Büyük Torbalı

120 yil önce bizi Kadri Efendi koruyordu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
120 yil önce bizi Kadri Efendi koruyordu
234 Görüntüleme
24 Mart 2011 - 21:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’yi anlatan kitap Mayis ayi sonunda tamamlanacak. Kitapta ilçenin idari yapilanmasi, nüfus bilgileri, ekonomisi ve Sultan Abdülhamit’in yaptirdigi çalismalar bulunuyor.

TORBALI Belediyesi’nin en önemli projelerinden biri olan Kent Arsivi kapsaminda çalismalar bir yandan devam ederken bir yandan da kitap için son rütuslar gerçeklestiriliyor. 18791908 yillari arasindaki Torbali’yi anlatan kitap Mayis ayi sonunda tamamlanacak ve piyasaya sürülecek. 200 sayfalik ‘Torbali ve Sultan II. Abdülhamid’in Hayir Eserleri’ adli kitapta ilçenin idari yapilanmasi, nüfus bilgileri, ekonomisi ve Sultan Abdülhamit’in yaptirdigi çalismalar bulunuyor. Torbali’nin 29 yilini anlatan kitapta ilçe ile ilgili olarak birçok önemli bilgi bulunuyor. Günümüzde 700 fabrikanin bulundugu Torbali’da 1894 yilinda sadece 3 tane fabrika bulunuyordu. 11 bin nüfuslu ilçede 1890’da tam 1 tane polis memuru bulunuyordu. Torbali’yi çok sevdigi ve birçok çiftliginin bulundugu bilinen Abdülhamit’in ilçeye tam 1 milyon kurusa yakin yatirim yaptigi ögrenildi.

1 MILYON KURUSLUK HIZMET

ILÇENIN yakin tarihi hakkinda bilinmeyen birçok konuyu gün yüzüne çikartan yerel tarihçi Yasin Kayis, çalismalarini tüm hiziyla sürdürüyor. Su anda yaptigi çalismalarda agirligi ilçenin kitabini çikartmaya veren Kayis, sona dogru yaklasti. Yaklasik 2 yildir siki bir sekilde çalisan genç tarihçi, gün yüzüne çikarttigi ilçedeki bilinmeyenleri de bir kitapta topluyor. Aylardir geceli gündüzlü bir çalismanin ürünü olan Torbali’nin tarihi kitabi için son birkaç ay kaldi. Mayis ayinda piyasaya sürülecek olan kitap, Kent Arsivi’nin de en önemli çalismalarindan birini olusturacak. Gelecege birakilacak degerli bir eser olacak bu kitap için Torbali Belediyesi de tam destek veriyor. Artik son asamaya geldiklerini söyleyen Yasin Kayis: “Uzun bir süredir üzerinde çalistigim bu eser bitti bitiyor. Ilçe hakkinda birçok bilinmeyen bu kitapta yer alacak. Okudugunuzda sasiracaksiniz”

SADECE 3 FABRIKA VARDI

YAPILAN arastirmalar kapsaminda, incelenen 29 yillik süre içerisinde ilçe Nahiye Müdürleri tarafindan idare ediliyordu. Belediyecilik hizmetleri ise Naipler tarafindan veriliyordu. Baslangiçta 4 kisiden olusan Nahiye Meclisi’nde ise 4 üye bulunurken bunlardan bir tanesi daima Rumlar’dan seçiliyordu. 1890 yilinda Torbali’da Kadri Efendi isminde sadece 1 tane polis bulunurken, 13 ila 16 tane arasinda da asker görev yapiyordu. 1889 yilinda ilçede 442 tane yabanci ülke uyruklu vatandas bulunurken bunlarin 265’ini Türkler olusturuyordu. Simdilerde kilometrelerce yolun yapildigi Torbali’da 1908’de sadece 2,5 kilometrelik micirli yol bulunuyordu. Ilçeye çok deger veren II. Abdülhamit tam 14 okul ve 14 tane cami yaptirdi. Bunlarin araçgereçlerini giderirken ayni zamanda da çesitli yerlere çesmeler insa ettirdi. Abdülhamit bu hizmetler için yaklasik 1 milyon kurus harcandi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web