Büyük Torbalı

6 yildir yer ariyorduk, en uygun alan Taskesik Köyü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
6 yildir yer ariyorduk, en uygun alan Taskesik Köyü
198 Görüntüleme
04 Haziran 2010 - 21:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

IZMIR Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Kocaoglu, Tor-bali Taskesik Mevkii’nde 121 hektarlik alanda yapilmasi planlanan Torbali Kati Atik Bertaraf Tesisi alanina sabah erken saatlerde geldi. Baskan Kocaoglu, Torbali Belediye Baskani Ismail Uygur, Genel Sekreter Yardimcisi Ferda E-ser, Çevre Sagligi Daire Bas-kani Yildiz Yilmaz, Izmir ve Torbali’daki gazete ve televiz-yon temsilcileri ile birlikte gezmek istedi fakat tepkiler-den dolayi hiçbir tanitici açik-lama yapamadi. Bölgelerinde Kati Atik Bertaraf Tesisi’ni is-temediklerini söyleyen köylü-ler, Baskan Kocaoglu’nun açiklama yapmasini engelledi
Protestonun ardindan Torbali’dan ayrilan Kocaoglu, Iz-mir’de bir açiklama yapan Izmir Büyüksehir Belediye Bas-kani Aziz Kocaoglu, Harman-dali Çöp Depolama Alani’nin 3- 4 yil içinde ömrünü doldu-racagini ve Izmir’in acilen yeni bir çöp depolama alanina ihti-yaç duydugunu söyledi. Bu tespit üzerine Çevre ve Orman Bakanligi, MTA ve DSI ile birlikte yer arayisina basladiklarini bildiren Baskan Kocaoglu, “Biz bu sorunu ötelemek yerine hemen çalismalara basladik. Çöp depolama alani ihti-yacini 30 yil karsilayacak yeri 6 yil aradik. En uygun yer olarak Torbali Taskesik mevkiini bulduk. Ilgili kuruluslarla mutabik kaldik. Yerle ilgili ön ÇED alindi. Proje ve ÇED ra-poru için ihaleye çiktik. ÇED inceleme ve degerlendirme sürecinde ilgili kuruluslar köylülerle de görüsecek” dedi.

KÖYLUNUN TEPKISI DOGAL

KOCAOGLU, Taskesik köy-lülerinin bölgelerine çöp depo-lama alani istememesinin ve tepki göstermesinin çok dogal oldugunu söyledi. Dünyada çöp depolama alaninda en ileri teknolojinin Almanya’da oldu-gunu ve Taskesik’te de orada kullanilan sistemi kuracak-larini dile getiren Baskan Ko-caoglu, “Çevreye, dogaya, bit-kiye, orada yasayan insanlara zarar vermeyecek teknoloji ile çöp depolayacagiz. Bundan kimsenin süphesi olmasin. Bu konunun olmazsa olmaz bir proje oldugunu, belediyelerin topladigi çöplerin mutlaka bir yerde, AB müktesebatina göre çevreyi kirletmeden depolan-masi gerektigine ve bu yerinde dogru seçim olduguna inani-yoruz. Çevre ve Orman Ba-kanligi ile birlikte görüslerin alindigi bu yerde bilime uygun ve Avrupa standartlarinda bir çöp depolama alani kurmak için yatirim yapmaya karar verdik. Vatandaslarimizla halk toplantilarini ÇED sürecinde ilgili kuruluslar yapacagi için biz bu isi yetkililere birakmak istedik” diye konustu.

YASAL ENGEL OLMAZSA KURACAGIZ

YENI çöp depolama alaninin bir zorunluluk oldugunu, yasal bir engel olmadigi sürece projeyi sürdüreceklerini söyleyen Kocaoglu, Torbali Belediye Baskani Ismail Uygur ile birlikte alani gezerek projeyi anlattiklarini ve kendisinin akli selim ile bir karar verdigini dile getirdi. Kaynaklar ve Gökdere arasindaki yerden de vazgeçilmedigini, alanin 20 hektar olmasi nedeniyle ancak yakma tesisi devreye girecegi zaman kullanilabilecegini söyleyen Izmir Büyüksehir Belediye Baskani, Taskesik Mevkii’nde olusturulacak sistem ile ilgili de su bilgileri verdi: “Buraya gelen çöpler türüne göre ayristirilacak. Çöp miktari yüzde 35 oraninda azalacak, tesis alaninin ömrü uzayacak. Ayristirma yapildik-tan sonra sizdirmaz, geçirim-siz topraga çöpler gömülecek. Uzeri bitkilendirilecek. 8 – 10 yilda çikan metan gazindan elektrik elde edilecek” dedi.

BUCA GÖKDERE’DEN VAZGEÇILMIS DEGIL

ÖTE yandan Büyüksehir Beledi-yesi’nin Gökdere köyüne yapmayi düsündügü çöp yakma tesisinden de vazgeçilmesinin söz konusu olmadigini kaydeden Kocaoglu, “Oradaki çalismalarimiz da sürmektedir. Iki belediye baskani karsi çikti diye vazgeçemeyiz. Ya-kma tesisi devreye girdigi zaman kullanilacak bir alandir ve 20 hektardir. Burasi ise 120 hektar-dir. Orasi depolamaya müsait büyüklükten bir alan degildir” diye konustu.
Kocaoglu, projenin, tüm siyasi partilerin destekleyecegi bir proje oldugunu belirterek “Destekle-mek herkesin zorunlulugudur, ihtiyacidir. Çöplerin buharlasmasi söz konusu degildir. Yapilan protestonun da provokasyon olduguna inanmiyorum” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web