Büyük Torbalı

3 yilda Eküy projesine katilim 3 kat birden atti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
3 yilda Eküy projesine katilim 3 kat birden atti
208 Görüntüleme
25 Haziran 2013 - 8:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarim Müdürlügü’nün çalismalari sonucunda EKUY Projesi’ne dahil olan çiftçilerin sayisi her geçen gün artiyor. 2011 yilinda hayata geçirilen projeye ilk baslarda 21 üretici dahil olurken bugün bu rakam 6 katina yükseldi ve toplamda 132 çiftçi tarafindan sahiplenildi.

TARIM ve Hayvancilik Bakanligi tarafindan hazirlanarak Birlesmis Milletler Gida ve Tarim Örgütü’ne sunulan ve kabul görerek hayata geçirilen ve tarladan sofraya güvenilir gida arzinin saglanmasini hedefleyen EKUY (Entegre ve Kontrollü Urün Yönetimi) Projesi, Torbali’da her yil artiyor. Ilçe Tarim Müdürlügü’nün üstün çalismalari sonucunda proje, birçok çiftçi tarafindan kabul görmeye basladi. Projeyi çiftçilere anlatmak ve uygulama yapmak adina 2011 yilinda çalismalara baslayan EKUY Proje Sorumlusu Bahadir Erdogan ve diger çalisanlar, 3 yil içerisinde projeye dahil olan çiftçi sayisini 6 katina çikartarak büyük bir basariya imza attilar. Torbali’da su anda 6 bin 300 dekar alanda 121 üreticinin EKUY Projesi’ne dahil oldugu ögrenildi.

6 BIN 300 DEKARDA UYGULANIYOR
ENTEGRE ve Kontrollü Urün Yönetimi (EKUY) Projesi, 2011 yilinda Torbali’da hayata geçirildi. Çalismalar kapsaminda Ilçe Tarim Müdürlügü çiftçilere projeyi anlatabilmek adina büyük bir özveriyle çalisma sürdürdü. Ilk yillarda 9 seftali ve 12 domates üreticisiyle hayata geçirilen proje, 2012 yilinda 841 dekarda 41 domates üreticisiyle ve 1860 dekarda 37 seftali üreticisiyle devam etti. Çalismalara ara vermeyen Tarim Müdürlügü yetkilileri, 2013 yilinda ise bu sayiyi iki katina çikardi. Bu yil itibariyle 3700 dekar alanda 66 domates, 1920 dekarda 36 seftali, 656 dekarda 28 biber, 10 dekar alanda ise 3 salatalik üreticisiyle proje halen devam ettiriliyor. Proje su anda 6 bin 300 dekar arazide 132 çiftçiyle devam ettiriliyor. Konu üzerinde oldukça hassas davranan Tarim Bakanligi ise bir ay içerisinde 2 kez ilçeye çikarma yapmis ve çalismalar hakkinda bilgi almisti.

KALITELI URUN YETISIYOR

PROJE kapsaminda çiftçilere bilinçli ilaçlama, ruhsatli ilaç kullanma, ilaç kalintisiz ürün yetistirme, dogru ilaci ve dogru ekipmanlari kullanma gibi birçok teknik bilgide bilgi verildi. Pro-jeye dahil olan üreticiler, hem ilaç ka-lintisiz ürün yetistirdi hem de ürünle-rini piyasada daha iyi fiyata satma im-kanina kavustu. Öte yandan bilinçli üretim yapan çiftçiler, ilaç, gübre gibi birçok masraftan da kurtulmus olu-yor. Projenin her geçen gün çiftçiler tarafindan daha çok sahiplenildigini ve yayginlastirildigini belirten Ilçe Tarim Müdürü Kenan Uyar, “Bu projeye katilan çiftçiler, ürünleri için daha iyi pazarlar bulabiliyor. Ilaç kalintisiz olan ürünleri tercih eden Avrupali tüketici-ler, sertifikali üreticilerimizin ürünleri-ne ragbet gösteriyor. Projeye katilan üreticilerimiz, tarafimizdan kurulan ekipler ile kontrol ediliyor” dedi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web