Büyük Torbalı

5 yillik ehliyet kurslari ikiye böldü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
5 yillik ehliyet kurslari ikiye böldü
219 Görüntüleme
22 Mart 2010 - 22:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sürücü belgelerinin sadece 5 yil olmasini içeren kanun ilçedeki sürücü kurslarini ikiye böldü. Ege-5 ve Kizilates kanuna karsi çikarken, Tepeköy Sürücü Kursu uygulamanin kaliteyi arttiracagini savunuyor

EHLIYET konusunda AB stan-dartlari geliyor. Öngörülen trafik reformlariyla, 18 yasinda ehliyet alip yillarca ayni ehliyetle otomo-bil kullanma dönemi kapanacak. AB stratejisi 2010 – 2011 Eylem Plani, 2918 sayili Karayollari Tra-fik Kanunu’na göre ilk etapta sü-rücü ehliyetleri AB standardina kavusacak. Daha sonra kamu ulastirma araçlarina hiz sinirlayici teknik cihazlar takilacak; sürücü belgeleri sadece 5 yil için geçerli olacak. Belgeyi kullanmaya de-vam etmek için yeniden ehliyet sinavina girilecek. Ilk kez ehliyet alanlara, 2 yili kapsayan staj dö-nemi verilecek. Bu kisiler ‘2 yillik stajyer sürücü belgesi’ ile araçlari-ni kullanabilecek. Bu sürede 2 kez kirmizi isikta geçen, 2 kez hiz limitini asan, uyusturucu ve alkol etkisiyle araç kullananlarin ehli-yetleri tamamen iptal edilecek gi-bi maddeler yer aliyor. Özellikle her 5 yilda bir sürücülerin sinava tabi tutularak ehliyetlerinin yeni-lenmesi konusu vatandaslardan büyük tepki toplarken bu konuyla ilgili olarak sürücü kurslari ikiye bölündü. Torbalililara hizmet ve-ren Ege 5 Sürücü Kursu Müdürü Mehmet Gökçe ve Kizilates Sü-rücü Kursu Müdürü Kemal Özde-mir, bu uygulamayi dogru bulma-diklarini belirtirken Tepeköy Sü-rücü Kursu Müdürü Cumhur Er, bu uygulamayla kalitenin artaca-gini düsündügünü söyledi.

SORUNLAR SEVGIYE DAYALI EGITIMLE ÇÖZULUR

TRAFIKDEKI sorunlarin sürekli tekrarlanilacak sinavlarla degil sevgiye ve saygiya dayali bir egi-timle gerçeklestirilebilecegine deginerek yeni trafik yasasinda yer alan her 5 yilda bir sürücüle-rin sinava tabi tutularak ehliyetle-rinin degistirilmesi maddesini dogru bulmadigini belirten Ege 5 Sürücü Kursu Müdürü Mehmet Gökçe” Ben yapilmasi planlanan bu uygulamayi kesinlikle dogru bulmuyorum. Bunun yerine dü-zenli araliklarla saglik kontrolle-rinin yapilmasi gerek sürücüler gerekse toplum açisindan fayda saglayacaktir. Fakat sinavlarin tekrarlanmasi yanlistir. Trafikte yasanan sorunlarin ve meydana gelen ölümlerin önlenmesi için öncelikle hiz limitlerinde düzen-lemeler yapilmalidir. Ancak veri-len egitim ve dogru alt yapi olus-turularak bu sorunlarin üstesinden gelinebilir. Bunun disinda ilkokul mezunlarina ehliyet verilmemesi ve kisinin elde etmis oldugu hak-kinin geri alinmasi gibi uygula-malarla insan haklari da ihlal edil-mis oluyor” dedi.

KAZANILMIS HAK GERI ALINAMAZ
AB uyum yasalari çerçevesinde planlanan bu uygulamayla kisinin kazanmis oldugu haklarin elinden alinmaya çalisildigini ve bunun yanlis bir uygulama oldugunu söyleyen Kizilates Sürücü Kursu Müdür Kemal Özdemir “Uygula-maya koyulmak istenen yeni tra-fik yasasinda olumlu ve olumsuz bir çok madde var. Bu olumsuz maddelerin basinda bir ehliyetin 5 yildan fazla kullanilmamasi ve ilkokul mezunlarinin ehliyet ala-mamasi gibi maddeler yer aliyor. Bir vatandas sürücü belgesi alma-ya hak kazandiktan sonra ikinci kez girecegi bir sinavdan belki de bir rahatsizligi nedeniyle ehliyet almaya hak kazanamayacaktir. Bu tür olumsuz maddelerle vatandas-larin ehliyet almasinin önü kesil-meye çalisiliyor. Birçok kisi yeni uygulamalar nedeniyle sürücü belgesi alamiyor. Bir de 5 yilda bir yenilenmesi buna eklendigin-de artik kimse ehliyet alamaya-cak” dedi.

KALITE ARTAR
DIGER sürücü kursu müdürleri bu maddeye olumsuz bakarken Tepeköy Sürücü Kurus Müdürü Cumhur Er, bu sistem sayesinde kalitenin artacagini ve böylece trafikte yasanan sorunlarin orta-dan kalkacagini düsündügünü belirterek “Saglik sorunlari nede-niyle zamanla refleksleri zayifla-yan sürücüler olabiliyor. Bu da trafikte tehlike olusturuyor. Ayri-ca her 5 yilda bir uygulanacak olan sinavlar sayesinde sürücüler bilgilerini tazelemis olacaklar. Bu nedenle ben bu uygulamaya olumlu bakiyorum” seklinde ko-nusarak sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web