Büyük Torbalı

3. kitabini çikaran sair, siir festivali önerdi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
3. kitabini çikaran sair, siir festivali önerdi
230 Görüntüleme
17 Şubat 2010 - 23:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalili sair Mehmet Bardakçi, su günlerde basimina baslanan ve önümüzdeki hafta piyasaya çikacak olan “Sözler ve Yüzler” kitabinin heyecanini yasiyor.

SIIRLERIYLE begeni toplayan Torbali’li sair Mehmet Bardakçi, “Çirilçiplak” ve “Sehladir Ask, Bilirim…” isimli kitaplarinin ar-dindan üçüncü kitabinin çalis-malari bitti. Basimina baslanan ve önümüzdeki hafta piyasaya çikacak olan “Sözler ve Yüzler” isimli kitap ilk olarak 1000 adet basilacak. Hayal Yayincilik tarafindan basilan bu kitap ayni zamanda prestij eseri olarak görülüyor. Bardakçi, sevmeden siir yazilamayacagini belirterek kitap evlerinde siir kitaplarinin sayisinin çok az oldugunu söyle-di. Okul müfredatlarinda siire sanat olarak yer verilmesi gerek-tigine de deginen Bardakçi, Tor-bali’da siir dinletilerinin de dü-zenlenmesi gerektigini söyledi.

UÇUNCU KITAP
ILKOKUL yillarinda önemli günlerde yazmakla siir yazma hayatinin basladigini belirterek hayati boyunca siire karsi ilgisi-nin her zaman oldugunu söyle-yen Bardakçi “Her zaman siir okurdum. Ben iyi bir siir seve-rim. Zaten eger iyi bir siir sever degilsen sair de olamazsin. Siiri yüreginle sevmen gerekir. Eger siiri yüreginle yazmiyorsan ona siir denmesi de mümkün degil-dir. Sevmeyen bir kisi siir yaza-maz. Siire karsi ilgim olmasina ragmen hiçbir zaman profesyo-nel anlamda bir siir kitabi olus-turma düsüncem olmamisti. Çevremdekilerin israri ve yayin evinin onayiyla siir kitabi olus-turma karari aldim. Ilk olarak 2005 yilinda “Çirilçiplak” isimli kitabimi ikinci olarak da 2008 yilinda “Sehladir Ask, Bili-rim…” adli kitabimi siir severle-re sundum. Uçüncü olarak da “Sözler ve Yüzler” isimli kitabi-min hazirliklarini tamamladim. Su anda basim asamasinda olan kitap çok kisa bir süre içinde piyasada olacak” dedi.

SIIR SANATI
PIYASAYA yeni çikacak olan kitap 90 sayfadan olusacak ve yaklasik 40 siirden olusacak. Bu kitabin kendisinin siirdeki ol-gunlugunu gösterdigini söyle-yen Bardakçi “Bu kitapta basta insan olmak üzere hayata dair hersey yer aliyor. Imge yogunlu-gu olan kitapta herkes kendisine dair birseyler bulabilecek ve farkli anlamlar çikarabilecek. Ilk kitabimda daha yalin herkesin anlayabilecegi bir dil kullanmis-tim. Bu yüzden o kitap çok ilgi görmüstü. Daha sonraki kitabi sanat diliyle olusturdum. Son kitap ise tamamen siir sanatinin estetigi ve teknigi uygulandi” dedi.

FESTIVALLER OLMALI
KATILDIGI kitap fuarlarindan mutlaka 30-35 kitap satin aldigi-ni ve bunlarin büyük bir kismini siir kitaplarinin olusturdugunu belirterek yilda ortalama olarak 100 siir kitabi okudugunu söyleyen Bardakçi “Ulke gene-linde oldugu gibi Torbali’da da kitap evlerinde siir kitaplarinin sayisi çok azdir. Bu nedenle de aradiginiz bir siir kitabini tüm kitap evlerinde bulmaniz müm-kün degildir. Sinirli sayida da olsa kaliteli eserler olusturan sairlerimiz var. Fakat bunlarin kitaplarini okumak isteseniz pi-yasada bulamazsiniz. Eline kalem alan siir yazdigini sani-yor. Siir bir sanattir ve herkes sanatçi olamaz. Ayrica okul müfredatlarinda 60-70 yil öncesine ait siirler yer aliyor. Siir sanat olarak ilkögretimden baslayarak müfredata girmeli. Siir istediginiz sekle girebilir. Bu nedenle kendi iç dinamigi olan bir türdür. Tipki bir insan gibi degisebilir. Zaman içinde büyür ve gelisir. Artik okul ki-taplarinda imge gücü yüksek siirler yer almali. Torbali’da siir sevgisini asilamak amaciyla çe-sitli festivaller de düzenlenebilir. Bu ayni zamanda ilçe ekonomi-sine de katkilar saglar” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web