Büyük Torbalı

Açik kapi Kaymakam’in saçlarini agartti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Açik kapi Kaymakam’in saçlarini agartti
226 Görüntüleme
12 Şubat 2010 - 23:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

KAYMAKAM Zeki Arslan’in kapisi Torbali’da göreve basla-digi ilk günden beri herkese açik. Sorununu anlatmak için günde 10 ile 40 kisi kaymakami ziyaret ediyor. Her türlü sorununa çö-züm bulmasi için Kaymakama basvuranlar arasinda kapisinin gerçekten herkese açik olup ol-madigini kontrol etmek için ge-lenler de var. Mümkün oldugun-ca herkesin derdine çözüm bul-maya çalisan Arslan’i ziyaret e-denler daha çok yesil kart ve is istegi için gelenlerden olusuyor.

DERT BABASI
ELINDEN geldigince herkesin derdini dinlemeye ve sorununu çözmeye çalistigini söyleyen Arslan, “Eger vatandasin ciddi bir problemi varsa gerekli gördü-gü taktirde çözümü olsun ya da olmasin derdini anlatmasi gereki-yor. Benim idarecilik anlayisim budur. Bu nedenle de diger görev yaptigim yerlerde oldugu gibi Torbali’da da kapimi halka aç-tim. Vatandaslar çesitli sorunla-riyla ilgili olarak benimle görüs-meye geliyor. Bir gün içinde der-dini dinledigim vatandas sayisi simdiye kadar 10’un altina hiç inmedi. Hatta bu sayi zaman za-man 40 kisiye kadar çikiyor. E-limden geldiginde herkesle gö-rüsmeye ve herkesin sorununa çözüm bulmaya çalisiyorum. Va-tandasa kapimin sürekli açik ol-masi onlar açisindan çok iyi bir durum. Çözüm bulunamasa bile en azindan dertlerini anlatiyorlar. Fakat ben çok yoruluyorum. Hat-ta saçlarimdaki beyazlar artmaya basladi” seklinde konustu.

DAIRE AMIRLERINE UYARI
DAIRE amirlerini vatandasin isi-ni daha hizli çözmeleri noktasin-da sik sik uyardigini söyleyen Kaymakam Arslan, “Torbalililar genellikle vakif, yesilkart ya da is ihtiyaçlari için bana geliyor. Tabiki derdini anlatmaya gelen herkese yardimci olamayabili-yoruz. Fakat en azindan onlari dinliyoruz ve eger yardimci ola-mayacaksak nedenini kendilerine anlatiyoruz. Ben çözülmeyecek olan sorunlarinin neden çözülme-yecegi gerekçesini anlattigim za-man ikna oluyorlar. Hatta daire amirlerine vatandasa ‘sizin isiniz olmaz’ cevabini en son vermele-rini istiyorum. Çünkü bazen va-tandasa isiniz olmaz dediklerinde benim aramamdan sonra ‘tamam kaymakam bey yapalim’ dene-biliyor. Bu sekilde davranan bir daire amirinin iyi bir amir oldu-gunu sanmiyorum” dedi.

NEDEN GELDIN, DIYORLAR
TAZIYE ziyaretlerine gitmesi ile takdir toplayan Kaymakam Ars-lan bu durum ile ilgili yasadigi ilginç anilari da aktardi: “Ilçede taziye ziyaretlerine gidiyorum. Bu ziyaretlere gitmeden önce mutlaka arayip haber veriyoruz ve kabul edildigimiz taktirde gi-diyoruz. Sanirim Torbalililar bu duruma aliskin olmadiklari için aradigimizda tedirginlikle adre-sini vermek istemeyenler oluyor. Hatta ziyarete gittigimizde sanki icra memurlari gelmis gibi diken üstünde oturuyorlar. ‘Neden gel-din’ diye soruyorlar. Bunun sade-ce bir taziye ziyareti oldugunu ve korkmalari gereken bir durum olmadigini anlattigimizda da rahat bir nefes aliyorlar. Ama-cimiz en kötü günlerinde onlarin yaninda olmakti ama sanirim farkinda olmadan birçok kisiyi korkuttuk” dedi.

ÇOCUKLARA GELIR KAYNAGI GÖZU ILE BAKILMAMALI
GULUMSETEN isteklerin ya-ninda bazen hüzünlü hikayelerle de karsilastigini söyleyen Arslan, ekonomik durumu iyi olmayan ailelere ‘aile planlamasi’ uyari-sinda bulundu. Arslan, “Bazen çok acili konularla da karsilasa-biliyoruz. Bir keresinde esinden ayrilmis ve çocuguyla yasayan bir bayan gelmisti. Bayanin ayni zamanda çok ciddi saglik prob-lemleri var. Benden yardim iste-mesinin nedeni ise henüz 12 ya-sinda olan oglunun kendisini dövmesi. Bir de esi hapiste olan bir aile vardi. 9 çocuklari var ve en büyügü 17 yasinda. Anne kü-çük çocugu oldugu için hiçbir yerde çalisamiyor. Ailenin tek geçim kaynagi dede ve ninenin yaslilik maaslari. Bu durumlarla karsilasma oraninin azalmasi ai-lelerin elinde. Iyi bir gelecek saglayabilecek sayida çocuk sa-hibi olunmali. Bu tür sorunlarla bize gelenler yaptik bir cahillik diyorlar. Tarim ekonomisinin hakim oldugu yerlerde çok çocuk sahibi olmaya alisilmis. Fazla çocuk is gücü olarak görülüyor. Ailelerin topluma faydali olacak fertler yetistirmesi çok önemli.”

KAPI KONTROLU
KAPISINI açik tuttugu için zaman za-man gülümseten durumlarla da kar-silastigini söyleyen Arslan, “Bana çok farkli sorunlarla gelenler de oluyor. Bunlar arasinda beni gülümsetenler de var. Örnegin Torbali’da göreve ilk basladigim zamanlarda bir bayan geldi görüsmeye. Kendisine nasil yar-dimci olabilecegimi sordugumda aldi-gim cevap beni gülümsetmisti. Bayan bana ‘Benim hiçbir derdim yok Büyük Torbali Gazetesi’nde kapinizin her-kese açik oldugu haberini okudum. Gerçekten öyle mi diye kontrol etme-ye geldim, gerçekten de dogruymus’ dedi. Çok sasirdim” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web