Büyük Torbalı

125 bin nüfus, 350 okuyucu!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
125 bin nüfus, 350 okuyucu!
197 Görüntüleme
23 Mart 2010 - 23:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Nüfusu 125 bine dayanan Torbali’da Halk Kütüphanesi’ne kayitli sadece 350 okuyucu bulunuyor. 10250 kitabin bulundugu kütüphanede 300 kitap raf eksikligi nedeniyle dolapta bekletiliyor

ILÇE Halk Kütüphanesi her yil Mart ayinin son haftasi kutla-nan kütüphaneler haftasina ha-zirlaniyor. Toplam 10250 kita-bin bulundugu kütüphanede raf sikintisi yasaniyor. Yakasik 300 kitap raf eksikligi nedeniyle dolaplarda bekletiliyor. Bu so-rununa bir türlü çözüm buluna-madigini belirterek bu sekilde devam ettigi sürece kitaplarin sergilenmesinin kütüphane haf-tasina yetisemeyecegini ifade eden sorumlu memur Ibrahim Yavuz, Torbali’da kütüphaneye olan ilginin azligindan yakindi. 350 okuyucu sayisinda bu yil geçtigimiz yila göre düsüs ol-dugunu belirten Yavuz, internet kullaniminin arastirmalar için kütüphanelerin kullanilmama-sina sebep oldugunu söyledi.

DUSUS VAR
KIMI zaman arastirma yapmak kimi zaman kitap okumak ama-ciyla bir zamanlar yogun ilgi gören kütüphaneler günümüzde eskisi kadar ilgi görmüyor. Tor-bali Halk Kütüphanesinin yak-lasik 350 okuyucusu bulunuyor. Bu okuyucularin ortalama 230 tanesi ögrencilerden olusurken geriye kalan kismi emekli va-tandaslardan olusuyor. Ilçe hal-kinin kütüphaneye ilgi göster-medigini belirterek bu konuda ögretmenlere büyük görev düs-tügünü söyleyen Yavuz “Perso-nel kadromuza bir arkadasimiz daha eklendi. Böylece 1 geçici memur olmak üzerer 4 perso-nelle ilçe halkina en iyi hizmeti sunmaya çalisiyoruz. Fakat Torbali’nin nüfusuyla karsilas-tirdigimizda kütüphane okuyu-cularinin sayisi oldukça düsük. Bu sayinin artmasi için ögret-menlerin ögrencilere kütüpha-neleri daha yakindan tanitmasi ve bu konuda ögrencileri bi-linçlendirmesi gerekiyor. Ayrica son yillarda bütün arastirma-larin internetle yapiliyor olmasi da bu amaçla kütüphanelere gelenlerin sayisini oldukça dü-sürdü. Aslinda sinava hazirla-nan ögrencilerin gerek ders ça-lismalari gerekse kitap okuya-rak dinlenebilmeleri için kütüp-haneler degerlendirilmeli. Ög-rencilerin katildiklari özet ya-rismasi sayesinde geçtigimiz yil okuyucu sayisinda biraz artis yasanmisti. Fakat bu yil genel olarak okuyucularin sayisinda düsüs var” dedi.

KITAPLAR DOLAPTA BEKLIYOR
10250 kitabin bulundugu kütüphanenin su anda en büyük sorunu raf sikintisi. Kayitlarinda bulunan yakla-sik 3000 kitabi sergileyeme-diklerini belirten Yavuz “Ki-taplarimiz olmasi gereken yerlerinde degil dolaplarda ve masalarin üzerinde bekli-yor. Önümüzdeki hafta kü-tüphane haftasi. Bu kitaplari-mizin tamamini raflarda ser-gilemek istiyoruz. Fakat ne yazikki bu sorunumuza çö-züm bulunamadi. Sanirim kitaplari masalarda sergile-mek zorunda kalacagiz”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web