Büyük Torbalı

600 yil önce kesfedilen su, Ayrancilar’in vitrini oldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
600 yil önce kesfedilen su, Ayrancilar’in vitrini oldu
2.465 Görüntüleme
25 Aralık 2011 - 22:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1400’lü yillarda kaynak suyunun etrafinda kurulan, “Triyanda” ismi ile kayitlara geçen Ayrancilar, “Suyunbasindaki” trilyonluk düzenleme ile yeniden gündemde.

TORBALI’NIN en hizli gelisen mahallesi olan Ayrancilar’da mahallenin simgesi haline gelen suyun tarihini arastirdik. Osmanli döneminde Triyanda ismi ile kayitlara geçen Ayrancilar’da suyun kaç yildir aktigi kesin olarak bilinmese de bugünlerde söz konusu alan oldukça popüler. Cuma günü CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’nun katilimi ile yeniden düzenlenmis hali ile yeniden hizmete giren alan, Izmir’in cazibe merkezi haline gelmeye aday. Her dönem bölgenin gelismesinde önemli payi olan Suyunbasi, artik sadece Ayrancilar’in degil, Torbali’nin gözbebegi alanlardan.

ILK GÖÇ RUMLAR ZAMANINDA

AYRANCILAR’IN tarihi arastirildiginda ilk ne zaman kuruldugu hakkinda kesin bir bilgi yoktur. Ilk isminin Triyanda oldugu ve Rumlar tarafindan bu ismin verildigi rivayet edilmekte. Ayrancilar’a ilk göçler Rumlar zamaninda baslamis. Rumlarin çiftliginde ve arazilerinde çalisan köylü halki Rumlarin izni dahilinde Ayrancilar’a sazliktan olma ilk evlerini yapmaya baslamislardir. Ayrancilar isminin nereden geldigi herkes tarafindan merak edilmektedir. Bir rivayete göre Yogurtçular’in altinda kurulan Yörük çadirlarinda yasayan kisilerin çevreden gelip geçen insanlara keçi derisinden yaptiklari yayik ayranlari ikram ettikleri ve çadir kurduklari mevki ye bu ismin verildigi anlatilmaktadir. Yogurtçular, Afyon, Denizli ve Konya’dan gelen göçlerle birlikte yerlesim olusmaya baslamis. Ayrancilar’a ilk yerlesenler; Kundakçi Hüseyin(Kaya), Dalaman Mehmet(Çelebi), Ibrahim Çavus, Kirli Osman, Kara Ibrahim, Dedes Mehmet, Uzun Ali(Yök), Hasan Taskin, Muhtar Ahmet(Yavuz), Koca Ibrahim(Yavuz), Molla Mehmet (Kaynak), Isa Dayi, Abdullah Kahya, Uzun Ali (Arslan), Veli Sen(Gök), Kayserili Ismail.

SU, NIF DAGI’NDAN GELIYOR

HALK tarafindan suyun basi olarak bilinen piknik alanindaki kaynak Nif dagindan geliyor. Ayrancilar’da büyük su, bas degirmen ve küçük su olmak üzere üç kaynak aktigi için bazi yerlerde Uçpinar olarak da adlandiriliyor. Rumlar zamaninda Triyanda ismi verilen Ayrancilar’da askeri tapografya haritalarinda mahallenin arkasinda yer alan dag Sadirvan dagi olarak aniliyor. Bunun nedeni de dagdan çikan ayni suyun Dagtekke, Ayrancilar, Visneli, Kemalpasa gibi yerlesim yerlerine gidiyor olmasi. Suyun sürekli akmasindan dolayi arazi göle dönüyordu.  Devlet Su Isleri (DSI) burada kanal açincaya kadar su çevreyi göle çevirir. Kanallar açildiktan sonra sular çekilmis ve arazi ortaya çikmis. Ortaya çikan arazi 1943 yilinda Yazibasi, Ayrancilar ve Yogurtçular’da arazisi olmayan halka verilmis. Böylelikle son yillarda hizla gelisen ve gelismeye devam eden Ayrancilar’in sinirlari ortaya çikmis. Orada yer alan tarihi çinarlar da suyun ne kadar eski oldugunu ispatliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web