Büyük Torbalı

3 yildir evlenen yok, nüfus düsüyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
3 yildir evlenen yok, nüfus düsüyor
358 Görüntüleme
10 Ocak 2010 - 22:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

En son dügünün 2007 yilinda yapildigi Korucuk’ta 4 yil önce 1200 olan köy nüfusu 970’e düstü. Köyün gençleri is bulamadiklari için evlenememekten yakiniyor.

TORBALI’NIN sirin köylerin-den Korucuk Köyü’nde genç-ler evlenemiyor. 950 nüfusun bulundugu köyde en son dü-gün 2007 yilinin baslarinda ya-pildi. Gençlerin evlenememesi nedeniyle, nüfusta da büyük bir düsüs yasaniyor. 4 yil önce 1200 olan nüfus simdilerde 950’ye kadar düstü. Köyde issizlik nedeniyle kendilerine kiz verilmeyen gençler evlene-miyor. Köyde 25-30 yas arasi olan ve henüz evlenemeyen yaklasik 100 genç bulunuyor. Korucuk’lu gençler önce is sonra da es istiyor.

3 YILDIR EVLENEN YOK
ZEYTIN incir, börülce, üzüm ve bamya gibi tarimsal ürün-lerle geçimini saglayan Koru-cuk Köyü sakinleri, son yillar-da çiftçilik para kazandirama-digi için kara kara düsünmeye basladi. Bu durum özellikle gençler için âdeta kâbusa dön-dü. 1990 ve 2005 yillari ara-sinda köyde her hafta dügün yapiliyordu. Ancak son üç yildir, köyde evlenen yok. Köy bekçisi Ali Keskin, “1991 yilinda esimi kaçirdim, ancak evlenebilmek için tam üç ay sira bekledim. Simdilerde ise dügün salonu bos bir sekilde bekliyor. Köyde genç sayisi yok denecek kadar az. Köyde-ki erkeklerin yüzde 70’i erkek. Gençlerimiz is ve es istiyor. Yetkililer onlarin bu çigligina ses versin. Bir zamanlar dügün sarkilarinin eksik olmadigi köyümüz simdilerde sessizlige büründü. 17 yil önce yapilan dügün salonu, evlenen olma-digi için dogru dürüst kulla-nilmiyor” seklinde konustu.

GENÇLER ÖNCE IS SONRA ES ISTIYOR
ILÇE merkezine 17 kilometre uzaklikta olan 500 haneli Ko-rucuk Köyü’nde 15 yil öncesi-ne kadar askerligini yapan her genç evlenip yuvasini kuruyor-du. Son yillarda çiftçilikten para kazanamayan gençler, Torbali ve Izmir’de is aramaya basladi. Kriz nedeniyle is bula-mayan köyün gençleri evde kaldi. Köy muhtarligi 1. Azasi Ismet Öztürk ise köydeki genç-lerin is bulamadigi için evlene-memesinin gittikçe büyüyen bir sorun haline geldigini söyledi. Öztürk, “Köylerde genellikle gençler askerden gelince evle-ndirilir ama bizim köyde durum biraz kötüye gidiyor. Çiftçilik artik para kazandirmadigi için gençler kendilerine ilçe merkezi veya Izmir’de is ariyor. Ancak maalesef birçok genç issiz. Bu nedenle köyde artik neredeyse hiç dügün yapilmiyor” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web