Büyük Torbalı

15 metrekarelik çadirda soguk ve yoksullukla savasiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
15 metrekarelik çadirda soguk ve yoksullukla savasiyor
247 Görüntüleme
26 Ocak 2010 - 23:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SUBASI’DA yasanan insan-lik drami yürek burkuyor. Inönü Mahallesi 312 Sokak’ta yasayan 6 bireyli Savcu ailesi, 15 metrekarelik bir çadirda yasam savasi veriyor. 28 ya-sindaki baba Mehmet Sirin Savcu, sol omzunun boynuna yapisik olmasi nedeniyle is bulamiyor. 6 yildir Subasi’da ikamet eden Mardinli aile, Torbali’ya is imkâni için gel-diklerini fakat simdi pisman olduklarini belirtti. Savcu ailesi yetkililerden destek bekliyor.

SAKATLIK ÇALISMAMA ENGEL
ALDIGI göç nedeniyle ülkenin en hizli büyüyen ilçe-lerinin basinda gelen Torba-li’da yoksul kesimde de bü-yük bir artis yasaniyor. Ilçe-nin en fakir mahallelerinden olan Subasi Mahallesi’nde birçok aile yoksullukla bogu-suyor. Savcu ailesi de bunlar-dan bir tanesi. 6 yil önce Mardin’den gelen Mehmet Sirin Savci ve ailesi simdi çok zor durumda. Savci ailesinin Zeynep(8), Mikail(7), Yu-suf(6) ve Polat(3) isminde 4 çocugu bulunuyor. Torbali-daki bu 6 yil aile için âdeta kâbus gibi geçti. 4 çocugu ve esiyle birlikte 15 metrekarelik bir çadirda yasam mücadelesi verdiklerini söyleyen baba Savci, “Sakatligim nedeniyle maalesef agir bir iste çalisa-miyorum. Hangi fabrikaya basvursam, kapilar hep yüzü-me kapandi. Aileme bakmakta sikinti çekiyorum. Tarlada is olursa, evimize bir lokma ekmek geliyor. O iste olmasa komsularin destegiyle ayakta durmaya çalisiyoruz. Bu kadar çok çocuk yaptigim için çok pismanim” diye sözlerini noktaladi.

AILEME BAKMAK IÇIN IS ISTIYORUM
HIÇBIR sosyal güvencesi olmadigini ve Torbali’daki 6 yil boyunca Kayma-kamlik’tan sadece 100 TL yardim aldikla-rini söyleyen Savcu, “Özürlü olmama rag-men maalesef özürlü maasi alamiyorum. Havalar çok soguk. Çocuklarimi isitabi-lmek için koyun koyuna yatiyoruz. Mutfa-gimizda, banyomuzda sadece 15 metre-karelik bir alanda. Geçtigimiz gün yagan yagmur sonrasinda, çadirimizin içi sular içinde kaldi. Komsularimiz sagolsun bizleri evlerine alip bizi bu zor durumdan kurtar-di. Suanda 4 çocugumdan 2 tanesi okuyor, ama onlara bir kalem alacak param bile yok. Ben kimseden sadaka degil, sadece aileme bakabilmemi saglayacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web