Büyük Torbalı

18 cami ve 15 okul, 117 yildir ayakta

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
18 cami ve 15 okul, 117 yildir ayakta
388 Görüntüleme
05 Eylül 2010 - 21:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SULTAN 2. Abdülhamit, padisahlik yaptigi dönemde Torbali’ya ve civardaki köylere birçok hizmet binasi ve çesitli eserler kazandirdi. Okullar, camiler, havuzlar ve çesmeler yaptirtan 2. Abdülhamit’in eserleri aradan geçen uzun yillara ragmen hâlen ayakta ve günümüzde halen kullaniliyor. Abdülhamit’in yaptirdigi ve günümüze kadar ulasmis olan eserlerden en önemlisi Bülbüldere Mahallesi’nde bulunuyor. Bölgeye 117 yil önce insa edilen okul aradan geçen süreye ragmen ilk günkü gibi. Sultan 2. Abdülhamid tarafindan Bülbüldere’ye yaptirilan okulun kayitlarinda çok ilginç veriler bulunuyor. Incelemelerde okulun açildigi ilk yillarda kiz ögrenci sayisinin erkeklerden fazla oldugu göze çarpiyor.

TORBALI’YA 15 OKUL YAPTIRDI

TORBALI’DA kendisine çiftlik kuran 2. Abdülhamit sik sik ilçeyi ziyaret eder ve buranin sorunlariyla bizzat ilgile-nirdi. 2. Abdülhamit padisahlik yaptigi dönem içerisinde Torbali’ya tam 18 adet cami ve 15 okul yap-tirdi. Özellikle egitime çok büyük önem veren padisah her bölgeye yaptirdigi okullarla adindan sikça söz ettirdi. Abdülhamit tarafindan yaptirilan 15 okuldan sadece 3 tanesi suanda ayakta duruyor. Bülbüldere Mahallesi’ndeki okul disinda Yeniköy ve Kirbas’taki okullarda günümüze kadar ulasti. Egitimli bir toplum hayali kuran Abdülhamit, Bülbüldere’de bir okul yapmaya karar verdi. 1893’te yapimina baslanan okul, 1 yilda tamamlandi. Okullarin tamami 2 sinif, 1 ögretmen odasi ve 1 dük-kândan olusuyordu. 1894’te açilan okulda Sükrü Efendi muallim yaparken 14 kiz, 12 erkek egitim görüyordu. 1896’da ögretmen sayisi 2’ye çikarken 23 kiz, 16 erkek okuyordu. 1902’de ise 28 kiz, 14 erkek ögrenci egi-tim aliyordu.

EGITIMDE REKORLARA IMZA ATTI

2. Abdülhamit’in egitime büyük önem verdigini söyleyen Yerel tarihçi Yasin Kayis: “Osmanli ta-rihinin en canli egitim hamlesi, Sultan Abdülhamit döneminde gerçeklesmistir. Abdülhamit dö-nemiyle kiyaslanabilecek bir o-kullasma düzeyine yeniden ancak 1950′li yillarda ulasabilmistir. Mesela 1895’te ülke sinirlarina tekabül eden bölgede 835 ortao-kul ve lise bulunuyorken 1923’te bu sayi 95’e düsmüstür. Her yil ortalama 400 ilkokul açilmistir ki, bu Cumhuriyet döneminde bile kirilamamistir. Yüz yili as-kindir ayakta duran bu okullar ilçenin na-dir eserlerindendir. Bülbüldere’deki bu ta-rihi okulun Egitim Müzesi olmasi için yet-kililerin girisimde bulunmalari gerekir.” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web