Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

BİR KADIN ÖLÜYORDU…

Başında kırmızı bandanasıyla penceresi önünde toplanan sevenlerine işaret diliyle sakin olmalarını salık veren kadın, şimdi yaşamının son sahnesinde. Yanında sevgili oğulları Çağlayan ve Çınar. Bütün sevdikleri sevenleri. Dilinde ülkesinin çok sevdiği bir halk türküsü: “Odam kireç tutmuyor, kumunu katmayınca, Sevda serden gitmiyor sarılıp yatmayınca. “ Dinmek bilmeyen alkış tufanını Fazıl Say çaldığı Bach’ın bir piyano […]

23 Mayıs 2016 - 13:34 'de eklendi ve 858 kez görüntülendi. A+A-

BİR KADIN ÖLÜYORDU…

Başında kırmızı bandanasıyla penceresi önünde toplanan sevenlerine işaret diliyle sakin olmalarını salık veren kadın, şimdi yaşamının son sahnesinde. Yanında sevgili oğulları Çağlayan ve Çınar. Bütün sevdikleri sevenleri. Dilinde ülkesinin çok sevdiği bir halk türküsü:

Odam kireç tutmuyor, kumunu katmayınca,

Sevda serden gitmiyor sarılıp yatmayınca. “

Dinmek bilmeyen alkış tufanını Fazıl Say çaldığı Bach’ın bir piyano uyarlamasını aralıyor. Tüm gücünü toplayarak yüreğindekileri dile getiriyor:

“Tüm insanlığın aklın ve vicdanın aydınlattığı yolda yürümeyi seçeceği gün er geç gelecekti. Buna bütün kalbimle buna inanıyordum.

Sabrımı ve sükûnetimi, bu inançtan alıyordum. O güne kadar, başa gelen her şey çekilecek! Oyunun kuralı böyle! Yaşam oyununun kuralı!

Ne demiş şair:

“YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ…

Yirmi bir sene başhekimlik yaptım. Kimseyi kovmakla, sürmekle tehdit etmedim. Kavgacı değilim. Benim kavgam başka türlü. İnsanların başarılı olması için onları rahat bıraktım. Onların kendi başarısını yaratmasını bekledim. Hep böyle çalıştım ve hiçbir zaman sorun yaşamadım. Bağırma çağırma hiçbir zaman sistemi geliştirmez.

Bir doktorun tek arzusu, hastasını sağlığına kavuşturmak, yaşamını uzatmaktır. Ben bundan fazlasını yaptım. Hastalarıma yaşam şartlarını da hazırladım. Onlara iş ve eş buldu. Çocuklarına kanat gerdim. Minnettarım tüm hayatımı vakfettiğim cüzamlılarıma. Çünkü onların çocukları sayesinde memleketimin binlerce başka çocuğuna uzanabildim. Yoksul olmaları, çaresiz olmaları koşuluyla hiç ayrım yapmadan, Türk, Kürt, Süryani demeden kırsalın evlerine hapsedilmiş kızlarına kapıları araladım. Işık tuttum yollarına.

Beni hırpaladılar, yerden yere vurdular. Ne Gâvurluğum kaldı ne Kürtçülüğüm. Ne de komünistliğim. Son aramayla da darbeci yerine kondum. Umurumda bile olmadı. Çünkü ben, gâvur, Kürtçü değilim. Ben sadece yüreği insan sevgisiyle dolu bir hekimim. Ülkemi, insan haklarına ve hukuka saygılı, demokrasiye inanan hükümetlerin idare etmesini isteyen vatanseverim.

Hayatım boyunca tek isteğim, iyi ve dürüst insan olmaktı. İyi ve dürüst insanlarla yaşamaktı. Şu an beni alkışlayan, benim gibi iyi dürüst insanlar. Benim gibi onlar da bu ülkede hukukun üstünlüğüne güvenerek, özgür ve onurlu yaşamak istiyorlar.

Şu sol yanımda oturan çocukları ortaçağ karanlığından çekip ışığa, aydınlığa yürütmek istediğim çabadan başka şeye değil. “Kaya dibinde açmış çiğdemlere benzeyen çocuklarım onlar…”

Etkisi yıllara taşınacak ve taşacak bu konuşmayı yapan: doğruluk, adalet, merhamet, iyilik, vefa, çalışkanlık, özveri gibi insani özellikleri özünde bulunduran seyrek insanlar biriydi. Yalnız söyledikleriyle ve yazdıklarıyla değil yaşamıyla izlediği yolla öğreten oldu.

Hastalığa hastanın açısından bakmaya; hastayı, hastalığı taşıyan bir organizma olarak değil insan olarak görmeyi başaran bir arkadaş, dost hekimdi. Bir zamanlar insanların korkulu rüyası olan cüzzam (lepra) hastalığının tedavisinde, profesör, deri ve zührevi hastalıklar uzmanıydı. Bu hastalığı ülkemizden ve dünyadan silme yolunda büyük başarı sağlamış, dünyanın sayılı otoritelerinden biri olup Gandhi Ödülüne layık görülmüş bir bilim insanıydı.

Ülkesinin, dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında olmayı hak ettiğine inanan, cehalet ve doğmayla, çıkar ilişkileriyle savaşmaktan geri durmayan aydındı.

Çocukluk arkadaşlarını okul numaralarıyla anımsayan zeki bir dosttu.

Topluma ve insanlığa hizmet etmiş ülkesinin aydın geleceği için didinen eylemci bir cumhuriyet kadınıydı.

Tüm çocukları kendi çoğu gören içinde yaşamında yer veren yürekli anneydi. Kız çocuklarının okutulmamasına ve insan haklarının kazanılmasına kadar yaptığı tüm çalışmalarda yılmadan ve herkese karşı koyarak, gerektiğinde tek başına mücadelesini sürdüren engellere tek başına aşan bir kadın savaşçıydı.

Bir sivil toplum gönüllüsü olarak 1989 yılında, “Atatürk İlke ve Devrimlerini korumak, geliştirmek; çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak” amacı ile oluşturulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kuruculuğu, ayrıca başta “Cüzzamla Savaş Derneği” olmak üzere pek çok derneğin, vakfın kuruculuğunu ve başkanlığını yapandı.

Yıllardır yenilmediği kanserin en son karaciğerine sıçradığını öğrenince: “Ölüm aklıma bile gelmiyor yapacak çok işim var” diyecek kadar yaşama bağlıydı. Ardında kendisini minnetle anacak binlerce hasta ve öğrenci bırakan bir profesördü.

Sayısız ödüllerin sahibiydi ama her zaman tek başınaydı. Ama hiçbir zaman yalnız değildi.

Kimsenin yanında yer almak adına inançlarından, ilkelerinden ödün vermeyendi ama yüz binlerce insanın yanında yer alandı

TÜRKAN SAYLAN adındaki bu kadın ölmüyor, asıl yeniden yaşamaya başlıyordu. Mehmet Zaman Saçlıoğlunun benzetişiyle UMUTTAN DOĞAN GÜNEŞTİ.  NE MUTLU BÖYLE ÖLÜMLERE ve ÖLENLERE…

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İlginç gelenekler İlginç gelenekler

Başında kırmızı bandanasıyla penceresi önünde toplanan sevenlerine işaret diliyle sakin olmalarını salık veren kadın, şimdi yaşamının s...

Yazmak dediğimiz…           Yazmak dediğimiz…          ...

“İşitin ey yarenler, aşk bir güneşe benzer. Aşkı olmayan gönül misali taşa benzer. Taş gönülde ne biter, dilinde ağu tüter. Ni...

Bir kitap (Kanadı Kırık Kuşlar) Bir kitap (Kanadı Kırık Kuşlar)

1930'lARIN Almanya'sından 2000'lerin Türkiye'sine uzanan Belgesel kıvamındaki bir roman. İlk izlenim konunun çok yazılmış oluşu, romanı...

Güvensizlik kuşku dediğimiz Güvensizlik kuşku dediğimiz

Başında kırmızı bandanasıyla penceresi önünde toplanan sevenlerine işaret diliyle sakin olmalarını salık veren kadın, şimdi yaşamının s...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Ulusal mimari yarışmanın takvimim belirlendi Ulusal mimari yarışmanın ...

Torbalı Belediyesi Belediye Hizmet Binası, Pazaryeri ve Otop...

Ortak denetim yaptılar Ortak denetim yaptılar

Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki motorize ekip sa...

Tekne motorunu çaldılar Tekne motorunu çaldılar

Ertuğrul Mahallesi’nde Pazar gecesi akıllara durgunluk veren...

Cansız bedenini çocukları buldu Cansız bedenini çocukları...

Torbalı Karakızlar mahallesinde akılla durgunluk veren bir ...

Metrelerce boşa aktı Metrelerce boşa aktı

Ertuğrul Mahallesi’nde bulunan su deposunda meydana gelen pa...

Bu yıl ihracat yok Bu yıl ihracat yok

Geçtiğimiz dönem altın dönemini yaşayan pırasanın bu yıl ihr...

Torbalı’da ilginç hırsızlık olayı Torbalı’da ilginç hırsızl...

Torbalı Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde ilginç bir hırsızl...

Tren hattından karşıya geçmek isterken canından oldu Tren hattından karşıya ge...

Torbalı’da, rayların üzerinden karşı tarafa geçmek isterken ...

Himalaya sedirlerinin hasadına başlandı Himalaya sedirlerinin has...

Yüzlerce farklı bitkinin yetiştirildiği Torbalı Orman Fidanl...

“Gençlerle Camideyiz” projesi başladı “Gençlerle Camideyi...

Torbalı İlçe Müftülüğü gelen talep doğrultusunda Gençlerle C...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan