REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

10 bin lira için ölmüşler

Defalarca inşaattan düşmelerin yaşandığı ilçede ilk kez bir firma inşaatın etrafına güvenlik ağı gerdi. Zorunlu da olan bu önlemin bir inşaata maliyeti ortalama 10 bin lira. 10 bin liralık maliyetten kaçıldığı için ilçede onlarca kişi hayatını kaybetmişti.Defalarca inşaattan düşmelerin yaşandığı ilçede ilk kez bir firma inşaatın etrafına güvenlik ağı gerdi. Zorunlu da olan bu önlemin bir inşaata maliyeti ortalama 10 bin lira. 10 bin liralık maliyetten kaçıldığı için ilçede onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
10 bin lira için ölmüşler
89 Görüntüleme
23 Aralık 2016 - 12:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İNŞAAT kazalarının yoğun olarak yaşandığı ilçede ilk defa bir firma güvenlik ağı ile önlem aldı. S.S Ertuğrul Konut Yapı Kooperatifi olası bir kazada can güvenliğini korumak adına inşaatın etrafına file gerdirdi. Yüksekten düşen bir işçinin hafif yaralarla kazayı atlatmasına yarayan ağların yüksek maliyetli olmadığı öğrenildi. Bir bina için ortalama 10 bin liralık bir maliyet gerektiren ve 4-5 ayrı inşaatta kullanılabilen bu ağların gerilmemesi sonucunda Torbalı’da bugüne kadar onlarca işçi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi de ölümden dönmüştü. Üstelik kanunen de zorunlu olan bu file maalesef 300 müteahhidin bulunduğu ilçede kullanılmıyor.

TORBALI’DA İLK

Her yıl binlerce konutun inşa edildiği Torbalı’da birçok inşaat firması ve müteahhit ne yazık ki gerekli önlemleri almıyor. Bugüne kadar yüzlerce kazanın yaşandığı ilçede ilk defa bir firma yaptıkları inşaatın etrafına güvenlik ağları geldirdi. Olası bir kazada işçinin zemine çakılmasını önleyen ağ, geçtiğimiz aylarda inşaattan düşme nedeniyle hayatını kaybeden Sabahattin Gençce’nin çalıştığı inşaatın hemen yanındaki inşaata gerildi. Bu kazadan önce ağların siparişini verdiklerini ancak kazadan sonra işlemi hızlandırdıklarını belirten Şantiye Şefi Oğuz Bektöre, “Sadece bu önlemi almadık. İşçi için gerekli olan her şeyi düşündük. Bizim inşaatımız 4 bloktan oluşuyor. Toplamda 30 bin lira gibi bir bütçemizi oluşturdu bu ağlar. Hiçbir işçinin tırnağının kanamasına bile değmez bu para. İşin vicdanı boyutu var. İnsanlar ölüyor. Herkesin bu sorumluluğu alması gerekiyor” dedi.

ZORUNLU AMA UYGULANMIYOR

Bunun aynı zamanda bakanlıkça belirtilen bir zorunluluk olduğunu da belirten Bektöre, “Bu tür ekipmanların maliyeti ortalama bir bina inşaatı için yaklaşık 10-15 bin lira arasında. Bu önlemler ihmale gelmiyor. Şantiyelerin olmazsa olmazı güvenliktir. İş güvenliği çerçevesinde bütün ekipmanları sağlamak zorundayız. Şartnamelerde kask, yelek, inşaat ayakkabısı, inşaatın çevresindeki güvenlik ağı yer alıyor. Ancak ne yazık ki Torbalı’da bu tür önlemler alınmıyor. İşçinin güvenliği prensip haline gelmeli” diye belirtti. İbrahim DANIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web