Büyük Torbalı

200 esnaf ve 90 firma kepenk kapatti; 529 yeni mekan açildi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
200 esnaf ve 90 firma kepenk kapatti; 529 yeni mekan açildi
239 Görüntüleme
12 Ocak 2010 - 1:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Esnaf Odasi ve Ticaret Odasi ‘2009 yili açilan-kapanan mekân sayilarini’ açikladi. Oda yetkilileri krizin Torbali etkilerini degerlendirdi.

KURESEL kriz 2009 yilinda birçok ülkeye büyük zararlar verirken, Türkiye’de ise bu-nun ta tersi bir durum yasandi. Bu dönem içerisinde açilan dükkân sayisi kapanan dükkân sayisindan fazla. Bu iyi durum ülke-de oldugu gibi Torbali’da da hissedildi. 1 Ocak 2009-31 Aralik 2009 tarihleri arasin-da, Torbali Ticaret Odasi ve Torbali Esnaf ve Sanatkarlar Odasi’na yapilan basvurular-da, isletme sayisinin arttigini gösteriyor. 2009’da Ticaret Odasi’nda 260 isletme açi-lirken, yaklasik 90 firma kapandi. Esnaf Odasi’nda 269 dükkân açilirken, 201 tanesi ise kepenk kapatmak zorunda kaldi. Esnaf Odasi baskani Sezai Tamer, bu durumun göründügü gibi pozitif olmadigini ifade etti.

FABRIKADAN ÇIKAN ESNAF OLUYOR
3000 esnafin kayitli oldugu Torbali Esnaf ve Sanatkarlar Odasi’ndaki üye sayisi her geçen yil artiyor. Bu sene tüm dünyada ya-sanan kriz nedeniyle birçok dükkânin ke-penk kapatacagi düsünülüyordu, ancak Tor-bali’da bunun tam tersi bir durum yasandi. Bu yil toplam 269 tane dükkân açilirken, tam 201 tanesi ise kapilarina kilit vurdu. Bu durum krizin etkilerinin beklendigi kadar derinden etkilemedi seklinde yorumlandi. Açilan ve kapanan dükkanlarda kahvehane ve bakkal isletmelerinin sayisindaki artis göze çarpiyor. Bu verilerin göründügü gibi Torbali’da ekonominin pozitif olmadigini ifade eden Tamer, “Dükkan açan esnaf sayi-sindaki arti, fabrikadan çikartilan isçilerin çoklugundan kaynaklaniyor. Birçok isçi bi-rikimini, bu sekilde degerlendirmeye çalisi-yor. Yani dükkânlar kazanmak için degil ge-çinmek için açiliyor. Adana’dan bile buraya dükkân açmaya gelen var. Ancak piyasanin sartlarina ayak uyduramadiklari için kapila-rina kilit vurmak zorunda kaliyorlar” diye konustu.

ARTIS MEMNUYET VERICI
ESNAF Odasi’nda 2009 yili içerisinde açi-lan isletme sayisinda artis yasanirken, Tor-bali Ticaret Odasi’nda da açilan firma sayi-sinda artis oldugu belirtildi. Buna göre 12 aylik zaman dilimi içerisinde Ticaret Oda-si’na kayitli toplam 260 firma açildi. Bu sü-re içerisinde yaklasik olarak 90 firma ka-pandi. Açilan dükkanlarin 28 tanesi A.S., 132 tanesi L.T.D STI., 100 tanesi ise sahsi firma. Torbali Ticaret Odasi Genel Sekreteri Bahadir Yilmazer, “Kriz ortaminda açilan firma sayisindaki yasanan artis bizleri mem-nun etti. Suanda odanin toplam 1850, faal 1450 üyesi bulunuyor. Inaniyorum 2010 yili içerisinde bu sayi daha da artacaktir” seklin-de konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web