Büyük Torbalı

5 bin solcu Atilla’ya, 8 bin sagci Ismail’e oy verdi..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
5 bin solcu Atilla’ya, 8 bin sagci Ismail’e oy verdi..
326 Görüntüleme
05 Eylül 2011 - 22:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1999-2004 yillari arasinda Çaybasi’da CHP’den Belediye Baskanligi yapan Makine Mühendisi Salih Yildirim simdilerde ilçe siyasetini uzaktan izliyor. Kendisini “Dogustan CHP’li” olarak tanimlayan Yildirim, 29 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin ilk Baskan Adayi Ibrahim Öz’ün ekibinde yer aliyordu. Ismail Uygur aday gösterilince partisi ile baglarini koparmayan 57 yasindaki Yildirim, her ne kadar aktif siyasetin içerisinde olmasa da yerel ve genel siyasete oldukça vakif. Torbali’da en büyük sorunun beldelerin kapatilmasi oldugunu söyleyen Yildirim, bu durumu “En iyi yönetim yerinde yönetim. Ayrancilar hariç kapatilan beldelerin tamaminin hali köyden farksiz” sözleri ile özetliyor. Yildirim’in beldesine kazandirdigi hizmetler arasinda Çaybasi Kavsagi, Çaybasi Ilkögretim Okulu, 1200 agaçlik çamlik, Belediye binasinin düzenlenmesi, 12 km kanalizasyon olmak üzere çok sayida hizmet var. Tecrübeli siyasetçi iliskilerini “Aramiz hiçbir zaman iyi olmadi” seklinde tarif ettigi Torbali Belediye Baskani Ismail Uygur’un 8 yilda faaliyete soktugu 11 sosyal tesisten ve disiplininden ise övgü ile söz ediyor.
Salih Yildirim’in Torbali siyasetine iliskin en çarpici tespiti ise bazi partilerin iddiali aday göstermeyip, seçimlerde baska partileri destek-lemelerine yönelik.

29 Mart yerel seçimlerinde kapisina kilit vurulan beldeler arasinda olan Çaybasi’nin eksi Belediye Baskanlarindan olan Salih Yildirim, ayni zamanda ilçe siyasetinin de önde gelen isimlerinden. CHP Ilçe Teskilati’nin agir toplarindan olan Yildirim, 29 Mart yerel seçimlerde genel merkez tarafindan ilk önce Belediye Baskan adayi gösterilip ardindan adayligi iptal edilen Doktor Ibrahim Öz’ün ekibinden. Belediye Meclis Uyeligi basvurusunu “Ibrahim Öz aday olursa mecliste olurum” sarti ile teskilata sunan Salih Yildirim, o günleri söyle anlatti. “Ismail Uygur ile uzun yillardir ayni saftayiz ama yildi-zimiz hiç barismadi. Biz Ibrahim Öz cephesindeydik. Meclis Uyeligi adayligim gündeme geldiginde de “Ibrahim varsa ben de varim” dedim. Kesin ataninca da aday oldum. Adayligi iptal edildiginde de teskilata tavir koy-madim. O partiden Belediye Baskanligi yapmisim, ihanet etmek olmaz” dedi.

BELDELER KÖYDEN FARKSIZ

ESKI bir Belde Belediye Baskani olarak beldelerin ka-pisina kilit vurulmasini son derece yanlis buldugunu söyleyen Yildirim, “Herkes bilir ki en iyi yönetim yerinde yö-netimdir. Ayrancilar hariç di-ger 5 belde de belediyenin ka-panmasi ile birlikte hareketlilik de bitti. Pancar, Kara-kuyu ve Subasi köyden daha kötü durumda. Belediye siste-minin yarattigi hareketlilik sifira inmis durumda. Sosyo-ekonomik bir kalkinma vardi. Simdi maalesef hiçbiri kalmadi” dedi.

VATANDAS KAPIDA BEKLETILMEMELI
SIYASETIN dürüstçe yapilmamasindan dolayi eski hevesinin kalmadigini, halkin da siyasetçilere artik güven duymadigini söyleyen Yildirim, “Torbali’daki siyasetçiler, özellikle idareci noktasindaki siyasetçiler halka antipatik gelmeye basladi. Çünkü halka uzaklar. Görüsmeye gidenler kapida kaliyor. Insanlar bunlari hos görmüyor. Torbali’da siyasetina bu durumda olmasi seçime de yansiyor. ‘Tepki oyu’ diye bir durum var. 29 Mart yerel seçimden 5 bin sosyal demokrat Atilla Kaya’ya, 8-10 bin sagci da Ismail Uygur’a oy verdi. Neden böyle yaptilar? Kendi cephelerine gösterdikleri tepkiyi ortaya koymak için.” seklinde konustu.
HER PARTI IDDIALI ADAY ÇIKARMALI
IZMIR’DE son dönemde belediye baskanlarinin kendisine karsi yürüttügü muhalefet ile gündeme gelen Aziz Kocaoglu’nun yeniden aday olmasi durumunda kazanacagini fakat, bu tartismalarin vatandas tarafindan hos karsilanma-digini söyleyen Salih Yildirim, Torbali’da ise gelecek yerel seçimin adaylara bagli oldugunu ifade etti. “Her parti kendi tabanindan gelen isimleri aday gösterirse denge degisir” diyen Yildirim, geçtigimiz yerel seçimde bazi partilerin CHP’yi desteklemesine göndermede bulundu. Salih Yildirim, “Her siyasi parti kendi tabanindan gelen iddiali bir aday gösterseydi durum çok farkli olurdu” dedi.

 

AKPINAR TEK BASINA ÇALISIYOR?

TORBALI CHP’yi de degerlendiren Yildirim, “Nasil ülke genelinde Kemal Kiliçdaroglu’nun tek basina çalismasi yeterli degilse Torbali’da da benzer durum yasaniyor. Yönetimi bile zaman zaman Akpinar’i yalniz birakiyor. Seçim boyunca 2 gençle çalisma yapti. Ilçe yönetimi yeteri kadar çalismiyor” dedi.

KIMLER KAYIP, KIMLER KAZANÇ?

TECRUBELI siyasetçi kendi penceresinden ilçe siyasetinin kayiplarini ve gelecek vaat edn isimlerini söyle açikladi: “Ertan Unver ilçe siyasetinin büyük bir kaybidir. Yillarca partisine verdiklerinin karsili-gini alamadi. Kendi yanlislari da oldu ama yine de büyük bir kayiptir. Avukat Dogan Turan, Yasar Demir ve Beyhan Sayir da bence siyasette olmasi gerekip de geride kalmayi tercih eden isimlerdir. Gelecek vadedenler ise Avukatlar Öz-gür Çaglar, Yagiz Çalik ve Özgür Turan; bir türlü siya-setin içine çekilmeyen Sedat Çetinel ve kesinlikle gelecekte idarî sistemin içerisinde yer olacak olan Abdulvahap Olgun’dur. Yeni nesil yetisiyor” seklinde konusarak sözlerini tamamladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web