için...

8 hatim bitti 8 hatim bitti

Eğitim alanındaki başarılarının yanında sosyal faaliyetlerle...

Belediyede 30 meclis üyesi bulunuyor Belediyede 30 meclis üyes...

Belediye başkan adaylarının belli olması ve ittifakların kes...

Sergi açılacak Sergi açılacak

Erasmus çerçevesinde Cumhuriyet Mesleki Teknik ve Anadolu Li...

Yerine 2 adet 18 derslikli yeni okul Yerine 2 adet 18 derslikl...

Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce talan edilmesiyle birl...

Resimde dünya ikincisi oldu Resimde dünya ikincisi ol...

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Geliştirme Vakfı İzmir Ok...

Toplam ciro aralıkta arttı Toplam ciro aralıkta artt...

Toplam ciro 2018 Aralık döneminde yüzde 10,8 arttı....

‘Emekli olmak isteyen esnafa kolaylık sağlanmalı’ ‘Emekli olmak istey...

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı B...

Perakende satış hacmi azaldı Perakende satış hacmi aza...

Perakende satış hacmi, Aralık 2018'de bir önceki yılın aynı ...

İşçiler isyanda İşçiler isyanda

2017 yılında yapımına başlanan yeni belediye binası inşaatın...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan