REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1 bardak kolayi eritmek için 1 saat kosmak gerekir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
1 bardak kolayi eritmek için 1 saat kosmak gerekir
922 Görüntüleme
28 Mart 2010 - 22:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaz gelirken basta bayanlar olmak üzere birçok kisiyi ince elbiselerin içine sigmak, daha güzle görünmek için zayiflama telasi sardi. Turhan Acar ile dogru zayiflama yöntemleri ve sporun formda kalmaya etkisini konustuk

YAZ aylarina yaklasirken basta bayanlar olmak üzere herkesi bir zayiflama telasi aldi. Ince yazlik giysilerle fazla kilolarinin görün-mesini istemeyenlerden bazilari spor salonlarina giderken bazilari da evde yaptiklari egzersizlerle kilo vermeye çalisiyor. Zayifla-mak ugruna yapilan hatalarla daha fazla kilo alanlar oldugu gibi saglik sorunlari yasayanlar da olabiliyor. Bu nedenle zayiflama konusunda öncelikli olarak neler yapilmasi gerektiginin bilinmesi ve bilinçli hareket edilmesi gere-kiyor. Zayiflamanin yolu saglikli beslenmek ve sporu yasam tarzi hâline getirmekten geçiyor. Tor-bali’da faaliyet gösteren Melis Spor’un yetkilisi Turhan Acar ile saglikli zayiflama metotlari ve nasil beslenilmesi gerektigi ile ilgili konustuk.

Her kilo kaybi zayifladigimiz an-lamina geliyor mu?
Öncelikli olarak nasil zayifladigi-miz önemlidir. Kas kütlelerini kaybederek de kilo verilebilir. Fakat bu zayifladiginiz anlamina gelmiyor. Eger vücudunuzdan bir avuç yag eritebiliyorsaniz iste zayiflama budur.

Piyasadaki ilaçlar, aletler ya da aç birakan diyetlerle zayiflamak mümkün mü?

Piyasada aç kalarak yapilan diyet-ler, dogal ürünler, ilaçlar ya da ç-esitli aletler oldukça fazla. Fakat bunlar hiçbir sekilde zayiflama-mizi saglamaz. Örnegin bir sauna belt ile 45 dakikada harcayacagi-niz kalori miktarini 10 basamakli bir merdiven çikarak harcayabilir-siniz. Bu durumda böyle bir alet kullanarak sadece gereksiz elek-trik harcamasi yapmis olursunuz. Zayiflamak için yaptigimiz her-seyde amacimiz kalori harcamak ama ayni zamanda yaglarimizi da yakmak olmalidir. Vücuttan yagi atmak için de yapilmasi gereken tek sey egzersiz yapmaktir.

Egzersizde en önemli nokta nedir?

Yapilan egzersizle kaslarin hare-ketlenmesi gerekir. Vücutta ilk olarak günlük alinan kalori harca-niyor. Bu nedenle de yapilan egzersiz mümkün oldugunca uzun tutulmalidir. Egzersiz süresi ne kadar uzun olursa yagin yanmasi da o kadar çabuk devreye girer. Yürüyüs yolunda birçok bayan yürüyor. Bu gerçekten iyi bir du-rum. Fakat bu bayanlarin yüzde 90’i sadece zayiflamak istiyor. Bunun gerçeklesmesi için de ya-gin yanma asamasina gelmesi için ilk önce hiç araliksiz 24 dakika yürünmesi gerekiyor. Bu süreden sonra yaglar yakima hazir hale geliyor.

Yaglarin yakilmasi için nelere dikkat edilmeli?
Yaglarimiz hazir enerji degil. Yanmazi için yagin enerjiye dö-nüsmesi gerekiyor. Bunun için de vücudumuzda besin maddesi ve su mutlaka olmali. Bunlar oksijen ve egzersizle birlestiginde yag enerjiye dönüsüyor ve yanmaya basliyor. Bu 4 unsurdan herhangi birinde eksiklik oldugu taktirde yag enerjiye çevrilemez. Eger vücudun gerekli besinleri almasi engellenerek yani aç kalarak diyet yapiliyorsa yapilan egzersizle yag yakilmasi mümkün degildir. Be-lirli bölgelerdeki yaglarin yakil-masi için mutlaka oksijenli bir ortamda airobic yapilmasi ge-rekir.

Zayiflamak için ne gibi hatalar yapiliyor?
Eger spor yapan bir kisi 100 m kosup nefes nefese kaliyorsa yak-tigi hazir enerjidir. Bu durumda vücut oksijeni kalbin çalismasi için harcar. Bu nedenle 50 m hizli kosup nefes nefese kalinacagina oksijenli bir ortamda 2 km yavas yavas yürümek çok daha faydali-dir. Ayrica sanilanin aksine kat kat giyinerek ya da vücuda poset baglayarak zayiflamak mümkün degildir. Çünkü yag deriden atil-maz. Bu sekilde sadece su kaybe-dersiniz. Vücudun su kaybetmesi de kilo vermek demek degildir. Yag vücudumuzdan agiz yoluyla karbondioksit olarak atilir. Yagin yüzde 20-30’luk gibi bir kismi da idrar yoluyla atilir. Dogal ilaçlar da kisiye su kaybettirdigi için insanlar zayifladiklarini saniyor. Vücuda ilaç kullanimiyla kaybet-tirilen su bu ilacin birakilmasiyla birlikte geri aliniyor. Fakat bu kez vücut tekrar su kaybetme endise-siyle depo yapmaya basliyor. Sonuç olarak da 15 kilo veren biri daha sonra 20 kilo aliyor.

Kilo vermek için sürekli diyet yapmak gerekiyor mu?
Ömür boyu diyet yapmak müm-kün degildir. Ama ömür boyu saglikli beslenilebilir. Sürekli seb-ze yenmesi de mümkün degildir. Eger vücuda yagli yiyecekler alinmazsa zaten vücut kendi ya-gini kendi üretmeye baslayacak-tir. Bana sorarsaniz sinirini bildi-giniz sürece hiçbir seyden mah-rum kalmadan her sey yenilebilir. Fakat mutlaka hareket halinde olunmalidir. Ömür boyu yedikle-rimizin listesini tutmamiz müm-kün degildir. Bu nedenle de sporu yasam biçimi haline getirmeliyiz.

Günlük egzersiz süresi ne kadar olmali?
Ayrica mutlaka yasa ve fizyolojik yapiya uygun spor yapilmalidir. Günlük egzersiz süresi kisiden kisiye farklilik gösterir.

Beslenme konsunda nelere dikkat etmeliyiz?
Günde 1 ögün yemek yemek çok yanlistir. Sik sik yemek yiyecek ve ne yiyeceginizi bileceksiniz. Örnegin güne kahvaltisiz basla-yan bir kisi yaptigi her seyde yüzde 10 daha az kalori harcar. 1 bardak kolada 33 adet küp seker bulunmaktadir. Bu kaloriyi erit-mek için de tam 1 saat hafif tempoda kosmak gerekir. Sürekli olarak kepekli ekmek yenmesi de çok dogru degil. Ayrica diyet oldugu gerekçesiyle unlu mamul-lerden bol miktarda tüketiliyor. Unlu hiçbir mamulün diyet olma ihtimali yoktur. Makarna sagliksiz olarak görülse de olduk-ça saglikli bir karbonhidrattir. Makarnayi içine katilan malzeme-ler sagliksizlastirir.

En dogru zayiflama sekli nasil-dir?
Eger bel, basen ve karin bölgeniz-de incelmeler oluyorsa dogru yol-dasiniz demektir. En saglikli kilo verme sekli vücut ayar noktasinin kirilmasindan sonra haftada ya-rim-1 kilo arasi, ayda ise 2-4 kilo arasinda vermekle olur. Unutulm-amalidir ki hizli giden çabuk geri gelir.

Bayanlarin büyük bir kismi böl-gesel zayiflamak istediklerini dile getiriyor. Bu mümkün müdür?
Bölgesel zayiflama diye birsey söz konusu olamaz. Vücutta be-lirli bir sira vardir. Hangi kas ç-alistirilirsa çalissin kilo sirayla verilir. Özellikle bir yeri çalistira-rak o bölgeyi sadece güçlendirir ve siklastirirsiniz. Ne kadar çok kas grubunu devreye sokar ve çalistirirsaniz o kadar fazla kalori verirsiniz. Örnegin mekik çekerek sadece kalori harcanir, zayiflan-maz. Ayrica zayiflamak için illaki spor salonlarina gitmeye gerek de yok. Evde yapilabilecek küçük egzersizlerle de vücut direnci art-tirilir ve kalori yakilir. Ayrica ki-sinin zayiflayabilmesi için psiko-lojik olarak rahat olmasi da çok önemlidir.
Ne kadar sürede kilo verilebilir?
Bir insan hayatinda çok küçük degisiklikler yaparak günlük 100 kaloriyi kisitlayabilir. Bu sekilde hiç spor yapmadan 1 yilda 2 kilo yag kaybi olur. Kas içi hücreleri bayanlarda 20 erkeklerde de 25 yasindan sonra kaybolmaya bas-lar. Bunun sebebi de daha dura-gan yasanmasi ve modern haya-tin getirdigi kolayliklardir. Bu du-rumda yediklerinizi harcayacak kasiniz olmuyor. Vücudumuzdaki kas hücresi ne kadar fazlaysa o kadar kalori harcariz. Yapilmasi gereken de kas hücrelerini geri kazanmaktir. Bayan veya erkek 50 yasinda bir kisi bir hafta bo-yunda 3 gün ortalama 1 saat agirlik antrenmani yaptigi taktirde 6 ay sonunda 30 senelik bir geri kazanim saglar ve 20 yasindaki bir gencin kas sistemine sahip olur.20-25 yasindan sonra her yil yaklasik 450 gr’lik kas dokumu-zu kaybediyoruz. Fakat 700-750 gr’lik yag dokusu vücudumuza giriyor. Bu gerçekten uzun bir sü-re içinde gerçeklesiyor. Kilo alin-masi nasil uzun yillarin birikimiy-se kilo vermek için de ayni sey geçerlidir. Vücut kilo almaya belli bir süre direnç gösterir ve çok çabuk kilo alamaz. Fakat zaman içinde vücut pes eder ve kilo alinmaya baslar. Bu kez vücut ayni direnci kilo vermek için gös-termeye baslar. Çok kilolu olanlar ilk etapta hizla kilo verir. Fakat belli bir noktada uzun süre kalirsiniz. Fakat bu direnç mutlaka kirilir. Önemli olan sabretmektir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web