Büyük Torbalı

14 köy fareden kurtuldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
14 köy fareden kurtuldu
311 Görüntüleme
30 Ağustos 2010 - 21:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dag köylerinde baslayan ilaçli mücadele etkili oldu. 2 ay süren büyük ugras sonucunda arazilerdeki tarla faresi sikintisi tamamen çözüme kavustu.

KARAOT Köyü’nde baslayan ve daha sonra bölgedeki birçok dag köyüne siçrayan fare olayi tamamen bitti. Tarla farelerinin arazilere verdigi zarar nedeniyle çiftçiler büyük sikinti yasamaya basladi. Farelerin diger köylerde de görülmeye baslamasi sonrasinda Kaymakam Zeki Arslan ve Ilçe Tarim Müdürlügü’yle birlikte olaya el atmis ve 14 köyde ilaçli mücadele baslatmisti. 2 ay süren büyük ugras sonucunda arazilerdeki tarla faresi sikintisi tamamen çözüme kavustu. Yeni ürün ekimi öncesinde yasanan bu gelisme çiftçiye derin bir ‘Oh’ çektirdi.

1500 TL’LIK ILAÇ ALINDI

ILK olarak Karaot’ta meydana gelen olayi ‘Fareli Köyün Talihsiz Çiftçileri’ basligiyla geçtigimiz aylarda dile getirmistik. Bu haberin ardindan Helvaci Köyü’nde de görülen bu vakaya köylüler ilginç bir çözüm bulmuslardi ve farelerin yok edilmesi için kedi avina baslamislardi. Tarla farelerinin ekili arazilerdeki ürüne büyük zarar vermesi sonucunda Ilçe Tarim Müdürlügü yetkilileri köylerde çesitli incelemeler yaptiktan son-ra ilaçla mücadele basladi. Yapilan arastirma sonucunda bölgede tilki, baykus, yilan, atmaca gibi fare avlayan yabani hayvanlarin giderek azal-masi sonucunda bu olayin patlak verdigi açiklandi. Kaymakamligin mali destek verdigi ilaçla mücadele kapsaminda 1,500 TL’lik ilaç kulla-nildi. Ilçe Tarim Müdürlügü’nde görev yapan Ziraat Mühendislerinin de çiftçileri mücadele konusunda bilgilendirmesi sorunun daha hizli çözülmesini sagladi

DERIN BIR ‘OH’ ÇEKTIK

BÖLGEDEKI 14 dag köyünde bu islemin yapildigini söyleyen Karaot Köyü muhtari Hüseyin Önder: “Binlerce dönümlük arazilerde ekili olan sebze ve meyveler artik bitme nok-tasina gelmisti. Ancak 14 köyde top-lu olarak baslatilan ilaçla mücadele etkisini göstermeye basladi. Ilk haftalarda hizla azalmaya baslayan fareler artik tamamen tükendi. Tarla faresi vakasinin yeni ekim dönemi öncesinde tümüyle sonlanmasi üreticilerin rahat bir nefes almasina ne-den oldu. Bundan sonra yilan, tilki, baykus gibi yabanî hayvanlarin öldürülmesinin de önüne geçmek için çaba sarfedecegiz. Tarla faresiyle mücadelede bizlere destek olan Torbali Kaymakamligi ve Ilçe Tarim Müdürlügü yetkililerine tesekkür ediyoruz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web