Büyük Torbalı

70 yıldır kimyasalla savaşıyor

Karaot Mahallesi’nde yaşayan 87 yaşındaki Ayşe Önder adeta kimyasal içerikli sabunlara savaş açtı. Önder, 70 yıldır el yapımı sabun üretip, kullandırıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
70 yıldır kimyasalla savaşıyor
146 Görüntüleme
19 Nisan 2017 - 11:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Fabrika ürünleri her ne kadar toplumda kendine yer bulup el yapımı doğal ürünleri bitirme noktasına getirse de kozmetik ürünlerindeki kimyasal maddeler nedeniyle bu ürünleri kullanmak istemeyen vatandaşlar doğal arayışlara devam ediyor. Bunlar arasında yer alan yüzlerce kişi Karaot Mahallesi’nde yaşayan 87 yaşındaki Ayşe Önder’in kapısını çalıyor. Zeytin sabunu yapan Önder, dilediği kişilere bu sabunları ücret karşılığında da satıyor. Hiçbir zararı olmadığı gibi birçok faydası da bulunan el yapımı zeytin sabunları, Torbalı’da birçok kişi tarafından üretiliyor. El yapımı sabun üreten kişiler, yaptıkları sabunlara kendilerine özgü farklı formüller ekleseler de aralarındaki ortak nokta ise doğal sabunlar üretmemesi. Bu üreticilerden sadece biri olan Ayşe Önder, 17 yaşından beri sabun üretiyor.

NAZAR KORKUSU

70 yıldır Karaot Mahallesi’nde sabun yapan Ayşe Önder de diğer sabun üreticileri gibi, sabun yaparken yanına kimseyi almayanlardan. Nazar korkusu ile yanlarına kimseyi almayan Önder ilçede el yapımı sabun yapımcılığı geleneğini sürdürmeye devam eden ender isimlerden. Nazar inancını da anlatan Önder, “Kem gözlerden nazar değdiğini herkes bilir ancak sabun yapımında biraz daha hassasız. Çünkü normalde nazarı değmeyen kişinin bile sabuna nazarı değebiliyor. Tüm sabuncular bu konuda hassastır. Bu nedenle yanımıza başkasını almayız. Yabancı girdiğinde sabun, kalıp tutmayarak tekrar dağılıyor” dedi.

KOSTİKLE KAYNATILIYOR

Gelişen teknolojiye rağmen Önder, 70 yıldır “Anam babam usulü” dedikleri yöntemle, saf zeytinyağı ve el yapımı zeytinyağlı sabun üretiyor. El yapımı zeytin sabunlarının çok faydalı olduğunu söyleyen Önder, “Kozmetik ürünlerdeki kimyasal maddelerin zararlı olabileceğini düşündüğüm için kendi yaptığım el yapımı organik sabunları kullanıyorum. Dost ve akrabalarımda talep ettiği için çok miktarda yapıyorum. Zeytinyağlı organik sabunlar şifa kaynağı. Saçı ve cildi besliyor. Zeytinyağına kostik katıp kaynatıyorum ve sonra kalıba döküyorum” dedi. İbrahim DANIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web