Büyük Torbalı

27 Mayis

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
27 Mayis
155 Görüntüleme
26 Mayıs 2010 - 22:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“Bilmiyor gülmeyi sakinlerinin binde biri
Bir vatan derdi birikmis küçücük bir karada
Kusu hicran getirir, dalgasi hüsran götürür
Mavi bir gözde elem damlasidir Yassiada…”

27 Mayis ne hatirlatir siz? Baharin son günlerini mi? Yakici sicaklarin baslangi-cini mi? Buram buram kokan çiçekleri mi! Benim içimi ise derin bir sizi kaplar, müthis bir hüzün çöker üstüme. Çünkü millet iradesiyle seçilenlerin, silah zo-ruyla alasagi edildigi askeri darbe ve sonuçlarini hatirlarim hep.
Faruk Nafiz Çamlibel’in yukaridaki dörtlükte bahsettigi gibi her 27 Mayista gülmeyi unutmustur bu millet.
Rahmetli Turgut Özal döneminde iade-i itibar törenleri yapilmisti. Türkiye sel olmus Istanbul’a akmisti. Ben de bu töre-ne gitmistim. Rahmetli Menderes, Zorlu ve Polatkan’in asilmalarindan onlarca yil sonra, bu milletteki onlara gösterilen bu sevgi neydi böyle Allah’im? Aglayanlar, hüzünlenenler, anilarini anlatanlar. Bu yüce Türk milletinin kendisine hizmet edenleri ne pahasina olursa olsun unut-mayacaginin ve vefa duygusundan kop-mayacaginin bir göstergesiydi.
Ihsan Sabri Çaglayangil 27 Mayista Bursa valisidir. Iktidara yakin olmasi gerekçesiyle o da tutuklanir. Istanbul’dan Ankara’yi uçakla getirilirler. Uçaktan inenleri, ihtilalciler “küçükbas-büyük-bas” olarak tasnif edecektir!
Yassiadada kahramanca kendini savunan masum Menderes’e mahkeme baskani su tarihi cümleyi söyleyecektir; “Ne konu-suyorsunuz sizi buraya tikan kuvvet böy-le istiyor.” Türk siyasi ve hukuk tarihine kara bir leke olarak geçmis bu ihtilal, dünya durdukça bu milletin gönlünde ince bir sizi olarak kalacaktir.
Ihtilalin yapilmasina kisa bir süre kala Menderes’e yakin bazi çevreler onu uyarirlar. Ama inandiramazlar onu ihtilal yapilacagina. Bir gün aksam rahmetli Menderes evinde bir milletvekili arkada-siyla otururken kapisinin önündeki nöbet tutan askeri gösterir; “Bu asker mi bana karsi ihtilal yapacak! Kursun sikacak! Ben onun köyüne yol yaptim. Anasina, bacisina, çoluguna çocuguna hizmet ett-im, okul yaptim, su götürdüm. Hiç bu memleketin ordusu kendisine hizmet edenlere karsi ihtilal yapar mi! ” Sonucu hepimiz biliyoruz Allah’tan, o üç demok-rasi sehidine rahmet diliyorum Aydin’li olan rahmetli Menderes’in çok sevdigi su türküyü hep gözlerim yasararak din-lerim.
Egilmez basin gibi,
Gökler bulutlu EFEM.
Daglar yoldasin gibi
Sana ne mutlu EFEM
Çoban yildizi gibi,
Kalbime aktin EFEM.
Bir yaz günesi gibi,
Içime doldun EFEM.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web