Büyük Torbalı

Açik hava mandirasi karpuz bekliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Açik hava mandirasi karpuz bekliyor
459 Görüntüleme
27 Mayıs 2010 - 21:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Persembe Pazari’nda tezgâh açan ve pazarin demirbasi olan peynir saticilari karpuzun çikmasi ile birlikte peynir satislarinin artmasini bekliyor

YAZ aylarinin gelmesiyle bir-likte vatandaslar arasinda kar-puz-peynir-ekmek büyük ilgi görüyor. Neredeyse her ögün tüketilmesi ve kalorisinin düsük olmasi nedeniyle yediden yet-mise herkes tarafindan tercih ediliyor. Torbali Kapali Persem-be Pazari’nda hizmet veren peynircilerde, karpuzu dört gözle bekliyor. 16 peynircinin faaliyet gösterdigi Kapali Pazar yeri adeta ‘Açik Hava Mandirasi’ gibi faaliyet gösteriyor. Tarlalara ekilen karpuzlarin bir an önce hasad edilerek tezgah-taki yerini almasini bekledikle-rini söyleyen peynirciler: “Karpuzun gelmesiyle birlikte peynir satislarinda artis yasaniyor” dedi.

TULUM PEYNIRI ILGI GÖRUYOR

DUNYADA binlerce yil önce üretilmeye baslanan, zaman geçtikçe farkli lezzetlerle çesit-lendirilen peynir, özellikle kah-valtilarin vazgeçilmezi. Yapilis sekli ile farkli lezzetler sunan peynir, alternatif yemek kültü-rünü de olusturuyor. Bu alter-natif yemek kültürünün basinda ise kuskusuz karpuz-peynir- ekmek geliyor. 1965 yilindan beri Torbali’da peynircilik yap-tiklarini söyleyen Yörükoglu Mandira isletmecisi Mehmet Güzel: “Son yillarda vatandas-lar ekonomik sartlar nedeniyle ucuz peynire yönelmeye basla-di. Ancak Torbali’nin yerli va-tandaslari koyunlu teneke pey-niri ve deri tulum peynirinden vazgeçmiyor. Karpuzun tezgaha düsmesiyle peynir satislarimiz artacaktir” diye konustu

PEYNIRCI SAYISI ÇOK FAZLA

TORBALI’DA son yillarda ucuz peynirin tercih edildigini ifade eden Güven Süt Urünleri sahibi Kamil Yornuk: “Alim gücünün düsmesi nedeniyle va-tandaslar ucuz peynire yöneldi. 20 çesit peynir bulunmasina ragmen en ucuzu talep görüyor. Ayrica Torbali’da peynirci sa-yisi oldukça fazla. 16 penircinin sadece 3 tanesi bu ilçeden. Digerleri civar ilçelerden geliyor. Peynirci sayisinin 10’a düsmesi gerekir. Kipa Alisveris Merke-zi’nin gelmesi sonucu islerimiz yüzde 40 azaldi. Birde peynirci sayisinin fazla olmasi satislari-mizin daha da düsmesine neden oluyor. Ancak yazin herkes kar-puz-peynir yedigi için karpuzun tezgâhlardaki yerini almasini bekliyoruz. Bu durum peynir satislarinin artmasina neden olacaktir” dedi.

FIYATLAR DAMAK ZEVKININ ÖNUNE GEÇTI

30 yildir piyasada faaliyet gös-teren Tepeköylü Peynircilik’in isletmecisi Halil Sagir: “Vatan-daslar artik damak zevklerinden ziyade ceplerini düsünmeye basladi. Bu nedenle ucuz peynir daha çok talep görüyor. 6 TL’ye de peynir var 18 TL’ye de. Islerimizin hareketlenmesi için karpuz ve domatesi adeta dört gözle bekliyoruz. Önümüzdeki aydan itibaren karpuz fiyatlari düsecek, peynir satisi artacak-tir” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web