Büyük Torbalı

Torbali’da çikiyor Selçuk’ta sergileniyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali’da çikiyor Selçuk’ta sergileniyor
243 Görüntüleme
13 Eylül 2013 - 8:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Metropolis antik kenti, yörenin en önemli ören yeri olarak ilan elden Metropolisteki tarihi eserler, çevreilçe müzeleri ve il müzelerinde buradan çikan figürler sergilenmekte. Çikan eserlerin yerinde teshiri önem arz ettiginden ilçede bir müzeye ihtiyaç duyularak eserlerin Torbali’da kalmasi için temaslar sürüyor.

TORBALI ilçe sinirlari içinde yer alan Metropolis´teki eserler bilindigi üzere Selçuk ilçesinde sergileniyor. 1989 yilindan beri sürdürülen kazilarda en erken yerlesim Akropol´de bulunmasiyla baslayan eserler Burada, Erken Tunç Çagi ve M.Ö. 2000´e ait bazi seramik parçalari ile tas baltalar ve Hitit dönemine ait bir mühür ele geçirilirken, birçok heykel motifleri de gün isigina çikarilmisti. Ancak, hizla gelisen ve büyüyen Torbali ilçesinde müze bulunmadigi için bu eserler Selçuk ilçesindeki müzede yerli ve yabanci turistlerin izlenimine sunuluyor. Ilçede müze yapimi için çesitli temaslarda bulunan Kaymakamlik, Torbali’ya ait olan eserlerin yerinde sergilenmesi için israrlari da sürüyor. Torbali’daki kütür ve sanatsal yapi itibariyle ilçede kültür merkezi, Ayrancilar ve Çaybasi disinda çok amaçli salon olmayip sosyal aktiviteler ve sanatsal aktiviteler, fonetik sanatlar, tiyatro ve sergiler için okul ve spor salonlari kullanilmakta.

TEMASLAR SURUYOR
ILÇE merkezine yaklasik 5 km uzaklikta 10 yili askin süredir kazi çalismalari devam eden ve Philip Morris/Sabanci tarafindan desteklenen Metropolis antik kenti, yörenin en önemli ören yeri olarak ilan elden Metropolisteki tarihi eserler, çevre ilçe müzeleri ve il müzelerinde buradan çikan figürler sergilenmekte. Çikan eserlerin yerinde teshiri önem arz  ettiginden ilçede bir müzeye ihtiyaç oldugu herkes tarafindan bilinirken. Sehir merkezinde Abdülhamit’in evi olarak nitelendirilen bina, 1. derece SIT alani içinde bulunmasindan dolayi gerekli tadilat ve restorasyonu prosedür dogrultusunda yapilarak Kültür Bakanligi bünyesinde müze olarak degerlendirilmesi istenmekte. Uzun süren temas ve yazismalara ragmen halen bir netice alinamazken, Kaymakamligin israrli tutumunun ise devam edecegi ögrenildi.

YUZLERCE YILLIK ANTIK TARIHI KENT
HELEN Dönemi’ne ait yerlesim ise M. Ö. 725 yillarindan sonra yine Akropol üzerinde kurulmus. Kentin asil gelismesi M.Ö. 3. yüzyilda Helenistik dönemde gerçeklesmis. Yogun bir sehirlesme etkinliginin gözlendigi bu dönemde, Stoa, Tiyatro ve Bouleuterion gibi anitsal kamu binalari yapilmis. Roma Dönemi’nde kent, önemini korumus ve Hamam, Gimnazyum gibi kamu yapilarinin yani sira, Roma Imparatorluk geleneginde zengin evleri de yapilmaya baslanmis. Bizans Dönemi’nde Metropolis, bir piskoposluk merkezi olmustur. Bu dönemde savaslar ve ekonomik nedenlerden dolayi küçülmeye baslayan kentte, bir Bizans Kalesi insa edilerek 14. yüzyilin baslarinda Aydinogullari Beyligi´nin egemenligine giren kent, Osmanli Dönemi´nde “Kizilhisar” adiyla bir ilçe durumuna gelmis ve19. Yüzyilda IzmirAydin Demiryolu´nun insasi ile Torbali adiyla bugünkü yerine tasinmis.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web