Büyük Torbalı

110 yil önce eglencenin kalbi Tepeköy’de atmis

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
110 yil önce eglencenin kalbi Tepeköy’de atmis
260 Görüntüleme
28 Mayıs 2010 - 21:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

KENT Arsivi çalismalarini sürdüren yerel tarihçiler ilçenin tarihi ile ilgili her geçen gün farkli bir ayrintiya ulasiyor. Geçtigi-miz günlerde ünlü sair-yazar Aziz Nesin’in Torbali depremi için toplanan yardimda para veremedigi için okuldan kaçtigi bil-gisi büyük bir saskinlik yaratmisti. Kent Müzesi Sorumlusu Yerel Tarihçi Yasin Kayis’in yap-tigi arastirmalar neticesinde Osmanli Devleti Padisahi 2. Abdülhamit’in Torba-li’da bir panayir açtirdigi ögrenildi. Tarim ve hayvan-cilikla ilgili bu panayira Nazilli, Söke, Aydin, Ödemis, Tire, Bayindir gibi ilçelerden yüzlerce vatandas akin ediyordu.

16 YIL SURDU

TORBALI Belediyesi tarafindan kurulan, yerel tarihçiler Necat Çetin ve Yasin Kayis’in bulundugu ekip çalismalarini tüm hiziyla sürdürüyor.
Yerel tarihçilerin bugüne kadar yapmis oldugu çalismalar neticesinde ilçenin tarihiyle ilgili olarak birçok veriye ulasildi. Yerel tarihçiler son olarak bölgenin en büyük panayirlarindan birinin Torbali’da kuruldugunu tespit etti. Yasin Kayis’in  geçtigimiz yil Istanbul’daki Osmanli Arsi-vi’nde yaptigi arastirmalar sirasinda Os-manli Devleti Padisahi 2. Abdülhamit’in Torbali’da bir panayir açtirdigi ve 5 gün süren bu panayirin en az 16 yil boyunca devam ettigi ögrenildi.

EN IYI ÖKUZ YARISMASI

DÖNEMIN Sadrazam’i Halil Rifat Pa-sa’nin panayir açilmasi için Abdülhamit’ten izin istedigini belirten Kayis: “Torbali ve Tire’de padisahliga ait tam 19 adet çiftlik bulunuyordu. Bu çiftliklerin merkezi de Tepe-köy’dü. 1896 yilinda çiftlik halkinin hayvan ve ziraat alet-leri alim satimi yapabilmeleri için her sene Hidirellezde pa-nayirin kurulmasi kararlas-tirildi. Alt yapi eksikligi ne-deniyle panayir tam 4 yil son-ra açildi. Panayir geçtigimiz yil restore edilen Hara’da yapiliyordu. Hara’nin üst kati at yarislari izleme bölümü, alt kati ise sergi alani olarak kullaniliyordu. Panayirda en iyi at, esek, öküz, buzagi yetistirenlere, zirai aletlerde en iyi asi biçagi, kazma, kürek, çapa yapanlara ödüller veriliyordu. En az 16 yil boyunca faaliyet gösteren panayir için Aydin Demiryolu 5 gün boyunca indi-rimli tren seferleri düzenliyordu” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web